Speciální nátěrové hmoty, využívající nové technologie a výzkumy, obohacují ošetřované povrchy o řadu výjimečných vlastností. Vzhledem ke stále rostoucí nabídce těchto hmot jsme nabídli třem odborníkům možnost představit některé zajímavosti.

Co vše umožňuje nanotechnologie v oblasti speciálních nátěrů?

Ing. Jan Procházka, Ph.D., prezident firmy Advanced Materials-JTJ, s. r. o.:

Ing. Jan Procházka, Ph.D., prezident firmy Advanced Materials-JTJ, s. r. o.Chcete-li zlepšit životní prostředí nejen v bytě, ale i v okolí, nabízí se využití moderní nanotechnologie, které se říká fotokatalýza. Český výrobce Advanced Materials-JTJ má v tomto oboru mnoho klíčových patentů.

Velmi zajímavý je například nátěr s nevyčerpatelným oxidačním efektem, který je „poháněn“ světlem. Jednoduše se nanese na stropy, zdi, případně další plochy. Pomocí nátěru přeměňujeme místnosti na domácí čističku vzduchu, která nás zbaví virů, bakterií a zápachu. Funguje působením světla, tudíž po první investici není potřeba investice další. Výsledek? Méně alergií, méně nemocí, příjemné prostředí bez zápachu!

Když vyjdeme z domu, nabízí se pro využití fotokatalýzy fasády. Změnou stavebních materiálů se začaly hojně množit zelené a černé nevzhledné řasy. Jejich růstu lze fotokatalytickým nátěrem zabránit a fasádu uchovat daleko déle jako novou. Fotokatalyticky ošetřené samočisticí povrchy se už pomalu dostávají do každodenní praxe. Na fasádách likvidují také exhaláty ze spalovacích motorů a zlepšují tak vzduch pro nás všechny.

Nová technologie je přínosem i pro restaurátory a lze ji využít k ochraně historických objektů, jako jsou hrady, zámky či sochy od proslulých sochařů.

Ukázka použití moderní nanotechnologie zvané fotokatalýza – vlevo neošetřená fasáda bez nátěru (Advanced Materials – JTJ).

Jakými vlastnostmi vynikají speciální hydroizolační nátěry?

Kateřina Fenigbauerová, obchodní referent, Denas Color, a. s., Bílovec:

Kateřina Fenigbauerová, obchodní referent, Denas Color, a. s., BílovecHydroizolační nátěry se vyznačují především vysokou odolností proti působení vody a vlhkosti, UV záření, střídání teplot a alkalické hydrolýze (tzv. zmýdelnění).

Používají se jednak pro ochranu střešních konstrukcí s povrchem na bázi asfaltových pásů či polyuretanových pěn, ale i pro hydroizolaci třeba sprchových koutů. Například nátěrová hmota Primalit UV Filtr, která je na trhu již dvacet let, je mezi řemeslníky velmi oblíbená pro svou jednoduchou aplikaci a charakteristické vlastnosti. Nanesená hmota po zaschnutí vytvoří elastickou fólii s dokonalou přilnavostí k podkladu. Zachovává si elastické vlastnosti i při minusových teplotách a má schopnost přenášet pnutí vzniklé lineárními změnami a překrýt případné trhlinky v podkladu.

Pro náročné aplikace při opravách střešních konstrukcí z asfaltových pásů se doporučuje použít výztuže z mřížkové tkaniny a zvýšit počet nátěrů. Aby byl nátěr plně funkční, je třeba dodržovat aplikační postup. Protože se jedná o vodou ředitelný nátěr, je velmi důležitá příprava podkladu – musí být suchý a zbavený mechanických i mastných nečistot, nejlépe napenetrovaný. Nesmí být trvale pod vodou – tzn. déle než dva měsíce v kuse.

Hydroizolační nátěry se používají jednak pro ochranu střešních konstrukcí s povrchem na bázi asfaltových pásů či polyuretanových pěn, ale i pro hydroizolaci třeba sprchových koutů.

Jaké jsou možnosti uplatnění a účinnost termoizolačních nátěrů?

Václav Makovec, DiS, obchodní manažer, Eurobyt Plus:

Václav Makovec, DiS, obchodní manažer, Eurobyt PlusTermonátěry představují řešení pro vlastníky bytových jednotek v panelových či bytových domech, kde se společenství nedokáže dohodnout na zateplení celého objektu, či v jiných případech, kdy je venkovní zateplení obtížně realizovatelné. Pak je možné aplikovat termonátěr na obvodové stěny domu z vnitřní strany a doporučujeme zároveň i stropy.

Standardně se dodává ve sněhově bílé barvě, je však možné ho barevně tónovat do mnoha barevných variací podle vkusu a potřeby. Nanáší se válečkem, štětkou nebo stříkáním ve dvou až třech vrstvách. Je vodou ředitelný, zcela ekologický. Předpokládá se, že termonátěry a termoreflexní izolace budou postupně nahrazovat klasické tepelné izolace (zejména polystyren), které jsou drahé, ale především neekologické a nelikvidovatelné.

Nátěr Thermomax Extra pro venkovní i pro vnitřní aplikaci pracuje na principu termoreflexe. Obsahuje skleněné mikrokuličky, které vytvoří na stěně reflexní vrstvu. Ta zachycuje a odráží tepelné vlny zpět do vytápěných prostor. Takto ošetřená stěna má o cca 1,5–2 °C vyšší povrchovou teplotu, zvyšuje se tak teplotní komfort v interiéru. Termonátěr tak výrazně snižuje tepelné ztráty objektu a nákladů na vytápění. V létě naopak zabraňuje přehřívání objektu a šetří náklady za klimatizaci. Dále jsou ideální pro jednoduchou a přitom velmi účinnou sanaci konstrukčních vad staveb (tepelných mostů).

Termonátěr je vyroben na silikonové bázi, je možné ho aplikovat i tam, kde nelze volit běžné zateplovací systémy, například na kamenné zdivo a zdivo se zvýšenou vlhkostí. Silikonová báze nátěru s efektem lotosového listu zajistí to, že nátěr se bude při každém dešti sám čistit. Aktivně zabraňuje výskytu plísní, mechů a řas.

Termonátěry představují řešení pro vlastníky bytových jednotek v panelových či bytových domech, kde se společenství nedokáže dohodnout na zateplení celého objektu, či v jiných případech, kdy je venkovní zateplení obtížně realizovatelné (ilustrační foto).

Text: Stojan Černodrinski, Foto: Archiv firem, Shutterstock.com

logo MessengerPoslat Messengerem