Při zařizování rozhodně neošiďte jídelnu. Právě tam se budete setkávat s rodinou či přáteli a řešit s nimi důležité i běžné události všedního dne. Tyto každodenní „sedánky“ si hýčkejte, užívejte a postarejte se o to, aby byly příjemné a pohodlné.

Vrtění se povoluje

Křeslo Stockholm, sedák je z ohýbané překližky, nohy a područky z ohýbaného buku, Ton, cena 5 830 Kč, www.ton.czKdyž host začne po chvilce na jídelní židli poposedávat, může to být znakem hyperaktivity, ale spíše půjde o to, že se mu nepohodlně sedí. Abyste vytvořili příjemné posezení pro návštěvu, ale především pro vás, je nutné dát si práci i s výběrem zdánlivě jednoduchého kusu nábytku, jakým je židle.

Je jasné, že si budete chtít koupit takovou, která se vám líbí a hodí se do bytu, ale než si ji z obchodu odvezete, na hodnou chvíli si na ní poseďte. Klidně se vrťte, nahýbejte, dávejte nohu přes nohu a zkoušejte sedět v různých polohách.

V ideálním případě bude také dobré vyzkoušet židli u stolu, aby se nestalo, že pod něj půjde židle špatně zasunout, či budou při pohybu kolem stolu vadit opěrky, nebo bude sezení u stolu celkově nekomfortní.

Židle Cover z masivního buku a ohýbané překližky, design Thomas Bentzen, barvy na výběr, možnost čalouněného sedáku, Muuto, cena od 11 890 Kč, www.onespace.cz

Ergonomie jídelny

• Délka funkční plochy pro jednu osobu je min. 60 cm
• Šířka jídelního stolu pro jednu osobu je min. 60 cm
• Šířka jídelního stolu pro dvě osoby je min. 75 cm
• Výška jídelního stolu je 72 až 78 cm (optimálně 75 cm)
• Vzdálenost horní plochy sedáku židle od horní plochy stolu je 24 až 32 cm
• Vzdálenost horní plochy sedáku židle od dolní hrany lubu je min. 17 cm

Stůl ušitý na míru

Kulatý jídelní stůl Bess má desku z černé MDF a nohy z masivního dubu, Ø 110 cm, cena 9 827 Kč, www.jena-nabytek.czVelikost a tvar jídelního stolu by měly vycházet z prostoru, který je v bytě pro jídelnu vyčleněný a z počtu osob, které u něj budou sedávat. Jste-li zvyklí často hostit návštěvy, vyberte si stůl s možností rozkládání. Design stolu přizpůsobte stylu zařízení, ale i charakteru domácnosti.

V rodině, kde jsou malé děti a chod domácnosti intenzivně zatěžuje jídelnu, zapomeňte na stůl se skleněnou deskou. Sklo se sice dobře udržuje, ale nebude vás bavit desku neustále leštit. Zvolte raději dřevo nebo dýhu, které nějakou tu skvrnku prominou a budou i hřejivé na omak.

Praktickou variantou je MDF deska, která je nenáročná na údržbu a celkem hodně vydrží. Příležitostné stolování vytvoříte pomocí výsuvných a výklopných desek či pultové stolní desky.

Jídelní stůl D-BAR, deska z čirého skla a nohy z masivního dubu, 210 x 90 cm, cena 14 687 Kč, www.jena-nabytek.cz

Kam s nádobím

Příborník z kolekce Stockholm, masivní jasan a ořechová dýha, 160 x 81 cm, cena 9 990 Kč, www.ikea.czNedílnou součástí jídelny je také úložný nábytek, kam by mohly přijít příbory, talíře, skleničky či utěrky a další textil a nádobí. Hodně z toho sice pojmou skříňky v kuchyni, ale proč si místnost nedozdobit pěkným kusem nábytku, který vypomůže kuchyni s úložnými prostory a okrášlí jídelnu.

Do rustikálně pojatého interiéru bezpochyby patří nějaká pěkná stylová kredenc, kde je nádobí schované uvnitř, ale může se i vystavit na její otevřené police, do prosklené vitríny či zavěsit na háčky.

Do moderního interiéru se bude hodit třeba nižší komoda s posuvnými nebo klasicky otvíranými dvířky. V tomto případě můžete být i odvážnější a komodu zvolit ve výraznějších barvách nebo s netradičně pojatým designem a v jídelně z ní udělat atraktivní solitér.

Komoda Durbas Style z březové překližky a lakované MDF, 44 x 55 x 120 cm, cena 8 749 Kč, www.bonami.cz

Text: Lucie Martínková, foto: Archiv redakce a firem

logo MessengerPoslat Messengerem