Jedním z nejčastějších dotazů, které nám posíláte do redakce, je, jaké barvy vybrat do interiéru a jak je nejlépe kombinovat. O obecnou odpověď na tuto otázku jsme požádali designérku Ivu Bastlovou, autorku knihy Barvy – trendy – interiéry, kterou nedávno vydalo nakladatelství Grada a v níž se této problematice věnuje podrobně.

Výběr barev ovlivňuje řada faktorů. Prvním z nich je velikost a členitost prostoru. Atypické tvary, podkrovní prostory, výklenky a podobně si žádají jiný postup při výběru. Vliv má také přístup denního světla – tedy samotná velikost oken a jejich směrování vůči světovým stranám.

Nejde však jen o okna samotná, ale také o to, co je za nimi. Například velké okno na jihozápadní stranu vypadá teoreticky sice báječně, ale co se stane s přísunem světla, když za oknem stojí velký jehličnatý strom, si domyslí asi každý. Nelze také opomenout, k jakému účelu bude místnost sloužit, ale nejvíce je třeba brát v potaz preference a potřeby budoucích obyvatel.

Každý z nás to má s barvami trochu jinak, jinak je vnímá, jinak popisuje, jinak potřebuje. Někdo se považuje za milovníka barev, a přitom mu stačí pár pastelových odstínů. Někdo má pocit, že je „barevně konzervativní“, a přitom je ochoten akceptovat velmi syté odstíny a výrazné barevné kombinace.

Záleží na kontextu

Jednotlivé barvy samy o sobě nelze příliš hodnotit. Vždy je důležité, v jakém kontextu se použijí. Poslouží barva pouze jako doplňková, nebo bude na všech stěnách? Použije se na jedné stěně na tapetě, nebo bude na velkých plochách nábytku? A co bude na dalších prvcích v interiéru? S jakými ostatními materiály se barvy zkombinují? To vše je nutné zvážit, než vyberete ten správný odstín – nikoli jen barvu.

5 hlavních doporučení s výběru barev v interiéru

1. Pokud rádi měníte barvy ve vašem interiéru, zvolte neutrální základnu (podlahu, nábytek, dveře) a velké barevné plochy řešte výmalbou nebo tapetou – ty se dají celkem jednoduše a levněji obměnit.

2. Slaďte barevně hlavní části bytu, jako je předsíň, kuchyň s jídelnou, obývací pokoj a hlavní koupelna. Interiér tak skvěle propojíte. A do ložnice, pracovny a dětských pokojů dejte jiné barvy, protože se jedná o čistě soukromé prostory.

3. Do dětského pokoje volte raději neutrální podlahu a nábytek a barvy dodejte pomocí výmalby, tapet a doplňků. Dětem se často mění barevné preference.

4. Do prostor, kde se potřebujete dlouhodobě soustředit, nepoužívejte agresivní barevné odstíny, které unavují oči a strhávají pozornost.

5. Jestliže se barev obáváte a rádi používáte neutrály, přidejte trochu rafinovanosti například ve struktuře materiálu, aby nebyl interiér zcela fádní a nudný.

Každá barva má mnoho podob

– od sytých odstínů přes zastřený až po pastelový. Proto nelze jednoduše zvolit například žlutou. Obecně lze říct, že světlé a jemné odstíny jsou vhodné na velké plochy v interiéru – tedy stěny. To platí hlavně v případě, že jsou použité na všech stěnách. Syté a tmavé barvy ubírají světlo, respektive jej neodráží, a tak se hodí spíše na jednu stěnu, solitérní kus nábytku či jako barvy doplňkové.

Také si přečtěte: Jak na užitečnou pracovnu

Doplňkové barvy

Mají velmi důležitou roli, i když jsou u nás často opomíjené. Jde o barvu nebo několik barev, které jsou použité na doplňcích v interiéru a lze je relativně jednoduše obměnit. Dají se použít na dekorační polštáře na pohovce, na kusový koberec, obaly na květináče, závěsy, vázy, lampy a podobně. U nich není třeba se bát sytých a výrazných odstínů, ba naopak. Použít lze také různé barevné kombinace, i ty netradiční.

Velké barevné plochy

Největší obezřetnosti je třeba při volbě barev na velkých plochách nábytku, obkladech a podlahách – zkrátka na prvcích, které není možné jednoduše vyměnit. Neznamená to však, že například červená kuchyňská linka je špatná. Pokud si ji majitelé přejí, mají červenou barvu rádi a působí na ně dobře, je to správná volba. Horší by to bylo v případě, že by se jednalo o unáhlenou volbu, šlo by například o trendovou barvu, která začne majitelům po dvou letech výrazně vadit. Dvířka sice vyměnit lze, ale nebude to právě levná záležitost.

Jednodušší je to s výmalbou a tapetami, ale i zde je třeba vybírat s rozmyslem!

Náš tip

Kniha Barvy, trendy, interiéryIng. Iva Bastlová, DiS.: Barvy, trendy, interiéry

Kniha obsahuje více než 220 pečlivě vybraných fotografií interiérů. Je tak vhodná nejen pro koncového uživatele, ale i pro profesionály, kterým pomůže při konzultacích. Najdete v ní především konkrétní ukázky barev v interiéru, které jsou rozdělené nejen dle barev, ale i odstínů a vzájemných kombinací.
Partnerem knihy je Stavební spořitelna České spořitelny, a. s.

Jak pracovat s knihou?
Autorka radí: „Listujte, detailně zkoumejte a vkládejte do knihy záložky. Porovnávejte barevnosti a přemýšlejte o konkrétním výběru. Pak knihu na pár dní zavřete a podívejte se na zvolenou barevnost ještě jednou a s odstupem. Pokud je to stále ono, máte vybráno!“


Mohlo by se vám hodit: Zařizujeme obývací pokoj s designérkou

Text: Iva Bastlová, foto: Koberce BRENO

logo MessengerPoslat Messengerem