Přemýšlíte, jak oživit koupelnu, i když nemáte na drahé obklady? I jednoduchý nápad může vést k pozoru­hodným výsledkům. Máme pro vás několik tipů, jak na to.

Zatímco baterii, vanu či umyvadlo lze s určitými zásahy vyměnit relativně snadno, obklad je spolu s rozvody nedílnou součástí koupelny a žádná změna se neobejde bez bourání. Proto je prvotní volba obkladu velmi důležitá jak z hlediska trvanlivosti, tak vzhledu. A když navíc finanční rozpočet neslibuje velký rozlet, babo raď…

I v takovém případě však existuje několik způsobů, jak docílit zajímavého vzhledu nenásilnou a nepříliš nákladnou cestou. Někdy se koneckonců jednoduché řešení ukáže jako to nejlepší – líbí se totiž i za 5 či 10 let.

Červená, černá a bílá – nadčasová kombinace, která vynikne zejména ve velkém prostoru.

Hra se spárami a formáty

Spárování není dnes příliš v módě, k trendům patří velké formáty a kladení obkladů a dlažeb s minimálními spárami či dokonce beze spár (to ale technici z fyzikálních důvodů příliš nedoporučují, protože každá dlaždice časem „pracuje“ a může dojít k poruchám). Přesto se velikost formátu a spárořez významně podílí na vzhledu koupelny.

Působivého efektu můžete dosáhnout kombinací různých velikostí dlaždic. K nejpoužívanějším formátům patří dlaždice a obklady o rozměrech 20 × 20 cm, 30 × 30 cm, 20 × 40 cm, popř. 30 × 60 cm atd. Řada výrobců nabízí v rámci jedné série několik formátů – od malého 10 × 10 až po velkorysé 30 × 60 i 60 × 90 cm, či naopak drobné mozaiky.

Jak rafinovaně pracovat s obkladem?

Radí: Pavel Novák, creative shop RAKO, www.rako.cz

Pavel Novák, RAKO"Za nejrafinovanější materiál bych asi označil keramickou mozaiku. Nezapomínejme na všechny výhody, které ji odjakživa dělaly nenahraditelnou: je vskutku odolná se všemi technickými přednostmi keramického obkladu a zaručuje dlouhou životnost. 

Právě s mozaikou můžete obkládat nestandardně zakřivené plochy, jako jsou vestavěné niky, police pro odkládání věcí, dna sprchových koutů i čelo vany. S mozaikou oživíte jednoduchý design základního obkladu či dlažby nebo naopak můžete dosáhnout kontrastu velkého a malého formátu. Mozaika je nádherným příkladem tvárnosti keramického obkladu k vytvoření jednoduchých a přitom vysoce atraktivních i oblých tvarů."

Drobné dekory a listely

Velká koupelna nabízí řadu příležitostí k velkorysým výtvarným řešením, ale – ruku na srdce – budou se vám velké fialové květy na žlutém podkladu líbit i za 5 let? Výrazně mohou působit i kontrastní drobné prvky. Tenká červená listela po obvodě koupelny či několik drobných dekorů zdánlivě ledabyle „rozhozených“ v ploše vykonají své i na pozadí jednoduchého, jinak fádního bílého či šedého obkladu.

Šedá, bílá a žlutá kombinovaná ve velkém formátu i v mozaice působí živě a dynamicky. V malé koupelně nepřekombinovat! (série Tendence, RAKO).

Barevný kontrast

Nic nevynikne v interiéru tolik jako barevný kontrast. V malé koupelně se raději držte zásady, že méně je více (zvolte méně intenzivní barvy nebo barvám vymezte relativně menší plochu), ve velkém prostoru si můžete pohrát více. Intenzivní barvou můžete zvýraznit celou jednu stěnu nebo jen část, vanu, sprchový kout, zvolit kontrastní obrazce a podobně. Variant je neomezeně mnoho, záleží na vašem citu, co daný prostor (a vaše oko) „unese“.

Náš tip

Spáry výrazných barev oživí méně nápadité či jednobarevné obklady. Při plánování si však uvědomte, že výrazné barvy spárovacích hmot opticky změní celý prostor! Moderní spárovací hmoty vycházejí vstříc zájmu zákazníků, a tak je pořídíte v široké paletě odstínů. Díky pokrokovým recepturám si spáry v koupelně uchovají dlouhodobě svou trvanlivost i krásu.

Střídání matu a lesku

Vysoký lesk patří k trendům dneška. Najdeme ho i u koupelnových obkladů a dlažeb – některé série dávají na výběr vysoce lesklou glazuru či matný povrch. Je-li v koupelně dostatek denního světla, může nápadité střídání matných a lesklých povrchů vést k nečekaným vjemům. Syté barvy je ještě více umocňují, kombinace lesklé a matné černé dokáže úplné zázraky.

Střídání matného a lesklého povrchu je efektní i na mozaice (série Senso, RAKO).

Text: Jitka Pálková, Foto: Archiv redakce a firem

logo MessengerPoslat Messengerem