Kvalitně realizované obklady a dlažby v interiéru i exteriéru patří dnes k základním požadavkům investorů nejen u novostaveb, ale také při rekonstrukcích původních objektů. Ucelený certifikovaný program Baumit Baumacol, který dlouhodobě nabízí pro tuto oblast komplexní řešení, má v letošním roce v nabídce tři významné novinky. Dvě lepicí hmoty Baumit Baumacol FlexUni Gel a Baumit Baumacol FlexTreme doplňuje také nová spárovací hmota Baumit Baumacol XL Fuge.

Renomovaní výrobci obkladů a dlažeb představují ve svých kolekcích neustále nové trendy, které se nevztahují pouze k barevným odstínům, ale také k jejich povrchovým úpravám a samozřejmě i k rozměrům. Na tento neustálý vývoj reaguje přední výrobce stavebních materiálů Baumit hned několika novinkami pro rok 2022. Připomeňme pouze, že komplexní program Baumit Baumacol zahrnuje širokou nabídku vhodných cementových lepidel pro obklady a dlažby, hydroizolačních a vyrovnávacích stěrek, základních nátěrů, spárovacích hmot, pružných tmelů a dalšího příslušenství. A právě sekce lepicích hmot a spárování je doplněna o nové materiály, jejichž vlastnosti nejvíce ocení realizační firmy, ale i stavebníci z řad domácích kutilů.

Program Baumit Baumacol je v roce 2022 rozšířen o nové materiály v oblasti lepicích a spárovacích hmot

Jak částečně prozrazují názvy obou novinek, klíčovým faktorem je v obou případech flexibilita lepicí hmoty, která je vyjádřena jejím odborným zatříděním. Mluvíme zde o schopnosti lepidla deformovat se napětím mezi obkladovým prvkem a podkladem, a to bez poškození povrchu. Tuto úroveň deformovatelnosti lepidla samozřejmě lze laboratorně simulovat. Speciální přístroj vyhodnocuje průhyb vzorku se stanovenou vrstvou lepicí hmoty. V případě dosažení průhybu ≥ 2,5 mm se jedná o zatřídění s označením C2T S1, tedy skupinu deformovatelných lepidel. Pokud laboratorní přístroj vykáže průhyb ≥ 5,0 mm bez poškození povrchu, spadá tento materiál do kategorie vysoce deformovatelných lepicích hmot se zatříděním C2T S2. 

První novinkou na trhu je lepicí hmota Baumit Baumacol FlexUni Gel se zatříděním C2T S1, která se nabízí v pytlovém balení o hmotnosti 25 kg. Již na první pohled ji charakterizuje a od běžné konkurence odlišuje snadná zpracovatelnost, jejímž výsledkem je krémovitá konsistence lepicí hmoty. Dochází tak ke snadnějšímu nanášení hmoty na předem připravený podklad. Zmíněná krémovitost však přináší v porovnání s konkurencí i další benefity. Vedle plochy slepu (určující mimo jiné životnost obkládané plochy), která musí být podle technologických zásad 65 %, resp. 90 %, podle místa aplikace (interiér vs. exteriér) a jíž je díky tekutější konzistenci lepidla FlexUni Gel docíleno, patří mezi jeho přednosti i vyšší vydatnost. Se spotřebou 2,5 kg/m2 se tak lze dostat k celkové úspoře materiálu ve výši až 20 %.

Baumit Baumacol FlexUni Gel – nová lepicí hmota nabízí snadnou zpracovatelnost

Při výčtu předností nelze opomenout ani zvýšené rozmezí tloušťky vrstvy. Zatímco u běžných lepidel lze pracovat s tloušťkou vrstvy lepicí hmoty do 5 mm, novinka výrobce Baumit nabízí flexibilní rozmezí tloušťky od 2 do 15 mm. A to nejlepší nakonec. Lepidlo Baumit Baumacol FlexUni Gel lze použít ve dvou konzistencích. Ta hustší s přidáním 6,5 l vody na balení (25 kg) je vhodnější k lepení obkladů. Při aplikaci 8 l vody u jednoho balení je konzistence přirozeně tekutější, a používá se proto především k lepení dlažby. To, co však obě zmíněné konzistence bezkompromisně spojuje, je dodržení deklarovaných technických parametrů této lepicí hmoty.

Baumit Baumacol FlexUni Gel – plocha slepu (vzorek vpravo) je téměř stoprocentní

Cementová lepicí hmota Baumit Baumacol FlexTreme, coby druhá novinka na trhu se stavebními materiály, spadá svými špičkovými vlastnostmi do zatřídění C2TE S2 a jedná se tak o vysoce flexibilní (deformovatelnou) lepicí hmotu pro všechny druhy a rozměry obkladových prvků. Tento kvalitní výrobek v balení o hmotnosti 20 kg navíc nachází uplatnění u náročných aplikací s vysokým statickým nebo tepelným zatížením, a to v exteriéru i interiéru. Patří sem například obklady bazénu, lepení velkoformátových obkladů či dlažby nebo tenkých obkladových prvků. Aplikovat se dá i v případě pokládky dlažby na podlahové topení. Stejně jako v případě prvně zmíněné cementové lepicí hmoty se opět jedná, díky jednoduché zpracovatelnosti, o jemnou krémovitou konzistenci materiálu.

Poslední novinkou z portfolia uceleného programu na lepení obkladů a dlažeb je nová spárovací hmota Baumit Baumacol XL Fuge na širší spáry, nabízená na trhu v 5kg balení. Dosavadní úspěšná produktová řada Baumit Baumacol Premium Fuge nabízí použití spárovací hmoty pouze pro spáry o šířce od 1 do 8 mm. Právě toto částečné omezení je řešeno novým výrobkem s označením Baumit Baumacol XL Fuge, který umožňuje plošné spárování kamenných a keramických obkladových prvků se šířkou spáry v rozpětí 3–15 mm.

Novinka Baumit Baumacol XL Fuge je spárovací hmotou nabízenou v šesti nejžádanějších barevných odstínech

Základním složením se jedná o flexibilní mrazuvzdornou spárovací hmotu se sníženou nasákavostí vodou a vysokou otěruvzdorností, určenou pro interiéry i exteriéry. Díky obsahu trasových složek hmota také vykazuje zvýšenou odolnost proti vápenným výkvětům, což ocení uživatel zejména při spárování kamenných či betonových prvků. Její aplikace se doporučuje také v místech se zvýšeným namáháním, např. na terasách, balkonech nebo plochách s podlahovým vytápěním. Zajímavostí u této spárovací hmoty je její dostupnost v šesti nejžádanějších barevných odstínech.

Komplexní řešení pro lepení obkladů a dlažeb Baumit Baumacol rozšiřuje díky těmto novinkám na trhu možnosti svého využití.    

Zdroj: Marketingové sdělení

logo MessengerPoslat Messengerem