Jubilejní 10. ročník festivalu designSUPERMARKET se uskuteční od 8. do 11. prosince v pěti patrech Kafkova domu blízko Staroměstského náměstí. Festival představí pod jednou střechou devadesát mladých designérů a autorských projektů z Čech i hosty ze zahraničí. Již tradičně přinese také jedinečné knihkupectví s kurátorským výběrem nejžhavějších knižních novinek ze světa umění, designu, architektury i publikací pro děti, které jinde nejsou k dostání. 

designSUPERMARKET je festival profesionálního designu a nabízí návštěvníkům jedinečnou příležitost vidět pod jednou střechou to nejlepší z autorské tvorby nastupující generace českých designérů z oblastí módy, šperku, produktového designu, grafického designu a ilustrace. Z více než 200 zaslaných přihlášek vybral kurátorský tým festivalu ve složení Darina Zavadilová, Veronika Ruppert a Tereza Vernerová Volná pouze devět desítek designérů a autorských projektů.

designSUPERMARKET 2016 - Kafkův dům, 8.-11.12.2016 (Martina Žílová)

„designSUPERMARKET zraje a s ním dozrávají i jeho designéři. Je skvělé sledovat, kde jsou dnes značky, které s námi před 10 lety začínaly, a zároveň jak inspirují a motivují současné začínající autory,“ říká Darina Zavadilová, kreativní ředitelka festivalu.

Jubilejní ročník festivalu nabídne veřejnosti vedle stálic české designérské scény jako jsou Zorya, Janka Prokić, Leeda, SISTERSCONSPIRACY či Durch Duo i několik zcela nových značek, jmen a projektů. Jsou jimi například minimalistické šperky z netradičního materiálu, stabilizovaného dřeva pod značkou LESS}MORE designérek Markéty Šumové a Adély Wiesenbergové.

Hned dvě značky, ODIVI a Jakoby, představí vedle šatů i vlastní řadu kosmetických produktů. Čerstvá absolventka ateliéru Typografie na UMPRUM Petra Dočekalová realizuje první písmomalířský stánek na designSUPERMARKETU, kde si návštěvníci budou moci na počkání nechat ručně napsat plakát, ceduli nebo popisky na dárky. Grafický projekt Alfabeta zaměřený na motoriku představí návštěvníkům festivalu ilustrátor Patrik Antczak.

S galaktickou kolekcí dřevěných hraček s názvem Mimozem se představí úplně poprvé i nové duo MY DVĚ a objekty na pomezí hraček a uměleckých artefaktů s tématikou vodní říše uvede projekt Lupus in Fabula. Letos potřetí festival udělí také Ceny designSUPERMARKET pro nejlepší produkty v jednotlivých kategoriích.

designSUPERMARKET 2016 - Kafkův dům, 8.-11.12.2016 (Bisquit)

Knihy, které jinde nenajdete

Výběrové knihkupectví v přízemí Kafkova domu bude i letos čtyřdenní pop-up obchod, který obohatí festival o nezávislý kurátorský výběr knih, jehož sítem projdou pouze nejkvalitnější publikace. „Snažíme se zařadit také čerstvé novinky, které se sotva objevily na pultech knihkupectví,“ říká kurátorka knihkupectví Emma Hanzlíková.

Knihkupectví bude rozčleněno do několika tematických kategorií – vedle knih o umění, módě, architektuře či designu, kurátorky letos zařadily tři prémiové sekce. První z nich bude o tématu UNDERGROUNDU. „Toto téma jsme zařadily také proto, že Václav Havel by letos oslavil 80. narozeniny,“ říká kurátorka knihkupectví Zuzana Dvorská.

Návrat do minulosti umožní také sekce knih s tematikou RETRO. „Cyklické návraty módy a designu jsou věčné, tudíž v knihkupectví připravíme několik publikací věnujících se fotografii, designu či estetice 60. – 90. let, které jsou nadčasové,“ vysvětlují kurátorky.

Knižní delikatesy představí kategorie s názvem BIBLIOFILIE, do které budou zařazeny knihy na pomezí uměleckého díla vyžadující opatrné zacházení. Mohou být neobvyklým luxusním dárkem.

Tipem na další vánoční dárek z knihkupectví designSUPERMARKET, který navíc pomůže, je diář či kalendář od nadace Debra. Ta dlouhodobě pomáhá pacientům, kteří trpí vzácnou vrozenou vadou kůže u nás známou jako nemoc motýlích křídel. 

designSUPERMARKET 2016 - Kafkův dům, 8.-11.12.2016 (Výběrové knihkupectví)

Autorské designové TA–PE–TY v premiéře

Desátý ročník festivalu designSUPERMARKET představí také nový projekt TA–PE–TY, který chce skrze autorské tapety přinést design do českých interiérů. Autorem projektu je brněnská kreativní továrna INDUSTRA a jeho odborným partnerem je festival designSUPERMARKET. „Spolu s partnery projektu pečlivě vybereme vítězné návrhy tapet od českých i zahraničních designérů, které sestavíme do prodejní kolekce a v premiéře uvedeme na letošním jubilejním designSUPERMARKETu,“ vysvětluje Světlana Novotná, ředitelka festivalu.

designSUPERMARKET 2016 se bude konat od 8. do 11. 12. 2016 v Kafkově domě u Staroměstského náměstí na Praze 1.

designSUPERMARKET 2016 - Kafkův dům, 8.-11.12.2016 (Rozbijim se)

Více informací o festivalu najdete na webu designSUPERMARKET.cz, na Facebooku či Instagramu.

Zdroj: Tisková zpráva

logo MessengerPoslat Messengerem