Důležitou praktickou i estetickou součástí kuchyně je pracovní deska. Jak dlouho vám bude poslušně sloužit, ovlivní výběr vhodného materiálu a také to, jak se o ni budete starat.

Cena napoví, kolik vydrží

Na výběr máte několik možností materiálů, u nichž lze použít rovnítko – čím dražší, tím kvalitnější.

Luxusní tvrzený kámen Technistone s mramorovým vzhledem v odstínu Noble Areti Bianco, www.technistone.czPříkladem může být tvrzený kámen Technistone, který nabízí oproti přírodnímu kameni vyšší pevnost, odolnost a nenasákavost a možnost vyrobit desku s tloušťkou menší než 3 cm.

Je z více než 90 % tvořený přírodními surovinami (křemenem a žulou), jež jsou doplněné barevnými pigmenty a vytvrzené kvalitní pryskyřicí. Velmi dobře se udržuje, stačí běžné čisticí prostředky.

Druhou luxusní kategorií je přírodní kámen, který je krásný, trvanlivý, ale velmi drahý a díky nasákavosti choulostivý na údržbu.

Keramická deska Nero Marguina značky Neolith, design inspirovaný stejnojmenným španělským mramorem, www.neolith.comČerstvou novinkou je keramika vyráběná v celoplošných deskách. Vypadá velmi pěkně a dobře odolává vysokým teplotám i mechanickému poškození. Udržuje se stejně jako keramické obkládačky, tedy snadno. Vyšší pořizovací cena se vyrovná přírodnímu kameni.

Milovníkům přirozené patiny lze doporučit masivní dřevo, o které je potřeba dobře pečovat. Měkký materiál náchylný k oděru je nutné pravidelně olejovat a pokud možno ochránit před neustálým stykem s vodou.

Barkaboda je pracovní deska, jejíž základ tvoří dřevotřísková deska a povrch 3mm vrstva masivního ořechového dřeva, www.ikea.cz

Šetrnější variantou masivu je deska, jejíž základ tvoří dřevotříska a povrch s hranami má pokrytý tenkou vrstvou masivu. Nejlevnějším a rozumným standardem je dřevotřísková deska překrytá laminátem, která se nabízí v široké škále pěkných dekorů.

Text: Lucie Martínková, Foto: Archiv firem, Zdroj: Časopis BYDLENÍ

logo MessengerPoslat Messengerem