Dnes již silikony patří mezi neodmyslitelné pomocníky při stavbě či rekonstrukci domu. Přesto je ještě mnoho věcí, které o nich nevíme.

Silikonové tmely jsou materiály velmi pružné, mrazuvzdorné, odolné vůči UV záření, mají výbornou přilnavost jak na hladké materiály, ke kterým patří například sklo, tak i na porézní povrchy - třeba zdivo a omítky. Vyznačují se tepelnou odolností v širokém rozsahu teplot od -50 °C až do +305 °C. Některé typy odolávají kyselinám, louhům, slabým rozpouštědlům. Nejsou přetíratelné, proto se vyrábějí v řadě barevných odstínů.

I když jsou vlastnosti silikonových tmelů poměrně vyhraněné, často narážíme na to, že někteří stavebníci používají název „silikon" pro všechny těsnicí hmoty prodávané v polyetylénových kartuších - například pro tmely akrylátové či hybridní.

Funkce silikonů

- Silikony jsou těsniva a jejich primární funkcí je těsnit. Obsahují plnidla a pojiva, která jim propůjčují jejich specifické vlastnosti, využívané při těsnění především následujících spojů:
- proti hlodavcům
- proti vlhkosti
- pro těsnění v případech, kdy potřebujeme absorbovat deformace, například při utěsňování nepravidelné spáry, která může dilatovat
- při dekorativních efektech: těsnění spár kolem vany apod.
- Až druhořadě používáme silikony k upevňování. Vzhledem k nižší lepivosti pak půjde o předměty s omezenou hmotností a plochou.

O lepení jde až v druhé řadě

Dnes už existuje velké množství specializovaných silikonů určených pro různé typy činností. Důležité je si zvolit nejenom vhodný, ale i kvalitní silikon (Z-TRADE).Pravdou je, že skutečné silikony tvoří pouze určitou část těchto těsnicích a lepicích materiálů. Ostatní tmely jsou vytvořeny na jiné chemické bázi a z jiných výchozích surovin. Mají tudíž jiné vlastnosti a způsoby použití. Asi stěží bychom se například pokoušeli akrylátovým tmelem něco lepit. Zato silikony jsou kromě tmelení také používány k lepení. Nejsou to sice tzv. „silná lepidla", ale v řadě případů jejich lepicí síla naprosto stačí.

Na druhé straně bychom měli pamatovat, že funkce lepení je u silikonů až na druhém místě, a nelze ji tedy srovnávat s plnohodnotnými lepidly. Silikonové tmely jsou považovány za velmi univerzální a dobře se s nimi pracuje nejenom profesionálům, ale i kutilům a příležitostným stavebníkům.

Jak se topí silikon

Při použití silikonového tmelu je třeba dbát na to, aby tmel byl 100% silikonem. Chceme-li si ověřit, zda tmel, který používáme je 100% silikonem, můžeme provést jednoduchou zkoušku. Vložíme kousek zvulkanizovaného tmelu do sklenice s vodou. 100% silikon klesne ke dnu, nastavený tmel plave na hladině.

Na trhu je k mání čím dál větší sortiment silikonových tmelů pro nejrůznější účely. Proto také jejich obliba neustále stoupá. Ale i pro silikonové tmely platí to, že „není tmel jako tmel". I když z popisků výrobců na kartuších se zdá, že všechny silikony mají prakticky stejné složení, v praxi se značně liší. V zásadě jde o to vybrat ten správný silikon, správně ho aplikovat a vědět, jak jej ošetřovat, aby si dlouhodobě uchoval své vlastnosti.

Acetátové silikony

Tepelně odolné silikony vydrží v úzké spáře teplotu až do 300 °C a používají se například k lepení skel pečicích trub (DONAUCHEM-URSETA).Silikon vytvrzuje polymerizací se vzduchem, tzn. se vzdušnou vlhkostí. Podle chemické podstaty rozlišujeme dva základní typy. První jsou silikony acetátové - snadno je poznáme podle čichu, je v nich totiž použita kyselina octová, která je jednou ze základních složek tohoto typu silikonu. Jejím prostřednictvím dochází k vzdušné reakci a vytvoření pružné vrstvy. Acetátové typy, často nazývané také univerzální, výborně přilnou k hladkým, neporézním povrchům, jako je například sklo, glazované keramické obklady a lakované kovy.

Nepřekonatelné jsou například v lepení akvárií (ale pozor, pouze do objemu 400 l, větší nádrže se již lepí speciálními silikony), terárií a skleníků. Mají lepší přilnavost než jiné typy silikonů.

Octovou bázi mají i vysokoteplotní, jinak také motorové silikony (většinou zbarvené do červena), které mají v úzké spáře tepelnou odolnost až 300 °C, v široké až 250 °C. Vyrábí je a na náš trh dodávají značky jako Bison, Urseta, Henkel a další. Nebezpečím, které omezuje univerzálnost těchto acetátových silikonů, je fakt, že s některými materiály reagují, takže například způsobí „vyžírání" betonu. Proto je - pokud si nejste jisti - používejte raději jen všude tam, kde nejde o savé materiály.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Neutrální silikony

Jednou z vynikajících vlastností silikonu je jeho pružnost, kterou odolává silám působícím na okolní konstrukci. Jednotlivé obrázky znázorňují správné působení silikonu ve spáře, který tam odolává deformacím v tahu (1), tlaku (2), střihu (3) a „nůžkovém“ rozpínání (4) (Z-Trade).Taková nebezpečí nehrozí u druhého typu, kterým jsou neutrální silikony, kdy dochází k vulkanizaci na bázi alkoxy reakce (neutrální reakce). Jsou bez zápachů a vůní. Neutrální typy silikonů jsou univerzálnější a používají se jak na hladké a porézní, tak i na savé a nesavé materiály. Ale jak bylo výše řečeno, na některé materiály je vhodnější použít acetátový typ. Neutrální silikony jsou také dražší.

Nastavovaná „kaše"

Octový zápach u mnohých z nás vyvolává dojem, že právě takto vonící silikonový tmel je nastavovaný kvůli ceně nějakými octovými kyselinami a ředidly. Není to ale pravda, octový zápach je v pořádku a pouze charakterizuje daný typ. Nastavovaný silikon může páchnout například jako nafta. K jeho „rozředění" se používají ropné deriváty jako například parafin či rozpouštědla. Tyto látky se po určitém čase z hmoty tmelu vypaří, a tím dojde k nadměrnému smrštění tmelu, který se pak může odtrhnout od podkladu. Tmel nemá takovou schopnost elasticity, rozpraskává se a nedrží pevně. Hledejte tedy na obale vždy označení 100% silikon a vybírejte spíše mezi kvalitními značkami než podle nejnižší ceny.

Ukázka správného postupu při nanášení silikonu v dilatující spáře mezi svislou a vodorovnou konstrukcí. V levé části vidíme, že nanesené množství silikonu se „propadá“ do spáry a nevytvoří dovnitř vtažený obloukovitý povrch. Při následné dilatace se vnitřní strana silikonu začne trhat. Na pravé straně vidíme správné řešení pomocí elipsovité pěnové podložky (Z-Trade).Ukázka správného postupu při nanášení silikonu v dilatující spáře mezi svislou a vodorovnou konstrukcí. V levé části vidíme, že nanesené množství silikonu se „propadá“ do spáry a nevytvoří dovnitř vtažený obloukovitý povrch. Při následné dilatace se vnitřní strana silikonu začne trhat. Na pravé straně vidíme správné řešení pomocí elipsovité pěnové podložky (Z-Trade).

Životnost silikonů

U univerzálních neutrálních je to kolem 12 až 18 měsíců, u acetátového typu to může být 24 až 30 měsíců. Nelekejte se, nejde o životnost vytvrzeného silikonu, na tu například Bison dává neuvěřitelných 15 let, ale o výdrž materiálu v kartuši. U „octového" typu to poznáme jednoduše - prostě v kartuši ztuhne a nejde s ním lepit. Zato neutrální silikon lze sice i po osmnácti měsících krásně vytlačit z kartuše, ale nepřilepí se.

I když vypadá stále stejně, nefunguje. Ze zákona ale výrobci nemusejí - na rozdíl od potravinářských kolegů - uvádět na obalu datum trvanlivosti. Takže jako orientační datum a zároveň záruka vám bude sloužit účtenka prodejce. Pokud kartuš otevřete, pak počítejte s tím, že i to minimum vzduchu, které se tam dostane, stačí k tomu, aby do tří měsíců materiál v kartuši zvulkanizoval.

Víte, že...

Silikon nelze přilepit ničím jiným než opět silikonem. S jinou hmotou reaguje jako „mastný" - odpuzuje ji. Když například na silikon nanesete kontaktní lepidlo, můžete ho po uschnutí lehce sloupnout jako škraloup.

text: Stojan Černodrinski, foto: archiv firem

logo MessengerPoslat Messengerem