Jakmile vejdeme do zahrady, která nás okouzlí svou atmosférou, hledáme místo, kde se můžeme pohodlně usadit a užívat si hezkých výhledů, klidu a pohody.

Bezesporu nejběžnějším a nejužitečnějším prvkem zahradní architektury je nábytek zakomponovaný do zahradního posezení. Stejně důležitá jako volba správného místa je ale i uvážlivá volba použitých materiálů, okolních rostlin a v neposlední řadě doplňků, které celou kompozici dotvářejí a zútulňují.

Zahradní nábytek můžeme umístit volně do trávníku, avšak musíme počítat s komplikacemi při sekání trávy, protože jej budeme muset posouvat nebo obsekávat.Terasy umožňující relaxaci často navazují na obývací pokoje. Zvláště v letních měsících tak mohou sloužit jako jejich rozšíření a obyvatele domu lákat do zahrady. Z těchto ploch by měl být v ideálním případě ničím nerušený výhled do přírody, nebo na některou z dominant zahrady. Obvykle to bývá kompozice z květin a keřů. Odpočívadla je také vhodné umístit do blízkosti vodní ploch, rostlinných dominant nebo uměleckých děl. I samotné místo odpočinku může v malé zahradě být dominantou a může být umístěno třeba na konci průhledu.

Při výběru materiálu postupujeme jako v případě koupě interiérového nábytku. Měl by být jednoduchý, ale samozřejmě dostatečně odolný vůči výkyvům počasí. Hledíme i na styl (nejlépe minimalistický) a pohodlí (pokud možno maximální). Je třeba si ujasnit, kde bude nábytek přezimovat. Budeme-li jej uklízet, měl by být skladný, jednoduše složitelný a lehký.

Má-li přezimovat na místě, musí být odolný vůči prudkým změnám teplot. Podstatné při výběru bude i to, kolik času chceme strávit údržbou a kolik za něj hodláme utratit. Snahou je, aby nábytek ladil s okolím: výrazné barvy mohou oživit zahradu v zimních měsících, ale neměly by působit rušivě.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Stůl O-zon (Royal Botania) má kovovou podnož, desku z teaku, v ní je další otočná deska k snadnému podávání pokrmů. Cena 152 201 Kč (EUROLUX).Dřeva z tropických stromů

Na trhu dnes nalezneme nábytek z různých materiálů. Dřevěné sezení různých tvarů a provedení je poměrně neutrální a hodí se celkem kamkoli. Můžeme jej natírat různými odstíny, jestliže nám vadí, že syrové dřevo časem zešedne. Zvláště dřeva z tropických stromů jsou trvanlivá a spolu s kamenným nábytkem je můžeme bez problémů nechat na zahradě i přes zimu.

Posezení z kamene je výsadou spíše historických zahrad, v zahradě ale může být zajímavě použito jako dominanta. Pro pocit chladu a tvrdosti, který navozuje, bývá považováno za méně pohodlné.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Barevné sedáky

Kovový nábytek je také trvanlivý, silný a překvapivě pohodlný. Zajímavým doplňkem mohou být barevné sedáky, které oživí zákoutí a učiní křesla pohodlnějšími.

Nábytek kolekce Sunday (Royal Botania) je vyroben z extra silného koaxiálního vlákna. Stolek stojí 13 066 Kč, křeslo 23 895 Kč (EUROLUX).Nábytek z plastových hmot patří k levnějším variantám. Je lehký a dostupný v mnoha stylech. Ovšem u méně kvalitního provedení má kratší životnost a jeho barvy vlivem slunečního záření blednou.

Drobné kamínky v různých barvách

Zahradní nábytek můžeme umístit volně do trávníku, avšak musíme počítat s komplikacemi při sekání trávy, protože jej budeme muset posouvat nebo obsekávat. Volba trávníkové plochy se může vymstít i v případě častého využívání posezení, protože povede k vyšlapání trávníku, který se poté bude dlouho a složitě hojit. Je tedy vhodnější plochu pod sezením buď vysypat štěrkem, anebo zcela zpevnit. Štěrkovou plochu je nutné ohraničit, jinak se štěrk bude rozsypávat do okolí. Drobné kamínky (ostré štěrky nebo oblé valounky) můžeme pořídit v různých odstínech a barvách.

Stojan na víno z rustikálního ratanu, cena k doptání v prodejně (HITRA).

Materiálů pro zpevněné plochy se nabízí hned několik. Nejdříve je důležité se rozhodnout, zda volit z přírodních nebo z umělých materiálů. Z první skupiny můžeme volit mezi kamenem nebo dřevem, druhou skupinu mocně zastupují různé druhy betonů a imitací ze syntetických materiálů. Jedním z hlavních argumentů bude jistě nižší cena betonových dlažeb, avšak je třeba si uvědomit, že přírodní produkty působí v zahradě nejlépe. K moderním stavbám se výborně hodí tmavá břidlice nebo klasická žulová kostka. Pálená cihla je zase působivá u roubenek nebo historických statků. U dlažeb je důležité před pokládkou promyslet vzor.

Tropické dřevo má delší životnost

Menší dlaždičky můžeme kombinovat do různých sestav. Statické a hustě vzorované návrhy budou přitahovat pozornost a udržovat pohled na místě. Dynamické, vyhraněné a lineární vzory budou působit dojmem pohybu a povedou zrak prostorem k centru pozornosti.

Využití dřevěných mol a teras je nadčasové a neutrální. Pro naše klimatické podmínky je vhodnější použít tropické dřevo, má delší životnost a je odolnější. Terasy ze dřeva se výborně hodí k vodním plochám na zahradě.

text: Lenka Musilová, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem