Co do výkonu, trvanlivosti, uživatelského komfortu i hygieny provozu nemají centrální vysavače konkurenci. Bezvýhradně pro ně platí, že v jednoduchosti je síla.

V oblasti vysavačové techniky jde vývoj neuvěřitelně dopředu. Každý rok nám jsou předkládány nové modely domácích vysavačů nejrůznějších barev, tvarů a schopností. Dalo by se zde dlouze diskutovat o tom, nakolik jsou informace o schopnostech domácích vysavačů pravdivé a nakolik jde jen o marketingové „kejkle“. Ale jedno je jisté: co se výkonu domácích vysavačů týče, zřejmě jste zaznamenali omezování vysavačů ze strany Evropské komise, která v posledních letech postupně snižuje povolený maximální příkon u domácích spotřebičů.

Centrální vs. přenosný

Nemá smysl rozebírat konkrétní dopady „bruselského mozkového trustu“ na stav prachu v evropských kobercích, ale pojďme se na celou záležitost podívat pozitivně: není to jasný signál začít se vážněji zajímat o centrální vysavače? Vždyť na rozdíl od těch stále slabších přenosných vysavačů jsou centrální vysavače naprosto jednoduchá a spolehlivá zařízení.

Je to logické, protože vměstnat vše potřebné do malé plastové krabice na kolečkách je komplikované a bez kompromisů v podobě tloušťky a hmotnosti použitých materiálů se výrobci zkrátka neobejdou. Centrální vysavač se takto omezovat rozhodně nemusí – motor je velký, těžký a robustní, což zaručuje, že vám bude sloužit bez problémů desítky let, pak už zbývá jen rozvodná trubka a zásuvka, na kterou připojíte hadici (pokud zrovna nemáte systém „hadice ve zdi“).

Věk imitací

Centrální vysavače tak velmi silně vzdorují nešvaru, který se stal trendem posledních let a který na nás dotírá ze všech stran. Mám na mysli výrobu spotřebičů, jejichž životnost je záměrně snižována nekvalitními materiály. Místo kovu se zejména u mechanicky namáhaných částí používá méně kvalitní levný plast nebo tlakově lité „pěněné“ kovové kompozity, takže za tři roky výrobek doslouží a vy si musíte koupit nový. Výrobci centrálních vysavačů vyznávají opačnou filozofii a na materiálech nešetří. Proto si mohou bez obav dovolit dát na centrální vysavač záruku 25 let. Přísloví „nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci“ zde platí bez výhrad.

Hygiena především

Každý z nás chce žít v čistém prostředí a pro alergiky je to doslova a do písmene životní nutnost. Jenomže lehce se řekne, ale hůř udělá. Zbavit obytný prostor alergenů pomocí přenosného či robotického vysavače totiž není prakticky možné, většinou částice prachu jen rozvíříte a prach po chvíli usedne nazpět.

Podstatný rozdíl mezi centrálním a přenosným vysavačem je, že mobilní vysavač vás nezbaví ani jemných prachových částic a roztočů, protože se po projití vysavačem vracejí netěsnostmi zpět do vysávaného prostoru, zatímco u centrálního vysávání se vysátý prach spolu se všemi patogeny a alergeny odvádí mimo obytné prostory do zásobníku, nebo je rovnou splachován do odpadu. (Vyčištěný vzduch je po přefiltrování vyfukován mimo dům, což dává každému uživateli 100% jistotu, že se ani ty nejmenší škodlivé částečky po vysátí nedostanou zpět do domu.) Do interiéru se tak nevrací ani sebemenší smítko.

Jednoduché, ale účinné

Každý centrální vysavač se skládá z agregátu, rozvodů, vysavačových zásuvek a hadice. Nejdůležitějším prvkem systému je agregát s masivním a nezničitelným motorem. Příkon motorů se u centrálních vysavačů pohybuje kolem 1 800 W, takže spotřeba elektřiny není o mnoho vyšší než u běžných přenosných vysavačů. Důležitými veličinami u centrálních vysavačů je sací výkon počítaný v airwattech a sací podtlak, který je definován výškou vodního sloupce, kterou nasaje potrubí o průměru 5 cm (jednotka m/H2O).

Dalšími důležitými kritérii výběru jsou maximální velikost vysávané plochy, počet zásuvek a délka potrubního rozvodu. Jednomotorové agregáty jsou určeny pro uklízenou plochu do 400 m2, 10 zásuvek a 70 m potrubí, dvoumotorové agregáty se používají pro vysávání ploch nad 400 m2, pro více než 10 zásuvek a maximální délku rozvodů 150 m.

Sběrná nádoba vysavače bývá obvykle umístěna v garáži, ve sklepě, v technické místnosti, pod schody v suterénu, ale vždy mimo obytný prostor. V současnosti se v agregátech centrálních vysavačů používá tzv. permanentní filtr obsahující Silpure, což je přírodní látka s antibakteriální úpravou nové generace, která využívá stříbra k zastavení růstu bakterií a zabraňuje šíření bakterií způsobujících zápach. Filtry lze vyprat v pračce a také manipulace s nimi probíhá bez problémů.

Princip a funkčnost centrálního vysavače

Cena? Zbytečné obavy

Mnoho majitelů rodinných domů či bytů sice o centrálních vysavačích ví, ale neoprávněně je řadí do kategorie luxusních a cenově nedostupných výrobků, určených pro sídla boháčů. O centrálních vysavačích uvažují v cenových intencích luxusního automobilu, přitom není nic vzdálenějšího pravdě než podobné představy: kvalitní centrální vysavač včetně motoru a trubek, zásuvek a instalace na klíč stojí kolem čtyřiceti tisíc korun včetně DPH. To vzhledem k celkovým nákladům na stavbu domu je pouze zlomkem v rozpočtu; navíc tuto částku není nutné investovat okamžitě. Centrální vysavač totiž lze instalovat ve dvou fázích. Nejprve si necháte nainstalovat rozvody potrubí, což vás bude stát kolem deseti tisíc korun, a až to vaše finanční situace dovolí, můžete systém osadit motorem.

Stačí jedna zásuvka

Otázku ceny centrálního vysavače jsme si vyjasnili, další mylné představy se zpravidla týkají velkého počtu zásuvek pro připojení vysávací hadice a složitosti rozvodů. Lidé se opět zcela zbytečně obávají, že pořízení centrálního vysavače bude znamenat to, že jejich dům nebo byt bude prošpikován potrubím a z každé místnosti bude trčet zásuvka – tak tomu ale opravdu není. Pro běžný půdorys domu 10 x 10 m postačí pouze jedna zásuvka.

Konkrétně to může vypadat tak, že do zásuvky na chodbě zasunete hadici a pohodlně vysajete a uklidíte všechny místnosti v domě. Velmi lehkou 9 m dlouhou hadicí tak dosáhnete do všech koutů a ani s rozvodným potrubím to nebude nijak dramatické – postačí jedna stoupačka z patra do patra a kus trubky například v podlaze ke štěrbinové zásuvce v kuchyňské lince a kus trubky vedoucí do garáže nebo do sklepa k agregátu. Zkrátka, centrální vysavač je natolik jednoduchý a funkční systém, že by byla škoda ho nevyužít.

Text: Adam Krejčík, Foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem