Na rozdíl od žen se zloději vyhýbají překvapení jako čert kříži. Proto nečekané rozsvícení světel či zaštěkání psa může nakonec udělat větší službu než sofistikovaný systém zabezpečení, který vás o narušení vašeho výsostného prostoru bude informovat pouze esemeskou. Nejlepší je ale kombinace všech možností.

I když žijeme v době, které vládne soustava jedniček a nul, při zabezpečení obydlí je vždy nutné připomenout aspekt, na který se až trestuhodně zapomíná: mechanické zabezpečení. Kriminalisté shodně uvádějí, že k 80 až 90 a více procentům vloupání dochází dveřmi, většinou špatně nebo nedostatečně zabezpečenými. U rodinných domů je situace trochu jiná, ve 40 % nesou odpovědnost okna nebo balkónové dveře. Každopádně i zde se vyplatí investovat do kvalitních atestovaných bezpečnostních dveří (pořídíte je zhruba od ceny patnácti tisíc), doplněných podle rad odborníků o adekvátní zámky.

Bez potřeby zakopání kabeláže můžete bezdrátovou kamerou monitorovat třeba vjezd, parkování nebo zadní vstup do zahrady.Při výměně dveří si nechte odbornou firmou zjistit, zda máte zárubně odpovídající bezpečnostní třídě pořizovaných dveří, jinak i vaše nové dveře kdejaký zlodějíček překoná tím, že zárubně roztáhne heverem. Je samozřejmé, že kvalitní zárubně předpokládají odbornou instalaci specializovanou firmou. Na zadní dveře (třeba do zahrady) je vhodné přidat další rozvorovou závoru nebo i ochranu pantů zevnitř nebo bezpečnostní petlice.

I atrapy mohou pomoci

Nezvaný návštěvník nejbližšího okolí vašeho domu nemiluje - na rozdíl od mnoha žen - ani pocit, že se na něj „kouká" objektiv kamer. Většinou nemá šanci rozeznat, zda jde o zařízení funkční, či o atrapu. Ty se prodávají již od několika stovek. Samozřejmostí pro věrohodný dojem musí být opravdu profesionální montáž a umístění na místo, kam by je připevnili bezpečnostní odborníci. Atrapy bývají jak ve vnitřním, tak samozřejmě ve venkovním provedení. Některé modely jsou doplněny o „jako" kabeláž, kterou je vhodné zavést pečlivě pod omítku. Jiné mají třeba i blikající diodu pro dokonalou iluzi. Zapojení dvou kamer, které se navzájem „hlídají", evokuje dojem, že zabezpečení domu vymýšlel opravdový odborník, a zloděj si raději vybere něco méně rizikového.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz.

Fólie + EZS = hit bezpečnosti

I při instalaci atrap se zaměřme na to, aby logikou odpovídaly profesionální instalaci (kabel zapusťte do zdi, vyměňujte baterii na blikací LED, má-li ji vaše atrapa).Rozhodně uvažujte o tom, že byste minimálně přízemí vašeho domu ochránili v bodě, který je u rodinných domů po dveřích druhým nejslabším článkem bezpečnosti, a tím jsou okna. Vyrábějí se speciální bezpečnostní fólie, které chrání před vniknutím zloděje rozbitým oknem do domu. Sklo sice praskne, ale drží pohromadě (navíc lze tuto ochranu kombinovat s detektory rozbití tříštění skla v elektronickém zabezpečení). Fólie se lepí zvenku, ale rozhodně je nelepte sami. Cena bývá do tisíce korun za metr čtvereční včetně práce.

Tato plášťová ochrana spolu s elektronickým zabezpečením (doplněným o vhodnou sirénu a komunikátor minimálně k majitelům a sousedům) tvoří optimální, a přitom cenově dostupnou ochranu rodinných domů. Vynechat snad lze jen pidiokýnka, kterými se určitě nikdo neprotáhne. Nejdůležitější jsou okna zezadu a ze stran domu, volte i po doporučení odborné firmy vhodnou bezpečnostní třídu. Existují i bezpečnostní fólie, které současně plní funkci termální či solární ochrany.

Mříže, rolety a infrazávory

Není výjimkou, že se majitel domu (třeba tam, kde chybějí „hlídající" sousedé) rozhodne pro instalaci mříží. Toto řešení nemusí být nutně neestetické. Existují totiž i takové mříže, které dům nepromění v kasárna. Mohou být pevné i nůžkové shrnovací, které při maximálním zajištění bezpečí nepůsobí na obyvatele domu nějakým skličujícím dojmem.

Elektronické zabezpečení (především bezdrátové) se prodává i jako „balík“, který stačí než přišroubovat. Ovšem při odborné instalaci získáte nejen „razítko“, ale díky odlišné sazbě DPH i úsporu, a může to být argument i pro pojišťovnu.Podobnou, i když ne tak silnou bezpečnostní funkci mají předokenní rolety, které navíc mohou poskytnout ochranu proti kroupám, vichřicím, přinesou ochranu proti hluku a přinesou pocit maximálního bezpečí. Bezprostřední okolí rodinných domů (branku a vstup, místo pro auto, nepřehledný prostor kolem plotu) je vhodné chránit infrazávorou nebo venkovními detektory pohybu, což ale náklady poněkud zvyšuje.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Sousedé - sociální EZS

Nejefektivnější EZS (elektronický zabezpečovací systém) budou i přes všechny snahy výrobců elektroniky tvořit pozorní, všímaví a spolehliví sousedé. Jejich „nakombinováním" s reálným EZS vznikne efektivní, vzájemně provázaný systém ochrany vašeho domu - například je možné váš EZS připojit komunikátorem nejen na váš telefon, ale i k sousedům. A i když v domech bývají přes den samy spíše starší paní či maminky s dětmi, i tak mohou z bezpečí nakouknout nebo rozsvítit světlo, což často stačí.

Zatímco kamerové zabezpečení bývá relativně drahé, atrapy k nerozeznání podobné se dají pořídit již od několika stovek.Pokud si vzájemný „servis" dohodnou dva sousedé, nejlépe muži, zvyšuje to vzájemnou všímavost a pomáhá k ochraně majetku. Komunikátory mohou přes pevnou telefonní linku (nevýhoda: lze ji poměrně snadno „odstřihnout"), přes GSM (včetně SMS na několik čísel) nebo případně bezdrátově přenést hlasovou informaci o poplachu.

Kromě toho budeme pochopitelně v rámci vyššího stupně ochrany doporučovat připojení na pult centralizované ochrany (PCO). Při střežení bezpečnostní agenturou platíte měsíční paušál, který se u důvěryhodných agentur pohybuje v základní službě zhruba od pěti set korun měsíčně. Bezpečnostní agentury většinou mají více tarifů, kdy zásahová jednotka buď přímo vyjíždí k poplachu, dokonce může být vybavena klíči od objektu, nebo vám volají, a vy rozhodujete, zda je vyšlete.

Pod svícnem (ne)bývá tma

Nepodceňujte elementární aspekt znepříjemnění pobytu útočníka, který se připravuje k průniku do vašeho domu ze „zadní strany", tedy ze zahrady, mimo pohled z ulice. Tam se často nacházejí žebříky, stoly a židle a jiné „libůstky", které jste mu tam neplánovaně připravili jako usnadnění vás navštívit. Nezapomínejte také opakovaně kontrolovat svítidla. Ta jednak okolí rozsvícením především v noci naznačí, že se tudy někdo neočekávaně proplétá, navíc žádný lump nemiluje pozornost světel ramp, a tak raději odkvačí k sousedům, kteří se dobrými radami tohoto časopisu neřídí.

Drátový, nebo bezdrátový systém?

drátový systém

bezdrátový systém

spolehlivost komunikace mezi detektory a ústřednou probíhá bez zpoždění, jakákoli manipulace s detektorem nebo přerušení kabelu jsou hlášeny do ústředny jako sabotáž detektory obvykle hlásí potřebu výměny baterií a funkčnost spojení mezi detektorem a ústřednou
údržba bezúdržbový, vyžadována roční revize výměna baterií v komponentech jednou za 1-4 roky, vyžadována roční revize
dosah téměř bez omezení síla signálu klesá se vzdáleností komponentu od ústředny; problém zejména v železobetonových stavbách
cena komponentů obvykle nižší než u bezdrátových komponentů obvykle vyšší než u drátových komponentů
cena instalace oproti bezdrátovým systémům je navíc třeba hradit instalaci kabelových rozvodů obvykle nižší než u drátových systémů; instalace je rychlejší
interiér instalace kabelů je zásahem do interiérů čistá instalace s minimálními zásahy do interiérů
flexibilita systému v systému lze kombinovat komponenty libovolných výrobců snadné přemístění a stěhování komponentů

 

Máte-li zapojeny soumrakové senzory, což lze pro úsporu energie jedině doporučit, čas od času musíte na rozhraní soumraku zkontrolovat, že jsou seřízena opravdu přesně a fungují opravdu od setmění. Občas je také vhodné utřít (berte v potaz, že se jedná o venkovní čidla, na která prší) jejich vnější čočky. Máte-li zahradu, přístupovou cestu, okolí vchodových dveří, stání pro auta, prostor kolem branky a poštovní schránky doplněn o další alespoň tři až čtyři spínaná světla, rozhodně uděláte pro zabezpečení svého domu víc, než si myslíte. A to ani nemluvíme o světle v domě, jehož nahodilé rozsvěcení během vaší dovolené je užitečným, levným a také podceňovaným prvkem ochrany.

Více článků z rubriky BYDLENÍ na www.modernibyt.cz.

Kočky, psi a jiná havěť

I když sledovací kamery nebývají standardní součástí zabezpečení, přesto nejsou ze hry vyloučeny – i kdyby v podobě atrap.Samostatnou kapitolou je výskyt domácích zvířat. Ať už jim říkáme miláčci, mazlíci, hlídači nebo trhači, z pohledu elektronického zabezpečovacího systému se lze shodnout na pravdivějším označení „spolehlivá rozhoukávačka zabezpečení". Odvěký boj mezi kočkami a psi lze také shrnout do klišé, že psi nebývají EZS tak nebezpeční z pozice planých poplachů jako právě kočky. Svým pohybem téměř výlučně při podlaze (a při váhovém limitu do cca 20-25 kil) nejsou pro detektory takovým problémem. Psa také obvykle nezapomenete (na rozdíl od „neviditelnější" kočky) ve střežené zóně. Pohyb domácího hlídače pomůže vyselektovat tzv. zvířecí čočka - informujte se u zástupce firmy, která vám zabezpečení montuje.

A co kočky? Lezoucí zvědavé andílky s ocásky lze jen těžko abstrahovat z lokalit, kde čenichají zvědavé detektory vašeho zabezpečení. Majitelé koček tak často zvažují, že vybaví kontaktními magnetickými spínači všechna (nebo jen přízemní) okna a sníží ochranu detektory pohybu. Tak se vám nestane, že opustíte dům a přitom budou okna vstřícně otevřená možnému lupiči (váš zabezpečovací systém by protestoval známým kvičením).

text: Jan Bělohubý, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem