Centrální vysavač dnes najdeme v každé třetí novostavbě i v mnoha rekonstruovaných domech. Oslovili jsme několik uživatelů centrálních vysavačů a zeptali jsme se jich, jak se jim osvědčil. Ankety mezi majiteli centrálních vysavačů se zúčastnilo několik desítek respondentů. Z tohoto množství jsme vybrali šest nejzajímavějších odpovědí.

Petr Hrivnák, Znojmo

Před třiadvaceti lety, kdy jsme si ho pořídili, toto zařízení skoro nikdo neznal. Také se na nás příbuzní dívali jako na exoty, protože  v té době panovalo přesvědčení, že se jedná o předražený luxus pro milionáře. Připouštím, že na tehdejší dobu 41 000 Kč nebylo zrovna málo, ale centrální vysavač nám bez problémů slouží dodnes. Nejvíc do nás „rejpal“ můj bratr, ale když si spočítám, kolik tisíc utratili za tu dobu za několik přenosných vysavačů, tak jsme na tom nakonec líp.

Andrea Stejskalová, Zbraslav

Já jsem byla poměrně dlouho proti, říkala jsem si, že nic takového nepotřebujeme, že je to náročné na instalaci, drahé a velké. Situace se však radikálně změnila, když naše dcera dostala první astmatický záchvat a já se začala pídit, jak bych jí mohla ulevit. Tehdy jsem narazila na centrální vysavač v souvislosti s čistým prostředím v domě a pochopila jsem, že bez centrálního vysavače se neobejdeme. Dnes bych náš vysavač za nic na světě nevyměnila, kromě pohodlného a snadného úklidu má pro zdraví naší dcery klíčovou vlastnost: vyfukuje prach a všechny alergenní částice úplně mimo dům.

Jan Čepán, Zlín

Pořídili jsme si ho před rokem a půl, když jsme dostavovali dům. Od mládí jezdím k příbuzným do Kanady a tam i v USA je to naprosto běžná věc. O centrálních vysavačích jsem tedy věděl už dávno, ale protože jsme bydleli v pronajatém bytě, počkal jsem si, až budu stavět vlastní dům. Počítali jsme s ním už v projektu, a než jsme dostali stavební povolení, provedl jsem si důkladný průzkum trhu. Nakonec jsem si vybral centrální vysavač Husky Pro 300 s odvodem prachu do kanalizace, což je velmi příjemné řešení.

Petra Rychnovská, Plzeň

Centrální vysavač máme přes pět let a jsme velmi spokojení. Mě osobně nejvíc baví vysávací štěrbina v zádveří a v kuchyni pod linkou. Jsme totiž velká rodina, navíc sportovně založená. Pokaždé když přijdou děti s manželem z venku, máme v předsíni hotové pískoviště. Dnes už mi to díky centrálnímu vysavači nevadí, protože kamínky ze čtyř párů bot jednoduše nametu smetákem ke štěrbině a písek je hned pryč. Totéž v kuchyni: když se dcera učí vařit, tak jsou mouka, strouhanka a slupky od zeleniny doslova všude. Díky vysávací štěrbině v soklu linky je pohroma vyřešena za pár vteřin.

Oblíbeným příslušenstvím k centrálnímu vysavači jsou vysávací štěrbiny, v tomto případě v soklu kuchyňské linky. Nečistoty nametete ke štěrbině, dotknete se smetákem „spouště“ a je čisto.

Karel Reichel, Kolín

Centrální vysavač u nás byl doslova životní nutností, protože bydlíme v poměrně velké, dvoupodlažní rodinné vile. Instalovali jsme ho dodatečně při rekonstrukci, kdy nám zbyly peníze z výměny oken díky Zelené úsporám. Pořídili jsme si typ se systémem hadice ve zdi, to znamená, že hadici vytáhneme přímo ze zásuvky a po vysávání ji jednoduše necháme „vcucnout“ do zdi. Máme velkou halu s ohromným schodištěm a musím se přiznat, že když jsem viděl manželku, jak se vláčí s vysavačem po schodech, bylo mi jasné, že takhle to dál nepůjde. Hned při první vhodné příležitosti jsme si centrální vysavač nechali nainstalovat. Využili jsme k tomu šachtu se stoupačkami ústředního topení, takže jsme nemuseli prakticky nic bourat.

Helena Rýzlová, Přerov

My jsme se pro centrální vysavač rozhodli už při plánování našeho domu, ale ke konci stavby nám došly peníze. Naštěstí to nebyl problém, nechali jsme nejprve nainstalovat trubní rozvody a až za rok jsme pořídili agregát vysavače. Jinak centrální vysávání je super, kdo to nevyzkoušel, neví, co je to pohodlí! Vřele všem doporučuji! Dokonce to baví i našeho malého synka, který má vysávání jako hru. Vysavač se tak stal doslova členem naší rodiny, dokonce mu děti vymýšlejí různá jména.

Text: Adam Krejčík, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem