Drtiče odpadků se rychle zařadily po bok pomocníků, bez nichž jsme se sice donedávna klidně obešli, ale dnes už bychom se jich zbavovali jen velmi neochotně. Názory na drtiče se však různí. Máloco má zkrátka samá pozitiva...

Poradna na Dumabyt.cz

Se zalíbením sledujeme, jak odpadky, s nimiž jsme dříve běhali do kontejneru, případně je splachovali do záchodové mísy, mizí v drtiči, aby rozmixovány na kaši odešly do kanalizace. Jenže to je právě to, co u některých odborníků vyvolává rozpaky nebo i nesouhlas.

Více článků z rubriky KUCHYNĚ na www.dumabyt.cz.

Zadní hrana dřezu Vero N-100 (SCHOCK) z nanomateriálu Cristadur umožňuje umístění dalších doplňků včetně spínače drtiče odpadu, cena dřezu 14 000 Kč (SUITE).
Jak to tedy je? Inu na každém šprochu je pravdy trochu, a tak než si drtič pořídíme, měli bychom se zajímat o stav kanalizace v místě bydliště. Podle české technické normy podmínky pro napojení drtiče odpadu na vnitřní kanalizaci domu stanovuje provozovatel kanalizace pro veřejnou potřebu. Neznalost zákona neomlouvá, proto je potřeba požádat tohoto provozovatele o vyjádření k plánovanému připojení drtiče. To se netýká domů napojených na žumpu bez odtoku nebo na malou domovní čistírnu odpadních vod. V tomto případě norma žádné vyjádření provozovatele kanalizace nepožaduje.

Instalace drtiče

■ montujte na dřez s otvorem o průměru 89 nebo 92 mm
■ mezi drtičem a kanalizačním potrubím musí být instalována zápachová uzávěrka
■ používat se smí jen zápachová uzávěrka tvaru U, která se méně zanáší
■ někdy je zápachová uzávěrka součástí drtiče
■ podmínkou instalace je, že vnitřní kanalizace zabezpečí plynulý odtok rozdrcených zbytků

Co drtit

■ zbytky jídla
■ těstoviny, rýži, knedlíky, brambory
■ ovoce, zeleninu a slupky
■ pečivo
■ skořápky od vajec
■ rybí i kuřecí kosti, jiné drobné kosti
■ párátka
■ kávovou sedlinu

Co nedrtit

■ domácí odpad, který se v přírodě nerozloží
■ umělou hmotu
■ syrové maso apod.

Co je příroda schopna rozložit...

V orientaci, co do drtiče odpadků patří, a co v žádném případě, nám kromě návodu pomůže i zdravý rozum. Zkrátka, co je příroda schopna rozložit, můžeme bez obav rozdrtit. Patří sem téměř veškeré nedojedené jídlo, tedy těstoviny, rýže, omáčky, pečivo, ovoce, zelenina i slupky z nich, skořápky od vajec, rybí i kuřecí kosti, ale i malé hovězí apod. Naopak  nezvládá syrové maso, umělohmotné předměty, jako jsou zátky od PET lahví, houbičky na nádobí a jiný v přírodě nerozložitelný odpad, který by navíc mohl nože drtiče poškodit.

Drtič odpadu zvládne rozmixovat na kaši jakékoli zbytky jídla.

Jak vybrat drtič

Radí Petr Chodura, jednatel společnosti WELT SERVIS

Na první pohled neviditelné rozdíly mezi jednotlivými drtiči na trhu mohou hrát podstatnou roli při samotném drcení, ovlivnit životnost drtiče nebo jeho užitné vlastnosti a celkový komfort při používání. Co všechno tedy zvyšuje kvalitu drtiče?
Petr Chodura■ ochranná manžeta - možnost vyjmutí při čištění nebo výměny při opotřebení
■ materiál drticí komory by měl být odolný vůči korozi, měl by být pevný a tlumit hluk
■ materiál drticích segmentů by měl být odolný vůči korozi a dostatečně tvrdý
■ u konstrukce motoru je důležitý rozběh, otáčky, váha
■ neměl by chybět odrušovací filtr
proti rušení TV a rádia
■ dodatečný vstup připojení myčky a pračky
■ prodejce by měl nabízet sortiment různých typů
■ důležitá je i životnost a záruční doba
■ prodejce by měl nabízet montáž, poradenství, servis

Motor se zpětným chodem

Drcení zabezpečuje perforovaný drticí talíř s výkyvnými lopatkami umístěnými v komoře drtiče, jenž odstředivou silou odráží odpad na vnější okraj komory. Tam se drtí o perforovaný prstenec. Rozdrcený odpad společně se studenou vodou, kterou musí být drtič proplachován, prochází otvory v perforovaném prstenci do navazující zápachové uzávěrky kanalizačního potrubí. Některé modernější přístroje mají motor se zpětným chodem, který je možno na krátkou dobu spustit, a tím drtič vyčistit. Během provozu i po určitou dobu po skončení drcení musí do dřezu téct studená voda, aby se drtič a kanalizační potrubí dobře proplachovaly.

Paradoxně je studená voda vhodná i kvůli mastnotě. Zbytky tuku totiž ve studené vodě ztuhnou a nabalí se na ostatní rozdrcené částečky. Tím se zabrání, aby mastnota ulpívala na vnitřním povrchu potrubí.

Více článků z rubriky KUCHYNĚ na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Hladké fungování drtiče zabezpečí energeticky úsporné motory s permanentním magnetem, které mají výkon  mezi 2 600 až 2 800 otáčkami. Nižší otáčky zvyšují spotřebu vody i elektřiny, prostě jim likvidace odpadu trvá déle. Aby nedocházelo ke korodování komor drtiče, měly by být vyrobeny z odpovídajícího materiálu, např. sklolaminátového nylonu a sklolaminátového polyesteru.

Můj dům doporučuje

■ pro domácnost jsou nejvhodnější drtiče, které mají motor s perma­nentními magnety, jsou rychlejší (2 600 ot./min.), lehčí a menší
■ montáž raději přenechte odborné firmě, pak totiž zaplatíte za drtič i montáž DPH ve snížené sazbě 5 %

Umístění drtiče v kuchyňské lince. Tento vestavný bezúdržbový kuchyňský spotřebič vás spolehlivě zbaví zbytků potravin vznikajících při vaření.
Protihluková izolace

Kromě peněz (ceny za drtiče začínají na sedmi ti­sících korunách) potřebujeme k jeho pořízení ještě průměr odpadního otvoru 89 nebo 92 mm. Investici zvyšuje třeba protihluková izolace, vyšší počet otáček motoru a větší kapacita drticí komory. Drtič se umístí místo sifonu.

Obsluha je velmi jednoduchá. Pustíme studenou vodu, tlačítkem zapneme drtič a speciální stěrkou plníme komoru odpadem určeným k drcení. Větší kousky je lepší před drcením rozkrájet, proces je rychlejší, což v konečném důsledku šetří spotřebu vody a energie. Drtič funkci dřezu nijak neomezuje, při běžném oplachování nepracuje, do chodu ho uvedeme až stisknutím speciálního spínače. Pozor bychom si měli dát, aby drtič nepracoval na sucho. Předem je potřeba pustit studenou vodu,  která odplaví odpad rozmixovaný na kaši pryč.

Drtič odpadu Eco Master Heavy Duty se doporučuje pro všechny domácnosti, optimálně kombinuje všechny parametry a vylepšení, jimiž disponují luxusnější modely, oproti levnějšímu modelu Standard má největší možnou drticí komoru, celkové odhlučnění motoru včetně izolační výplně, drticí prstenec je vyšší, navíc opatřen dvojitou řadou perforací pro rychlejší a jemnější drcení, cena včetně montáže 10 070 Kč (WELT SERVIS).

text: Miroslava Nejedlá, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem