Listopad je na zahradě měsícem úklidu a chystání na sníh, mráz a krátké dny...

Svazujte trávy

V zahradě ostříhejte a odstraňte všechny odkvetlé a zaschlé trvalky i letničky. Vysoké okrasné trávy jako Miscanthus, Cortaderia nebo Arundo se před zimou svážou do snopů nastojato. Ty nejchoulostivější můžete navíc obalit bublinkovou fólií. Trávy však v žádném případě nestříhejte, při zimních deštích by voda zatekla stébly až ke kořenům a mráz by roztrhal báze stébel. Rostliny by pak odumřely.V zahradě ostříhejte a odstraňte všechny odkvetlé a zaschlé trvalky i letničky. Vysoké okrasné trávy jako Miscanthus, Cortaderia nebo Arundo se před zimou svážou do snopů nastojato. Ty nejchoulostivější můžete navíc obalit bublinkovou fólií. Trávy však v žádném případě nestříhejte, při zimních deštích by voda zatekla stébly až ke kořenům a mráz by roztrhal báze stébel.  Rostliny by pak odumřely.

Pozor na citrusy

V listopadu plodí citrusy a některé druhy mohou i kvést. Potřebují v tomto období co nejvíce světla, ale zároveň chladnější prostor s teplotami kolísajícími mezi 12 až 15 °C. Zalévejte mírně, ale rostliny by v žádném případě neměly vyschnout tak, aby ztratily listy. Pozor na škůdce! Pokud citrusy napadnou červci, snažte se je co nejčastěji mechanicky odstraňovat vatovým tamponem namočeným v lihu. Pouze několik druhů a odrůd citrusů snesou přes zimu pokojovou teplotu (například tropické drobnoplodé limetky).

Pečujte o teplomilné cibuloviny a hlíznaté rostliny

Choulostivé cibuloviny, které přes zimu zůstanou na zahradě, je třeba také zabezpečit. Jsou to třeba jihoafrické agapanty (Agapanthus), mombrécie (Crocosmia) a chocholatice (Eucomis), jihoamerické alstromérie (Alstroemeria aurea) nebo různé druhy z jižní Evropy. Na podzim, když zatáhnou, na ně navrstvěte suché listí a slámu a přikryjte je igelitovou fólií (ta je nutná, aby cibule zůstaly v suchu a nezačaly předčasně rašit). Na jaře je však nutné vše včas odstranit. Hlízy subtropických jiřin, mečíků, kal a begonií už by v listopadu měly být vyryté, očištěné a uložené na chladné a suché místo.

Choulostivé cibuloviny, které přes zimu zůstanou na zahradě, je třeba také zabezpečit. Jsou to třeba jihoafrické agapanty (Agapanthus), mombrécie (Crocosmia) a chocholatice (Eucomis), jihoamerické alstromérie (Alstroemeria aurea) nebo různé druhy z jižní Evropy.

Zalévejte

V listopadu připravte zahradu na zimu. Po hodně suchém létě a podzimu, kdy v půdě dlouhodobě chybí voda, důkladně zalijte jehličnany a stálezelené rostliny, a to nejen v nádobách, ale také v zahradě. Při nedostatku vody v půdě totiž mohou i v zimě uschnout – i v tomto období stálezelené rostliny transpirují (vypařují vodu povrchem rostlin, resp. listy). Citlivé na sucho jsou především rododendrony a vlhkomilné jehličnany. Půdu pod nimi můžete přikrýt vrstvou suchého listí nebo rašeliny, která lépe udrží vlhkost.

Text a foto: Romana Rybková, Botanická zahrada v Praze-Troji

logo MessengerPoslat Messengerem