Důležitou a bohatě využitelnou oblastí zapojenou do systému inteligentního domu je osvětlení.

Předchozí část seriálu najdete zde.

Inteligentní elektroinstalace nepracuje na principu spínače (jako klasická drátová instalace), ale jde spíš o „softwarové“ řešení, které posílá povely pro spínání. Celý systém se programuje a k ovládání se používají multifunkční tlačítka. V jednom tlačítku může být sloučeno ovládání topení, osvětlení, žaluzií, kamer, klimatizace atd. Základním prvkem je řídicí jednotka, která je mozkem a srdcem všech domácích systémů (topení, stínění, osvětlení, ovládání spotřebičů a zásuvek, klimatizace, zavlažování zahrady, audiosystémy, zabezpečení domu, ohřev vody v bazénu).

Dekorativní osvětlení AwoX SmartLIGHT Ambiance Sphere s vestavěnou baterií může být díky krytí IP67 umístěno prakticky kdekoliv a dokonce může i plavat v bazénu (MALL.CZ)

Režimy, zóny a scénáře

Osvětlení můžete přepnout do automatického režimu: svítidla se budou rozsvěcet v okamžiku, když vstoupíte do určité zóny v domě, nebo podle intenzity venkovního světla, podle zatažení rolet či žaluzií, podle přítomnosti osob v dané zóně apod. Vnikne-li do domu zloděj za vaší přítomnosti, systém rozsvítí všechna světla a nedovolí je zhasnout až do odvolání poplachu. Pokud nejste doma, všechna světla se rozblikají, aby vaše okolí vědělo, že se děje něco podezřelého. Také se nemusíte obávat, že zapomenete při odchodu z domu zhasnout – systém to udělá za vás.

Díky sběrnicovému systému lze z jednoho vypínače řídit jakékoliv svítidlo v domě nebo libovolný počet svítidel. Můžete též vytvářet tzv. scénáře pro různé typické situace v domě: tlumené osvětlení pro sledování TV, rozsvícení nebo zhasnutí celého domu nebo jeho částí, noční osvětlení schodiště atd.

AwoX AromaLIGHT™ Color je chytrá energeticky úsporná LED žárovka s ovládáním přes Bluetooth a integrovaným difuzérem na esenciální oleje. Ovládá se pomocí smartphonu nebo tabletu a aplikace SmartControl můžete bezdrátově ovládat nastavení jasu, barev a intenzity rozptylu esenciálních olejů.

Pokročilé funkce

Návaznost jednotlivých technologií a jejich zapojení do inteligentního systému přináší nové možnosti. Při odchodu z domu zakódujete zabezpečovací systém a pak už se nemusíte o nic starat. Informace je předána dále a systém vyvolá automatické funkce pro neobývaný dům. Zhasnou všechna světla, jsou odpojeny vybrané zásuvkové okruhy, například žehlička a rychlovarná konvice. Aktivuje se úsporný režim pro vytápění a ohřev užitkové vody, je uzavřen přívod vody. Po určité době se začnou náhodně rozsvěcovat světla a vytahovat žaluzie pro odrazení případných nechtěných návštěvníků.

Pokračování na téma Prvky chytrého zabezpečení najdete v této rubrice příští týden.

Text: Adam Krejčík, Foto: Archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem