Nová výstavba, zejména ta administrativní či komerční, bývá přijímána s rozpaky. Na jedné straně obdivujeme moderní technologie, na druhé straně je nám svět skla, betonu, ostrých hran a tvrdých linií poněkud cizí. V blízkosti centra Milána, ve čtvrti Porta Nuova, vyrostl nový multifunkční komplex, v němž navzdory všem těmto atributům vzniklo velmi příjemné prostředí pro práci i bydlení. 

Komplex se nachází v blízkosti dvou velkých nádraží – Garibaldi a Centrale, v dosahu několika stanic metra a jen pár stanic tramvají od historického centra města. Zastupitelé a architekti však nevěnovali toto vysoce lukrativní území jako dárek developerům, ale především občanům – kromě téměř 20 multifunkčních výškových budov, luxusních bytů a odchodů se tu buduje i rozsáhlý veřejný park na ploše neuvěřitelných 100.000 metrů čtverečních! Na návrhu komplexu se podílely významné architektonické kanceláře Pelli Architects, Kohn Pendersen, Boeri Studio a další.

Porta Nuova, Miláno: Věž Unicredit

Všechny fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii pod článkem.

Tři zóny, mnoho funkcí

Porta Nuova, Miláno: Věž Unicredit - se svými 218 metry je v tuto chvíli nejvyšší budovou v Itálii.Areál má tři hlavní ohniska – tři náměstí, navzájem propojená cestami pro pěší a cyklisty. Veškerá doprava, parkování a zázemí jsou ukryty pod zemí.

Náměstí Gae Aulenti, přímo u nádraží Garibaldi, je pojmenováno po významné italské architektce a designérce. Kruhový dlážděný prostor o průměru 100 m osvěžuje vodní plocha a obklopují ji budovy výrazné jak svými křivkami, tak originální architekturou. Nejvýraznější z nich je bezesporu věž Unicredit - 218 m vysoká budova z oceli a skla je nejvyšší budovou v Itálii a její osmdesátimetrová špice spolu s dalšími věžemi rázně proměnila horizont lombardské metropole.

Další zajímavou budovou je sklobetonový skelet, zvaný Showroom nebo též Harmonika - jeho ladně zakřivená linie objímá náměstí z jižní strany a zajímavě kontrastuje s objektem, nazvaným Pavilon Unicredit. Tato budova se od svých skleněných sousedů odlišuje nejen malou výškou, ale i přiznanou konstrukcí z masivních obloukových dřevěných vazníků. Interiér je zcela volný, bez jediného sloupu, připraven pro konferenční, výstavní a kulturní účely.

V záři slunce a lesku diamantů

Z živého obchodního a administrativního jádra vedou dvě pěší trasy do klidných zón obytných. Po lávce se přechází nad čtyřproudou městskou komunikací na náměstí Alvara Aalta, příjemnou klidnou piazzu ve stínu tří výškových budov, tentokrát obytných, pravoúhlých, zajímavě členitých, s výrazně vystupujícími balkony, terasami apod. Věži Solaria (143 m, 37 podlaží) dělají společnost věže Solea (27) a Aria (17 podlaží).

Porta Nuova, Miláno: Věže Solaria a Solea

Celé náměstí je, podobně jako v komerční zóně, umístěno na vyvýšeném pódiu s podzemními garážemi a zázemím. Tato zóna, nazvaná Varesine, pokračuje klidným slunným pásem zeleně, chráněným z jižní strany řadou nízkých viladomů s luxusními byty a ze severu proskleným kancelářským komplexem, zvaným Diamantový. Graduje tzv. Diamantovou věží, jejíž krystalický tvar nedává pochybovat o původu názvu. Budova, kterou navrhlo studio Kohn Pendersen Fox, se stala jednou z dalších architektonických perel Milána.

Nejkrásnější mrakodrap je zelený

Porta Nuova, MilánoDruhá pěší linie vede od mrakodrapu Unicredit do tzv. zóny Isola. Za největší unikát celého komplexu Porta Nuova lze bezesporu považovat tzv. Vertikální les – dvojici obytných věžáků (17 a 24 podlaží), jejichž balkony se vzrostlými keři a stromy (je jich tu přes 900) jsou skutečnou vertikální zahradou. Kromě estetického zážitku také chrání před sluncem a hlukem, čistí a zvlhčují vzduch, produkují kyslík a vytvářejí zdravé klima.

Dům má uvnitř bazén a tělocvičny, je vytápěn a chlazen geotermální energii a využívá energii z vlastní fotovoltaické elektrárny. Zeleň je zalévána zavlažovacím systémem, který využívá filtrovanou odpadní vodu z domácností. Za tento unikátní ekologický projekt posbíralo architektonické studio Boeri řadu prestižních mezinárodních cen, včetně ocenění Nejkrásnější mrakodrap světa.

Přestože Porta Nuova ještě není zcela dokončena, již teď jsou kavárny, restaurace, obchody i obydlí plné života. V budoucnu se napojí na centrum města a stane se zlatým hřebem dlouhé pěší zóny, která přinese do ruchu téměř dvoumiliónového města prvek intimnosti a pohody.

Technické informace - Porta Nuova

Hodnota investice: 2 miliardy Euro

Doba realizace: 2004 – 2016

Rozloha:

Kancelářské plochy 98 000 m2

Obchodní plochy 17 800 m2

Obytné plochy 70 000 m2

Parkovací místa: 4000

Investor: Quatar Investment Authority

Text a foto: Jitka Pálková

logo MessengerPoslat Messengerem