Podle soukromého redakčního průzkumu víme, že bydlet hezky chtějí nejen ti, kteří už stojí na vlastních nohou, ale také mladí i jejich prarodiče. Proto jsme se rozhodli vybrat tentokrát vtipné i velmi komfortní sezení pro všechny tři generace.

Sedačku, nebo sofa?

Rozměrnější sedací nábytek můžeme jednoduše rozdělit na sedací soupravy pro dvě a více osob, které jsou většinou situované do rohu či je tvoří rovná část se sedáky doplněná dílem s podnožkou, která uzavírá sestavu do tvaru písmene L, popřípadě do U. Druhou kategorií jsou samostatné pohovky a nejrůznější sofa, kam se vejdou většinou dvě osoby. Společným jmenovatelem může být možnost rozkládání na příležitostné lůžko pro hosty.

Pohovka Smile je ideální k použití u stěny, ale i v prostoru, vybírat lze ze široké škály čalounění, vyrábí se v několika rozměrech včetně křesla, www.casamoderna.cz

Křeslo atd.

Novinkou je houpací křeslo Poäng, rám z ohýbaného bukového dřeva, snímatelný látkový potah, www.ikea.czKřeslo, nebo aspoň malý pohodlný sedací solitér pro jednoho by neměl chybět v žádném pokoji. Je totiž oním kouskem nábytku, který dělá atmosféru a je příjemným útočištěm ve chvílích, kdy je potřeba se někam schoulit, posadit s knihou nebo uvelebit k odpočinku. Je to čistě soukromý kus území, kam druhý nemá přístup a sedící by neměl být ničím a nikým rušen. Upřednostněte proto pohodlí a klidně si i připlaťte za design.

Mládí má zelenou…

Do prvního bytu bez rodičů nemá smysl utrácet horentní sumy za zařízení, protože to zpravidla není na dlouho. Vsaďte tedy raději na vtip a multifunkci, která se bude v bytě či pokoji menších rozměrů hodit. Mladí se často vyskytují v tlupách, a tak je dobré zakoupit sofa s možností rozkládání, aby bylo kam uložit hosty. Hodí se i nejrůznější sedací vaky, pufy, taburety, zajímavá křesílka a další drobný sedací nábytek, pohodlný k sezení domácího i příchozích. Barvy vyberte pestré, materiály nemusejí být extra odolné.

Pro rodiče, děti, pejsky…

Při vybírání sedacího nábytku pro rodinu, v níž jsou malé děti, případně se v domácnosti vyskytují i domácí mazlíčci, by měly být hlavními kritérii rozměry a typ potahu. Co se týká rozměrů, zvolte sedačku, kam se všichni vejdete k pohodlnému posezení, a počítejte s tím, že se třeba i časem ještě rozrostete. Vhodným řešením bude sezení modulární, které nabízí možnost přikoupení dalších dílů či přistavení podnožek nebo taburetů. Potah by měl být pokud možno snímatelný nebo aspoň dobře čistitelný.

Modulární trojmístná sedačka s lenoškou Vallentuna má snímatelný potah, úložný prostor, www.ikea.cz

Poklidná relaxace

Komfort a pohodlí, to by měly být požadavky, které bude na posezení klást nejstarší generace. Neméně důležité je také zdravotní hledisko. Unaveným nohám uleví podnožka sedací soupravy nebo přídavný taburet. Nabízejí se sedačky s manuálně nebo elektricky polohovatelnými područkami a zádovými i hlavovými opěrkami. Není od věci, dopřát si i relaxační křeslo s vysouvací a nastavitelnou podnožkou, popřípadě si připlatit za masážní křeslo. Oblíbeným solitérem je i houpací křeslo, ale to doručujeme pouze tomu, kdo je v dobré fyzické kondici.

Text: Lucie Martínková, Foto: Archiv redakce a firem

logo MessengerPoslat Messengerem