I v našich klimatických podmínkách nabízí letní sezona spoustu slunných dní  a opojných teplých večerů, lákajících k vodním radovánkám, lenošení na sluníčku či k posezení u sklenky vína s přáteli. Pokud svou zahradu vybavíte například bazénem, příjemným sezením či atrakcemi pro děti, nemusíte na dovolenou vyrážet daleko za hranice všedních dnů (ČÁST 1.).

Není léta bez koupání

Výběr typů bazénů je skutečně impozantní. Velká škála materiálů a vybavení činí rozhodování ještě náročnějším. Proto předem dobře zvažte, jak jej budete využívat, kde bude umístěn, jak velký by měl být a kolik je do něj rodina ochotna investovat.

U nás čítá sezona venkovního koupání několik měsíců v roce. Nekupujete-li plastové brouzdaliště pro děti, je venkovní bazén velkou investicí, a to jak jeho pořízení, tak i jeho údržba a provoz. Pokud nedomyslíme všechny detaily a návaznosti, může se stát trvalou přítěží. Nezaplavete si, bude vám hyzdit zahradu, ale přesto se o něj budete muset starat.

Výběr typů bazénů je skutečně impozantní. Velká škála materiálů a vybavení činí rozhodování ještě náročnějším. Proto předem dobře zvažte, jak jej budete využívat, kde bude umístěn, jak velký by měl být a kolik je do něj rodina ochotna investovat.

Z čeho vybírat?

Dá se říci, že velká nabídka znamená také nebezpečí poměrně velké neinformovanosti. Nabízíme vám proto ucelený přehled jednotlivých typů bazénů a informace o tom, co od nich můžete očekávat.

Bazény nad zemí

Samonosné nafukovací nadzemní bazény se prodávají v krabicích a stačí pro ně zvolit vhodné rovné místo, upravit podklad, nafouknout obvodový prstenec a postupně je napustit vodou. Tyto bazény se spíše hodí jako malé dětské koupaliště, dospělý člověk si v nich nezaplave. Bývají také náchylné k protržení, na druhou stranu jsou pro děti zcela bezpečné.
Další nadzemní variantou jsou bazény se samonosnou konstrukcí. Staví se na rovný, upravený kruhový podklad. Stačí odkopat drny, udusat hlínu, vysypat podkladovou plochu jemným pískem, položit geotextilii a sestavit obvod bazénu, který vyložíte fólií.

Vířivka PureSpa DeLuxe HWS 800 s unikátní kombinací masáže s bublinkovou terapií se 120 bubble tryskami a 4 směrovatelnými jet tryskami, určená pro čtyři osoby, je hlavní cenou pro vítěze soutěže VÁŠ PROJEKT ROKU 2016, kterou pořádá časopis Rodinný dům.

Vířivka PureSpa DeLuxe HWS 800 s unikátní kombinací masáže s bublinkovou terapií se 120 bubble tryskami a 4 směrovatelnými jet tryskami, určená pro čtyři osoby je hlavní cenou v soutěži VÁŠ PROJEKT ROKU 2016 časopisu Rodinný dům, které se můžete zúčastnit až do konce letošního léta!

Bazény zčásti a zcela zapuštěné 

Novou generaci montovaných bazénů lze postavit na povrch, částečně či úplně zapustit do země. Mají totiž speciálně vyztuženou konstrukci a jejich stěny jsou vyrobeny z velmi odolných materiálů s vysokou antikorozní ochranou. Klasické zapuštěné bazény se svými vlastnostmi a cenou liší dle materiálů.

Díky ploché střední části a zaobleným stranám překvapí zakázkové zastřešení Dallas svým vnitřním prostorem při zachování minimálních vnějších rozměrů (ALBIXON)

Zapuštěné bazény se dělí na bazény fóliové, sklolaminátové, keramickékompozitní

Konstrukci fóliových bazénů tvoří silnostěnný pozinkovaný plech, vnitřní povrch tvoří zpevněná fólie. Jejich kladem je dobrý poměr ceny a užitné hodnoty. 

Sklolaminátové bazény jsou mimořádně pevné. Z vnější strany je chrání a tepelně izoluje silná vrstva polyuretanového nástřiku. Nespornou výhodu představuje zcela hladký vnitřní povrch a monolitní provedení bez jakýchkoliv spojů a svarů. 

Luxusní keramické bazény zaujmou kvalitou, odolností i atraktivním vzhledem. 

Výhodou kompozitních bazénů je konstrukce ze speciálních panelů, které lze sestavovat do nejrůznějších tvarů. Oblíbené je dvojúrovňové řešení dna – s mělčinou pro děti a hlubší částí pro plavání.

Nerezové bazény jsou určeny spíše pro veřejné účely.

Pozor!

Bazény atypické, ­nepravidelné, oblé nebo s ostrými úhly jsou finančně náročnější a přinášejí také řadu dalších nešvarů: obtížněji se ­vyhřívají, protože cirkulace vody je méně rovnoměrná a pomalejší, a také se složitě komponují na pozemky, které mají u nás většinou obdélníkový či čtvercový půdorys. V tomto smyslu bychom si neměli brát inspiraci z členitých hotelových bazénů v ­subtropických oblastech, jak je známe z dovolených nebo filmů, protože neodpovídají charakteru ani klimatu našich ­zahrad.

Od materiálu k tvaru

Kromě tvarově a rozměrově typizovaných řad někteří výrobci nabízejí dodání bazénu na míru, ve tvaru, velikosti a s vybavením dle vašich přání a finančních možností. Tvar bazénu závisí z velké části i na konstrukčním materiálu a terénních podmínkách, ale především se vždy musíte rozhodnout, zda chcete v bazénu plavat, nebo se jen koupat a osvěžovat.

Zde je příklad účelného, mobilního, hezkého a praktického zastřešení za přijatelné peníze (MOUNTFIELD)

Zastřešení? ...Tak určitě!

Výrazně prodlužuje využitelnost bazénu. Prodlouží se také ohřev vody přirozeným způsobem – slunečními paprsky. Minimalizují se tepelné ztráty při nočním ochlazení a snižuje se odpar vody. Zastřešení tak přispívá ke snížení provozních výdajů. Do vody navíc nepadá pyl, listí ani prach, ušetříte za přípravky na úpravu vody a nemusíte tak často luxovat.

Myslete na pohodlný vstup

Při plánování bazénu pamatujte na dobrou dostupnost od dveří domu (pak si spíše užijete koupání i za méně příznivého počasí) i na to, aby vstup do bazénu byl pohodlný. Kovové schůdky jsou o poznání méně příjemné než tzv. římské schodiště.

Druhou část seriálu najdete v této rubrice ve středu, 18.5.

Text: Stojan Černodrinski, Adam Krejčík, Vlastimil Růžička, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem