Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google
Trvalkové opojení
Trvalky jsou byliny, které získaly své jméno díky své schopnosti přečkat zimu a žít tak mnoho let. Každý rok na podzim odumřou jejich nadzemní části a do jara přežijí díky zásobním orgánům - oddenkům, hlízám či kořenům. Teplé jarní slunce pak probudí jejich pupeny a my se můžeme těšit na krásné barvy a květy v nové zahradní sezóně.
Trvalky vnesou do každé zahrady život, protože jejich nepřeberná paleta barev a tvarů nabízí nekonečné množství variant a kombinací. Navíc vás péče o ně nebude stát příliš mnoho času. Je ale nutné vybrat nejvhodnější druhy a poskytnout jim podmínky, které potřebují. Bude se jim dařit a nedovolí případným plevelům, aby převzaly vládu nad záhonkem.
Při výběru trvalek dbejte především na to, abyste respektovali jejich nároky na stanoviště. Osázet můžete trvalkami jak suchá kamenitá místa, tak mokřady či hluboký stín. Pokud dobře zvolíte rostliny, které odpovídají charakteru stanoviště, bude se jim dařit i bez zvláštní péče.
Z trvalek se dá vytvořit doslova zahrada snů, která bude každý rok trochu jiná a především rok od roku krásnější. Mnohé druhy trvalek nádherně voní, jiné jsou léčivé. Většině trvalek sluší sesazování do skupin. Menší druhy na sebe přitahují pohledy v popředí, vyšší důstojně lemují záhon a dodávají mu vertikální hmotu.
Trvalky na slunná stanoviště
Záhon na plném slunci je ideálním místem pro mnoho trvalek. Bude se na něm dařit krásným vonným liliím, hvězdnicím, řebříčku, perowskii, slézovci, třapatce, vlčímu bobu, zvonku, rozchodníkovci. Vynikající doprovodnou nenáročnou trvalkou je šanta, šalvěj, pelyněk, svatolina. Mírné přistínění hravě zvládne kakost, plamenka, pivoňka.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz. |
Trvalky do stínu
Zastíněné části zahrady vůbec nemusí vypadat smutně. Trávníku se v takovém případě raději vyhněte, neboť jen těžko zvládnete boj s rozrůstajícím se mechem. Raději proměňte takový prostor na ozdobný záhon plný zajímavých stínomilných trvalek. Většina z nich nemá tak výrazné květy jako trvalky milující slunce, zato se mohou pochlubit velkými listy, které jsou často krásně zbarvené.
K těm nejefektnějším patří funkie, jejíž jednotlivé druhy se pyšní listy v nejrůznějších tónech zelené - od kovově modrostříbrné, přes sytě zelenou až k bíle či žlutě panašovaným. Dlužicha má tmavě červené olistění, kontryhel zase světle zelené, navíc ještě upoutá vaši pozornost i svými drobnými žlutozelenými voňavými květy. Jemnou strukturu vnese do stínomilného záhonu kapradí či nejrůznější stínomilné půdopokryvné trvalky, jako je pupkovec, dymnivka, stínomilné druhy kakostů či ploštičník, který prosvětlí stinný kout zahrady svými štíhlými bílými květenstvími.
Mnohačetná květenství některých stínomilných trvalek v záplavě zeleně doslova zazáří. Patří k nim náprstník, který je zpravidla dvouletý a má rád vlhčí a kyselejší půdu, ale také celá řada kultivarů čechrav, které se pyšní vzdušnými latami bílých, růžových, či zářivě červených květů. Ve stínu stromů dlouhou dobu doslova svítí i štíhlé žluté květy popelivky a ve vlhké půdě zase neúnavně kvete fialový kyprej.
Kombinace barev
Základem zdařilé výsadby je kombinace barev, které tvoří harmonii tón v tónu, nebo naopak kontrast. Platí ale, že méně znamená více. Na jednom místě by se neměly vyskytovat všechny barevné tóny. Vyberte vždy dvě, maximálně tři barvy a s nimi si pohrajte ve více variacích. Záhon bude harmonický a bude působit upraveně. Rovněž záhon v jedné barvě rozhodně nebude nudný, protože vyniknou struktury listů a kontrastní tvary květenství. V moderních zahradách jsou právě záhony v jednom barevném tónu velikým hitem.
Pokud vsadíte na barevný kontrast, mějte na paměti, že kontrasty i harmonie barev vyniknou jen tehdy, když zvolíte současně kvetoucí druhy. Je dobré vytvářet skupiny trvalek tak, aby po odkvětu jedné barevné kompozice rozkvetla jiná. Barevné kontrasty, které lahodí oku, nejlépe vytvoříte kombinací komplementárních (kontrastních) barev. Výborně se tedy budou k sobě hodit fialové tóny se žlutými, modré s oranžovými, červené a purpurové barvy s odstíny zelené. Bílá pak působí jako neutrální a zjemňující prvek každé květinové kompozice.
Kompozice trvalek
Pokud zamýšlíte osázet malý koutek u terasy, cíp u cesty nebo mezeru mezi okrasnými dřevinami, můžete si vystačit s pouhými třemi druhy trvalek.
Velmi rafinovaná barevná kombinace a kontrast tvarů vytvoří krásný obraz, který bude přitahovat vaši pozornost. Snažte se jednotlivé druhy i výškově odstupňovat od vysokých, přes středně vysoké až po nízké druhy. Do kompozice tak vnesete potřebné napětí a rozkvetlá plocha se opticky zvětší.
text: Vladimíra Prouzová, foto: Jiří Prouza
27.03.2015 | Zahrada
Tisk | Diskuze (0) | Sdílet článek Facebook Twitter Google