Krása japonských zahrad spočívá v jedinečném napodobování přírody, což je mimo jiné i základní rozdíl mezi východní a západní tvorbou. Zahrada v japonském stylu manželů Číhalových byla založena v krásné přírodní scenérii na západním okraji Prahy.

Lesnaté údolí v kopcovité krajině v obci Chrustenice na Berounsku poblíž potoka zvaného Kačák odpradávna lákalo všechny milovníky přírody a sportu. Najdeme tu bezpočet trampských osad, rekreačních chalup a zahrádek. Manželé Číhalovi si tento kraj zamilovali. Nespokojili se však pouze s domem a japonskou zahradou, ale otevřeli si zde i zahradnictví.

Pohled na čajovnu, borovice a lampy Kasuga (vlevo) a Rokkaku Yukimi.

Vypůjčená scenérie

K japonské zahradě a zahradnictví nás spolehlivě dovedou pečlivě vyvedené ukazatele. V nabídce jsou nejrůznější dřeviny, kamenné lampy, šlapáky, pítka, knihy o japonských zahradách a další neméně užitečné věci. Posedět je možné v útulné čajovně, která se nachází přímo v srdci zahrady.

Už z dálky je patrné, že inspirací majitelům byla kromě Japonska i zdejší nádherná příroda, na kterou kompozičně navazují a využívají principu zvaného vypůjčená scenérie. Zahrada se tak spolehlivě mění vlivem počasí, ročních období, inspirací pro změny jsou i profesionální japonské zahrady, které majitelé průběžně navštěvují.

Tsukubai je krásné na pohled, ale i zvukem tekoucí vody.

„Lidé, kteří k nám přicházejí, změny vítají. Vracejí se k nám stále častěji, ale jako by stále přicházeli do nové zahrady,“ podotýká Romana Číhalová a ukazuje na různé druhy dřevin od koniferů, šácholanů, pěnišníků, sakur a dřevitých pivoněk. „Pěstujeme pouze ty dřeviny, kterým se u nás daří. Zkoušíme různé druhy šácholanů a máme úspěch i s různými novými kultivary. Základem je ovšem vhodný substrát při výsadbě, hnojení kvalitními hnojivy a péče o dřeviny. Čemu se vyhýbáme, to jsou třeba kryptomerie, které tady namrzají,“ vysvětluje majitelka.

Jezírko s lekníny s výhledem od zimní zahrady, nádherně nostalgické za deště či v zimě.

Račte vstoupit 

Procházka japonskou zahradou v Chrustenicích je opravdu velice příjemná a působí uklidňujícím dojmem. U vstupu nás uvítá velká lampa Kasuga s bíle kvetoucí převislou sakurou (Prunus yedoensis Yoshino Shidare) a náš pohled ulpí na suché zahradě s valy v pozadí, na nádherném zurčícím vodopádu s pečlivě vystavěnými kameny a na „suchém moři“ s ostrůvkem s borovicí a kamenným mostkem. Mohli bychom se už jen posadit na lavičku a meditovat, ale vydáváme se dál cestičkou ze šlapáků, obejdeme dům a za ním nás čeká opět jezero, tentokrát s lekníny.

Část suchého moře s kameny a vodopádem.

Od majitelky zahrady se dozvídáme, že na jaře zde kvetou dřevité pivoňky (Paeonia suffruticosa), čínské i japonské kultivary a šácholany (Magnolia loebnerii L. Messel či Wildcat, Magnolia liliflora Susan, Magnolia Daphne, Magnolia Yellow Bird, Magnolia Genie, Magnolia brooklinensis Woodsman, Magnolia sprengeri, Magnolia Cleopatra, Magnolia Purple Sensation, Magnolia Frank´s Masterpiece a desítky dalších).

Překrásné jsou i azalky (Azalea japonica), unikátní je sbírka zakrslých jehličnanů, které manželé Číhalovi sbírají již řadu let – borovice, cypřišky, jedle, smrky, metasekvoje, tisy, sekvojovce a také jinany (Ginkgo), podle kterých se jmenuje jejich firma.

Nádherný květ šácholanu Magnolia Caerhays Belle

V minulých letech obohatili zahradu o různé druhy převážně převislých sakur bíle a růžově kvetoucích, a také dřínů (Cornus kousa a Cornus florida) a jejich kříženců, například o krásný Cornus x Stellar Pink a jiné neméně krásné druhy. Na zakrslé jehličnany a čarověníky nedají dopustit, jsou celoročně krásné, většinou stále zelené a nemusejí se stříhat.

V další části rozsáhlé zahrady lze pozorovat okolní přírodu s typickou pagodou v pozadí a ornamentálními tisy a borovicí poblíž nebo jen tak posedět v čajovně, odpočinout si s šálkem dobrého nápoje a prohlédnout si výpravné knihy o japonských zahradách.

Zátiší s lavičkou, javorem a kvetoucí dřevité pivoňky v pozadí.

Kdy je zahrada nejkrásnější 

Zahrada se přirozeně mění i vlivem počasí a různých ročních období, ale opravdu nádherná je podle slov majitelky zjara, kdy se probouzí svěží zelení s kvetoucími sakurami, šácholany, kalinami, dále pak kvetou pěnišníky, pivoňky a azalky, později v létě vidíme mnoho odstínů zelené a na podzim se vybarví celé okolí i stromy do šarlatova a žluta a zahradu ozdobí množství okrasných travin.

O podzimní probarvení se postarají kromě jinanů (Ginkgo biloba) a jejich kultivarů také ambroně (Liquidambar styraciflua), brsleny (Euonymus alatus) či javory (Acer rubrum či Acer palmatum). Nicméně zaměření na různé druhy a kultivary jehličnanů vysokých i zakrslých jí dává předpoklady být zajímavou a krásnou po celý rok. V obývacím pokoji rodinného domu vyměnili majitelé okno za větší, japonská zahrada přes něj prý vypadá jako zarámovaný obraz, jako skutečné a těžko vyčíslitelné mistrovské dílo.

Krásný květ Magnolia Black Tulip

Autoři zahrady

Manželé Romana a Pavel Číhalovi se zajímají o japonské zahrady od roku 1990. Tehdy poprvé přijeli do Japonska za otcem Pavla Číhala, profesorem Vladimírem Číhalem do Sendai na Tohoku University, kde pobýval pracovně. Společně pak navštívili několik japonských zahrad a stala se z toho láska na celý život. V současné době mají v Japonsku řadu přátel a projeli více než 250 zahrad po celém Honšú, Šikoku a Kjúšú. Svoji vlastní zahradu založili v roce 1996 a pojmenovali ji příznačně Zahrada tisíce jar (ČIHARU-EN) podle svých příjmení. Postarali se o to přátelé z Tohoku University a slavnostně ji pokřtil profesor Išihara. Od té doby se postupně mění podle inspirace ze zahrad, které navštívili v Japonsku.

Vlastní firmu a zahradnictví s názvem GINKGO. Zabývají se návrhy, realizacemi a údržbami zahrad, cestují a vydávají knihy o japonských zahradách. Nedávno vydaná monografie o více než 1 000 stranách obsahuje nádherné fotografie z mnoha míst v Japonsku, najdeme zde také inspiraci, jak vytvořit vlastní zahradu, jaké volit dřeviny, včetně fotografií a nápadů pro lampy, pítka, kameny, cesty, mosty nebo čajovny. Obsáhlé dílo jistě potěší všechny milovníky zahrad bez rozdílu.

Manželé Romana a Pavel Číhalovi se zajímají o japonské zahrady od roku 1990.

Kontakt: Ginkgo - Zahradní architektura

Text a foto: Vlastimil Růžička

logo MessengerPoslat Messengerem