Domácí dílna nám kromě radostí při kutilském vyžití skýtá bohužel také mnoho příležitostí, jak přijít k úrazu. Díky ochranným pomůckám a troše opatrnosti se podobným zkušenostem vyhnete.

Úrazy nechodí po horách, ale po lidech a nevyhýbají se ani kutilům. Přitom většina úrazů v dílně vznikne nedodržováním bezpečnostních zásad, které se týkají také ochranných pomůcek.

Dotazy na téma STAVBA vám zodpovíme v PORADNĚ ZDE.

Chraňte si ruce

Při práci jsou ruce používány nejčastěji a je logické, že jsou velmi náchylné k úrazům. Nejvíce to odnáší pokožka rukou, prsty a nehty. Nejjednodušší ochranný prostředek na ruce jsou tzv. gumové prsty. Jedná se o gumový návlek, který se nasadí např. na palec a ukazovák a který slouží k ochraně konečků prstů při manipulaci s odmašťovadly, ředidly či barvami. Využijete je např. při koupeli součástek v nějakém agresivním roztoku, když součástky potřebujete obracet.

Hlavní ochrannou pomůckou jsou ale rukavice. Na trhu je celá řada rukavic různých střihů, materiá­lů a určení. Nejjednodušším typem jsou tzv. jednorázové gumové rukavice, kterými můžete nahradit i výše zmíněné gumové prsty. Tyto rukavice jsou nejčastěji v balení po 200 kusech a po práci je jednoduše zahodíte. Jsou vhodné pro natírání, moření či manipulace s agresivními nebo silně pigmentujícími látkami.

Pro celodenní práci v dílně jsou mnohem příjemnější gumové rukavice s měkkým textilním vnitřkem. Textil zmírní pocení a zabrání zapaření rukou. Pro dílnu jsou vhodné tenké kožené rukavice nebo rukavice s polstrováním, které použijete např. pro celodenní práce s kladivem či natěračským štětcem. Zajímavou novinkou jsou rukavice utkané z kovových či teflonových drátků, které jsou výtečné při práci s velmi ostrými ručními nástroji.

Druhy rukavic

- gumové jednorázovéPoužití kvalitních rukavic vás v dílně zbaví řady drobných úrazů.
- gumové zesílené
- gumové s textilií
- tenké bavlněné
- textilní s koženými prvky
- kožené tenké
- kožené polstrované
- drátěné kovové
- drátěné teflonové

Oděv pro práci

Do domácí dílny určitě nemusíte (tedy pokud sami nechcete) v předpisové pracovní blůze a kalhotách nebo overalu, ale postačí vám oděv s nevlajícími částmi, například rukávy. Pokud při práci odletují žhavé jiskry nebo špony, určitě oceníte oděv se zapínáním až ke krku. Obzvláště při práci s rotačními nástroji je nutné zabránit zachycení částí oděvu nástrojem. Taktéž při práci s ohněm, například při svařování, je třeba vybavit se svářečskými botami a koženou zástěrou.

Obujte se do dílny

Do dílny je nejvhodnější pevná, uzavřená pracovní obuv s protiskluzovou podrážkou. Dejte si záležet na kličce u tkaniček - přišlápnutá tkanička může přivodit pád. Obzvláštní pozornost by měla platit botám, které mají místo otvorů pro tkaničky háčky, protože zahákne-li se vám klička tkaničky jedné boty za háček boty druhé, ocitnete se v situaci, jako by vám někdo pevně spoutal nohy a pak do vás prudce strčil - následky mohou být fatální.

Pozor na oči

Při práci s kladivem jsou snad ještě víc než prsty a další části rukou ohroženy oči.Při práci v domácí dílně se ochrana očí dost často přehlíží, přitom pořízení brýlí je otázkou desítek korun. Rozhodně byste na brýle neměli zapomínat, když v dílně brousíte, řežete, vrtáte, soustružíte nebo frézujete. Pokud k čištění a ofukování používáte kompresorem stlačený vzduch, určitě si vezměte brýle nebo plexisklový štít. Bez brýlí nebo štítu se také neobejdete, pracujete-li s kladivem a sekáčem (majzlíkem). Ochranný štít je dobré používat při míchání nebo ředění žíravin, rozpouštědel nebo jakýchkoliv nebezpečných kapalin.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz.

Pokrývka hlavy

Při práci s rotačními nástroji nebo vždy tam, kde odletují kusy materiálu, byste si měli chránit i hlavu. Nejvíce ohroženi jsou lidé s delšími vlasy, protože při zachycení rotující částí stroje může dojít i ke skalpování vlasové pokožky. Vlasy si hlídejte při vrtání, broušení, ale také při práci se štípačem polen nebo cirkulárkou. Při úklidu v nepřehledných a tmavých prostorách zafunguje čepice dvojím způsobem. Za prvé vás ochrání před nepříjemným prachem a nečistotou, za druhé ochrání pokožku hlavy před drobnými nechtěnými nárazy při manipulaci s břemeny.

Nepříjemný hluk

Některé dílenské činnosti jsou nadmíru hlučné, ať už je to broušení, rozbrušování nebo práce s kladivem. Zde se osvědčily buď špunty do uší, například voskové či pěnové, nebo mušlové chrániče sluchu. Pokud často obsluhujete hlučná zařízení, raději si pořiďte chrániče mušlové, sluchátkové. Ty se dají koupit v různých cenových úrovních. Nejlepší jsou značková skládací sluchátka - ocení je zejména ti, kteří po práci relaxují střelbou z ručních palných zbraní.

Respirátory

Lidské tělo bohužel nevydrží všechno, proto by se používání vhodných ochranných pomůcek mělo stát i v domácí dílně běžnou záležitostí.Ochrana dýchacích orgánů tvoří samostatnou - a velmi důležitou - kapitolu ochrany zdraví při práci. Filtry mohou být samostatné (respirátory), které se k obličeji přichytí gumičkou, nebo lze použít protichemické masky a polomasky. Běžné respirátory jsou vhodnější na zachycení netoxických pevných částic. U masek záleží především na filtru. Těch se vyrábí celá řada a dělí se na částicové a protiplynové.

Filtry jsou značeny písmeny a barvou, aby se předešlo chybnému použití. Ale zacházení s toxickými látkami vyžaduje odborné znalosti a oprávnění. Proto práci s jedy raději přenechejte odborníkům. Mohli byste ohrozit zdraví svoje i svého okolí, navíc byste se dostali do konfliktu se zákonem.

text: Adam Krejčík, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem