Farmářský dům se čtyřmi ložnicemi, který stojí ve zvlněné zemědělské krajině americké Pensylvánie obklopený loukami a pastvinami, je jednou ze staveb oceněných v architektonické soutěži AIA Housing Awards 2017. Jeho nejvýraznějším prvkem jsou velkoformátové posuvné okenice, které ochraňují interiér domu a zároveň dovnitř propouštějí dostatek světla.

Dům s užitnou plochou kolem 270 m2 stojí na rozlehlém pozemku o několika stech akrech. Při projektování a stavbě kladli architekti důraz především na minimální zásahy do krajiny a využití místních materiálů. V základech budovy byly například využity kameny z okolních polí.  

Jedním z nejzajímavějších prvků využitých na domě jsou posuvné okenice zavěšené na vnější fasádě, díky kterým se vzduch uvnitř domu ochlazuje v horkých letních měsících až o 7 C.

2017 AIA Housing Awards: Farmářský dům v Pensylvánii, autoři: Cutler Anderson Architects (Foto: David Sundberg)

2017 AIA Housing Awards: Farmářský dům v Pensylvánii, autoři: Cutler Anderson Architects (Foto: David Sundberg)Vytápění domu je řešeno systémem využívajícím geotermální energii v kombinaci s kotlem na tuhá paliva. Třetí, záložní systém vytápění zajišťují kamna na dřevo. Dřevo pro vytápění získávají majitelé z polomů a poškozených stromů v lesích na svých pozemcích. V domě je také provedena stavební příprava pro budoucí instalaci solárních panelů na bílé plechové střeše.

Podle poroty soutěže AIA Awards je dům reflektuje „čistou, jednoduchou formu klasických farmářských budov a stodol a novým způsobem interpretuje tradiční prvky s využitím současných materiálů, forem a funkcí.“

Architekti: Cutler Anderson Architects

Lokalita: Lakewood, Pennsylvania

2017 AIA Housing Awards: Farmářský dům v Pensylvánii, autoři: Cutler Anderson Architects (Foto: David Sundberg)

Text: Veronika Mannová, Foto: David Sundberg

logo MessengerPoslat Messengerem