Staré pořekadlo praví, že kam chodí slunce, nemusí chodit lékař. V případě, že ošetříte stěny fotokatalytickým nátěrem, platí toto pořekadlo více než stonásobně. Díky nanočásticím oxidu titaničitého, které jsou aktivovány světlem, se škodlivé látky doslova spálí.

Čistička vzduchu v plechovce, tak bychom mohli pojmenovat převratný vynález, který využívá tzv. fotokatalytického efektu. Nátěr se dá použít v místnostech i venku, na fasádách i betonových plochách na frekventovaných ulicích. Kromě toho výborně funguje jako ochrana proti sprejerům. Zní to jako fantazie, ale vše je pečlivě testováno a výsledky předčily očekávání.

Jak to funguje?

Rozdíl mezi ošetřeným a neošetřeným zakončením venkovního sloupku. Na první pohled je zřejmé, že nátěr FN skutečně pracuje (ADVANCET MATERIALS JTJ).Dvě běžné látky jako je vzduch a v něm třeba rozptýlené molekuly kouře existují bez problémů společně (např. v zakouřené místnosti). V okamžiku, kdy se částice kouře dotkne osvětlené plochy fotokatalytické vrstvy, zreaguje s kyslíkem a dojde k oxidaci čili k hoření. Namísto kouře ale vznikne pár molekul vody a oxidu uhličitého. Stejně tak dokáže osvětlená plocha aktivní vrstvy oxidovat i jiné organické alergeny, karcinogeny, viry, bakterie, spóry, ale i rozkládat výfukové zplodiny. Na rozdíl od různých chemických přípravků fotokatalytická vrstva zvládne i mikroby, protože pálí bez rozdílu všechnu organickou hmotu.

Fotoaktivní vrstva je porézní a má obrovský měrný povrch. Jakmile se alergen nebo virus dostane do jejího labyrintu, zachytí se a rozloží se na minerální látky. Efekt je obzvláště vhodný pro běžné koncentrace znečištění, jaké jsou v našich obydlích. Proces je poháněn světlem, tudíž je na rozdíl od jiných přípravků nevyčerpatelný a nevnáší do prostředí další látky, jako je tomu v případě dezinfekcí apod.

Od teorie k praxi

Fotokatalýza je známá celé století, ale teprve s přípravou nanočástic oxidu titaničitého nabyla na důležitosti. Před časem tomu bylo 25 let, kdy se vědecká veřejnost problémem začala seriózně zabývat. Zapracování fotokatalýzy do výrobků byl a je pro mnohé firmy zásadní problém - svou roli zde hraje zatvrzelá snaha a pokusy velkovýrobců barev spojit fotokatalýzu s kompozicí existujících barev na akrylátové, silikátové a silikonové bázi. Zde si mnozí ještě stále lámou zuby, přichází však i první vlna produktů které už lze uvést na trh. Příkladem jsou fotokatalytické suspenze typu FN.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz.

Vedlejší efekty

Střešní krytina trpí usazováním mechů a nečistot – ukázka aplikace nátěru FN na střeše (ADVANCET MATERIALS JTJ).Kromě likvidace alergenů docílíme díky fotokatalytické reakci celou řadu dalších pozitivních jevů. Získáme čistý vzduch bez pachů a bez zatuchlého odéru, vzniklého například kvůli cigaretovému kouři. Aktivní průhledná vrstva udržuje stále stejný vzhled a prodlužuje životnost podkladového barevného nátěru. Zlikviduje pachovou stopu, kterou po sobě zanechává a pomocí níž se dorozumívá hmyz. Zredukuje usazování mastnoty nebo kouře na stěnách a nábytku (tvorba filmu) minimálně o polovinu, tím také odpadá nutnost častého mytí oken a nábytku.

Při vaření je obvykle osvětlená ošetřená plocha účinnější než spuštěná digestoř. Poslední pozorování navíc ukazují, že fotoaktivní vrstva se nelíbí ani pavoukům, protože jim ničí úchyty pavučin a silně komplikuje práci.

Z mnoha dalších užitných vlastností fotoaktivní vrstvy bychom mohli uvést výrazné snížení možnosti onemocnění.

Trvanlivost ošetření

Pokud na ošetřenou plochu působí dostatek světla, aktivní vrstva se samočistí. To znamená, že se nezanáší a udržuje si stále stejný vzhled. Dá se říci, že chrání a přibližně trojnásobně prodlužuje trvanlivost podkladové malby. Drobná poškození lze snadno opravit válečkem nebo štětcem, to ale většinou nebývá třeba. Pokud se rozhodnete malovat a vrstvu přetřít např. Primalexem, funkčnost fotoaktivní vrstvy končí a vy musíte novou výmalbu znovu ošetřit aktivní vrstvou.

Vlastnosti nátěru

■ funkce nátěru je založena na čistě fyzikálních účincích a je zcela bez chemických přípravků nebo rozpouštědel
■ aktivní složka nátěrové suspenze neškodí životnímu prostředí ani lidskému zdraví
■ suspenze a aktivní vrstva je dokonale zdravotně nezávadná,
nátěr má neutrální pH
■ FN2® vrstva je až o několik řádů účinnější než fotokatalytické barvy na silikátové, silikonové nebo akrylátové bázi.
■ možnost kombinace s desinfekčními prostředky
■ vrstva se snadno aplikuje na povrch štětcem, nízkým válečkem nebo nástřikem
■ nátěrová vrstva je opticky průsvitná
■ nátěr je mrazuvzdorný
■ vysoká odolnost vůči slané vodě a dešti
■ vysoká paropropustnost
■ snadná obnovitelnost fotokatalytické vrstvy
■ levný provoz - funkci spouští denní světlo

Možnosti použití

■ domácnosti, kuchyně, kuřárny nebo celé prostory v případě alergií pocházejících ze vzduchu
■ vnější fasády a interiéry
■ biolaboratoře, nemocnice, školy a veřejné budovy
■ ošetření styčných ploch budov se zemí

Co umí fotokatalytický nátěr

■ vytváří samočisticí povrchy s dlouhodobě čerstvým vzhledem
■ zpomaluje stárnutí ošetřených povrchů
■ má výrazný antigrafitti efekt
■ brání růstu zelených řas, plísní a jiných mikroorganismů
■ zabíjí viry a bakterie
■ ničí kvasinky, houby, spory
■ čistí vzduch od škodlivých látek a exhalací, virů, bakterií a jiných mikroorganismů
■ 1m² nátěru dokáže za rok zlikvidovat kilogramy škodlivých látek
■ odstraňuje pachy
■ chrání před chřipkami a virovými onemocněními
■ redukuje alergie
■ rozkládá a odstraňuje cigaretový kouř a jiné pachy (toalety a společenské místnosti)
■ napomáhá rozkladu výfukových plynů a dalších škodlivin
■ zabraňuje růstu plísní a parazitických hub i na kmenech stromů

Cenové otazníky

Cena fotokatalytické suspenze je nízká ve vztahu k nákladům na čističky vzduchu a drahá v porovnání s nátěrovými hmotami. Přestože existuje snaha zvýšit i estetickou úroveň těchto výrobků např. přizpůsobením odstínů podle přání ­uživatele, je dobré si uvědomit,že nejde o barvu, ale o čističku vzduchu, která se vytváří nátěrem stěn stejně jednoduše jako se nanášejí barvy. Cena záleží na balení a celkově odebraném množství. Jednolitrové balení vyjde na 1 500 Kč. Pětilitrové balení lze zakoupit za 6 000 Kč a lze s ním ošetřit nejméně 50 metrů čtverečních plochy. To pro představu znamená, jako byste měli filtr s aktivní plochou téměř 25 000 metrů čtverečních, což už je slušný stadion.

Tato plocha vás chrání a pracuje pro vás. Nátěrem přeměníte celou svoji místnost nebo byt na účinnou čističku vzduchu, která nehlučí, nevyžaduje údržbu a funguje pouze na denní světlo. Způsob nanášení je pak jediná věc, kterou má tento systém společný s malířskou barvou.

Výhody fotokatalýzy

Část fasády ošetřená nátěrem FN je čistější a světlejší, mnohem významnější je však efekt likvidace škodlivin (ADVANCET MATERIALS JTJ).Průmyslové a automobilové exhalace, organické sloučeniny unikající z plastů a další látky, kterými jsme obklopeni, ohrožují jak lidské zdraví, tak poškozují naše okolí. Výsledkem je vysoké procento výskytu alergií, znečištěný vzduch a konstantně tmavnoucí fasády domů. Více než 15 % chronických onemocnění souvisí se špatnou kvalitou vzduchu. Jednou z možností obrany je využití fotokatalytických nátěrů FN.

Možné chyby

Antisprejová schopnost nátěrů FN – z ošetřené plochy sprej odstraníte smetáčkem (ADVANCET MATERIALS JTJ).Při přesné aplikaci nátěru podle instrukcí od výrobce nehrozí žádné negativní efekty. Pouze pokud se pokusíte nátěr ošidit a z jakýchkoli důvodů např. instalovat pouze jednu vrstvu místo doporučených tří, je možné, že vám bude žloutnout podkladová malba. Totéž se může stát, pokud se podkladová malba nenechá dostatečně zaschnout.

Proti sprejerům

Chcete-li fotokatalytický nátěr použít na ošetření venkovních ploch proti sprejerům, je dobré nanést pět vrstev místo obvyklých tří. Vznikne tak velice porézní hydrofilní film, kterým sprej špatně proniká. Na stejný výtvor pak spotřebuje sprejer až 5x tolik barvy a navíc lze drsným kartáčem jeho výtvor snadno seškrábat (vrstvu na seškrábaném místě potom musíte opět obnovit např. válečkem). Pět vrstev stačí nanést pouze na spodek fasády a pro zbytek stačí obvyklé tři vrstvy. Typická spotřeba suspenze je litr/10 m2.

Čištění venkovního prostředí

Pokud fotoaktivní vrstvu vytvoříte na fasádě, betonových bariérách a jiných vnějších polochách, pak nejenom ochráníte podklad, ale zároveň dochází k čištění venkovního vzduchu. Pro zajímavost, kapacita 1 m2 nátěru zbaví vzduch až několika desítek kilogramů exhalací ročně. Ošetřením průčelí domů v problematických oblastech FN vrstvou by se ve většině případů dostala koncentrace škodlivin do povolených limitů.

text: Adam Krejčík, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem