Zvětšování formátů keramických dlažeb je nepřehlédnutelným trendem. Sjednocují a opticky zvětšují prostor, menší množství spár pak prospívá hygieně a usnadňuje údržbu.

Pokládka navíc přináší rychle viditelný efekt. Aby však šlo o efekt trvalý a dlažba plnila svoji estetickou i praktickou funkci, je dobré respektovat některá základní pravidla. Patří k nim jak správný výběr nářadí, materiálů a pří­pravků k údržbě, tak správný technologický postup. Finální podoba podlahy totiž významně přispívá k celkovému ztvárnění interiéru, k jeho grafické i materiálové kompozici.

1) MĚŘENÍ PODKLADU1) MĚŘENÍ PODKLADU

Velkoformátové dlaždice vyžadují dokonale rovný podklad. Rovinatost změříte klasickou, hadicovou (šlaufkou) či laserovou vodováhou. Přípustná odchylka je +- 2 mm na 2 m délky. Doporučuje se zjistit zbytkovou vlhkost podkladu (max. do 0,5 %).

2) DILATACE2) DILATACE

V připraveném podkladu nesmíte opomenout dilataci! Dilatační spáry podklad rozdělují na menší pole (optimálně 4 x 4 m) a procházejí od povrchu až po izolaci nebo nosnou konstrukci podlahy. V položené dlažbě musí dilatační lišta procházet ve stejném místě a šířce nad spárou.

Více článků z rubriky STAVBA najdete na www.dumabyt.cz.

3) PENETRACE3) PENETRACE

K dosažení lepší přídržnosti všech vrstev materiálů je třeba použít penetrační nátěr. Na standardní savé podklady (beton, cement, mazanina) použijte univerzální penetrační nátěr, na nesavé podklady (dlažba apod.) pak tzv. kontaktní můstek (např. PE 204).

4) VYROVNÁVÁNÍ PODKLADU4) VYROVNÁVÁNÍ PODKLADU

V případě nerovného podkladu použijte samonivelační hmotu. Nejrozšířenější jsou podklady na bázi cementu. Při volbě materiálu nezapomínejte na předpokládanou tloušťku vyrovnávky. Doporučují se hmoty s urychlenou dobou vysychání.

5) LEPENÍ VELKOFORMÁTOVÉ DLAŽBY5) LEPENÍ VELKOFORMÁTOVÉ DLAŽBY

Nejvhodnější je tekuté lepidlo, které zajistí správné rozlití v celé velké ploše dlaždice a omezí vznik nežádoucích dutin. Rozlivová lepidla nanášejte hřebenem s oblými zuby, nebo tzv. „ká" hřebenem, jež umožňují lepší načechrání lepidla.

6) SPÁROVÁNÍ6) SPÁROVÁNÍ

V interiéru i exteriéru volte flexibilní spárovací hmoty, nejlépe hydrofobní, tzn. vodu odpuzující a bránící uchycení plísní (např. GF). Optimální šířka spáry je do 5 mm, u kalibrovaných dlaždic může být užší. Nedoporučuje se pokládat zcela beze spár, hmota se nezapraví, vydroluje se a vzniklé škvíry se zanášejí nečistotami.

7) ČIŠTĚNÍ ZBYTKŮ PO SPÁROVÁNÍ7) ČIŠTĚNÍ ZBYTKŮ PO SPÁROVÁNÍ

Učiňte tak do dvou dnů po vyspárování, nejlépe přípravkem CL 802 Floor.

Pro běžnou údržbu používejte přípravky respektující povahu materiálu.8) BĚŽNÁ ÚDRŽBA

Pro běžnou údržbu používejte přípravky respektující povahu materiálu. Speciálně pro reliéfní povrchy existuje přípravek CL 804 Relief, při běžném čištění a odstraňování vodního kamene nebo rzi pomůže CL 803 Universal.

text: Petr Saulich, foto: RAKO

logo MessengerPoslat Messengerem