Květiny, jakési voňavé obrazy na terase, jsou hlavně ve městě můstkem do přírody. Dodají venkovnímu prostoru styl a stejně jako jiné dekorace pomohou vyladit atmosféru. Tvorbu květinové výzdoby si co nejvíce užijte, buďte vynalézaví a zahrajte si na výtvarníky.

Nemusíte se řídit žádnými pravidly, hlavní roli hraje vkus a představivost. Můžete pečlivě vybírat květiny, které budou barvou a tvary ladit jak v rámci aranžmá, tak se stylem terasy, nebo si naopak dopřát barevnou explozi, která vás nabije energií. Romantici budou nejspíš nadšeni z pastelových barev a klasických květin, extroverti vyberou křiklavé tóny a exotické květiny. Ať už jste duší kdekoliv, nechte se inspirovat tipy z dílny nizozemských floristů.

Ptejte se odborníků na ZAHRADU v PORADNĚ.

Letní stůl osvěžte třeba jen několika květy, které necháte plavat v misce s vodou. „Cachtat“ se mohou třeba hortenzie, jiřinky, karafiáty a stračky.Terasa je mezistupněm mezi domem a přírodou, vaříme na ní, jíme, povídáme si a lenošíme, když je hezky a chceme být venku. Aranžmá na balkoně, terase nebo předzahrádce by neměla být příliš komplikovaná a vyumělkovaná, ale naopak co nejpřirozenější, aby se snesla s okolím. Odpočinek na křesílku u zmrzliny nebo v lehátku máme spojený se sluncem a teplem, proto nejčastěji volíme pestré barvy květin. Křiklavé tóny podporují smysly, tedy i chuť k jídlu. Harmonické prostředí vytvoří květiny pastelových barev, které spolu příjemně ladí.Výrazné barvy a rozmanité tvary nás bude bavit neustále pozorovat a objevovat v nich něco nového.

Na malou plochu vysoká a štíhlá aranžmá

Na terase si můžete dopřát i hodně vonné květiny, z nichž by se mohla někomu v interiéru až „zatočit hlava", i větší aranžmá, která by v bytě překážela. Naopak na malou plochu se hodí vysoká, ale štíhlá aranžmá, která vyniknou, i když nezaberou příliš místa. Každopádně by aranžmá umístěná na zemi neměla v prostoru zaniknout, aby o ně případná návštěva nezakopla.

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Vůni exotiky navodí výrazné a neobvyklé strelície s oranžovomodrými květy. Do talíře vám tak budou sympaticky hledět „ptáci“ s dlouhým zeleným zobákem a výrazným vztyčeným chocholem oranžových a modrých pírek. Doplní je drobnokvěté zelenožluté chryzantémy.Někdo dává přednost květinovému aranžmá na stole. V tom případě byste ale měli zapomenout na velkorysost. Pokud se kvůli objemným vázám s bujnou kšticí nevejdou na stůl talíře s jídlem, žádný ze stolovníků to neocení. Totéž platí o výšce aranžmá. Na stůl je rozhodně třeba volit nižší „květinový model", přes který strávníci uvidí jeden na druhého. Hosty překvapíte, když dozdobíte talíře nebo příbory jednotlivými květy. K modernímu nádobí se hodí například lilie, anturium a exotické květiny, ke klasickému či romantickému stylu naopak gerbery, chryzantémy nebo hortenzie.

text: Šárka Drbohlavová, foto: Holandská květinová kancelář

logo MessengerPoslat Messengerem