Tráva roste jako zběsilá a sekací sezona už je v plném proudu. Dosud jste si vystačili s rotační či strunovou sekačkou, ale za pár dní už bude třeba na loukách nebo v sadech povolat do akce také likvidátory vysoké trávy.

V průběhu května nám tráva na méně často sekaných místech vyroste tak, že už je potřeba zásahu pomocí specializované zahradní techniky na vysokou trávu. Jde o křovinořezy, motorové kosy a bubnové sekačky.

Křovinořez: univerzální dříč

Nejvšestrannějším pomocníkem, kterého využijete prakticky na každé zahradě, je křovinořez nebo motorová kosa.

„Křovinořezy si dokážou poradit s likvidací přerostlé trávy, díky své unikátní konstrukci a možnosti výměny strunové hlavy za některý z ocelových kotoučů či nožů s nimi zvládnete posekat i křoviny, mlází, rákosí či náletové dřeviny,“ říká Martin Suchý, expert na křovinořezy ze společnosti Mountfield.

Práce s křovinořezem je snadnější, než si možná kdokoliv myslí. Díky připevnění stroje na zádové či ramenní popruhy se jeho váha rozloží a výrazně se zvýší pracovní komfort. Suverénní pohyb umožňují také řídítka ve tvaru „T“.

V současných křovinořezech se uplatňuje široká škála moderních řešení, například vstřikovač paliva (primer), poloautomatický sytič nebo dekompresní ventil pomáhají k velice snadnému startování. Antivibrační systém v podobě soustavy pružin nebo silentbloků potlačí nepříjemné vibrace na minimum.

Ke každému stroji byste u dobrého prodejce kvalitních značek měli dostat popruhy, strunovou hlavu a ocelový kotouč zdarma.

Nezapomínejte ani na bezpečnost práce. Ke křovinořezu byste měli mít chránič očí a obličeje. „Nejlepším řešením je ochranný štít. V nabídce jsou i sety s chrániči sluchu, které splňují přísná bezpečnostní kritéria,“ upozorňuje Martin Suchý z Mountfieldu.

Bubnová sekačka Bella BDR 581 SL si poradí s trávou vysokou až 150 cm (MOUNTFIELD)

Bubnovku nic nezastaví

Na sečení velkých ploch s vysokou trávou je ideální bubnová sekačka. Její výhodou je rychlost, s jakou sečení zvládá, a také to, že si troufne i na trávu vysokou až půl druhého metru. Je to díky tomu, že buben je umístěn před sekačkou, seče tedy čelně v otevřeném prostoru a není nijak limitována výškou trávy, jako je tomu u běžné rotační sekačky.

Základem bubnové sekačky je vyztužený dvojitý žací disk, který absorbuje nárazy do nejrůznějších překážek včetně kamenů ukrytých ve vysoké trávě a zabraňuje jeho deformaci. V disku jsou ukryty tři až šest speciálních nožů, které jsou uloženy v zesíleném pouzdru.

Velkou devízou bubnové sekačky je otočná konstrukce uložení nožů. Jakmile nůž narazí na pevnou překážku, například kámen, okamžitě se rotačním pohybem zasune do bubnu, aniž by došlo k jeho poškození.

Bubnové sekačky jsou poháněny silnými čtyřtaktními motory a díky šípovým kolům zvládnou práci i v terénu s velkým sklonem. Všechny disponují pojezdem, takže práci s nimi zvládne každý. Navíc jsou to zcela bezpečné stroje. Pokud pustíte páku, žací buben se okamžitě zastaví díky speciální doběhové brzdě.

„Velkou předností bubnových sekaček je i fakt, že posekanou trávu díky speciálnímu naváděcímu krytu složí do úhledných řádků. Výhodou jsou i nastavitelná řídítka a jejich sklopná konstrukce, díky níž se vám bubnová sekačka vejde i do kufru běžného osobního auta,“ říká Karel Hromada ze společnosti Mountfield.

Ať už si na likvidaci vysoké trávy vyberete křovinořez nebo bubnovou sekačku, rozhodně nešlápnete vedle.

Text: Adam Krejčík, Foto: Archiv

logo MessengerPoslat Messengerem