Rodinný dům se nachází na okraji středočeského města Dobříš. Hlavním konceptem architektů ze studia Mio architects bylo vytvořit otevřený „fluidní“ prostor bez zbytečných dveří, chodeb a překážek.

Stavba se skládá ze dvou pomyslných bloků: západní s ložnicemi se vyznačuje pravidelným tvarem a uzavřeností, ve východním je velký obytný prostor, jenž se tvarově rozevírá do zahrady.

Úkolem architektů bylo co nejvíce propojit obytný prostor s přírodou, což se povedlo díky atriu, které vstupuje do středu dispozice a také vestavnému květináči, jenž se zároveň „zrcadlí” ve stropě v podobě velkého kruhového světlíku. Spojení s přírodou podporuje také vodní prvek, ten díky šumění vody dotváří atmosféru a majitele vyzývá k relaxaci. Zahrada se zelení hráli celkově důležitou roli, proto byli během projektování přizváni ke spolupráci odborníci z Ateliéru Partero, kteří se postarali o vytvoření dokonalého okolí domu.

Rodinný dům v Dobříši (foto: Vít Černý)

Materiálově je dům rozdělen na kamenný „sokl“ z černé břidlice a výrazný lem atiky, který je proveden ve formě „strakaté“ omítky. Prosklení propojující obytný prostor a zahradu má formu bezrámového zasklení, tudíž při pohledu ven neruší ve velké ploše žádné masivní prvky okenních rámů. Pro vytvoření pocitu soukromí je však možnost použít dřevěné posuvné žaluzie.

Interiér ctí ducha celého návrhu, dominantním prvkem je podlaha z dubových prken. Kamenný obklad z fasády nahradila v obytné místnosti hrubá stěrka v zemitém až měděném odstínu, která dává vyniknout interiérovým dveřím přes celou výšku místnosti. V hlavním prostoru byly použity solitérní prvky s oblými tvary, a tak zde není žádný roh, jenž by obyvatele „ohrožoval“. Toto uspořádání zároveň nechává volnou ruku majiteli k využití prostoru, kdy stabilním prvkem je umístění závěsného krbu a vestavného květináče.

Rodinný dům v Dobříši (foto: Vít Černý)

Rodinný dům v Dobříši
Autoři: Jana Šimánková, Marek Šinágl, Pavel Zezula, Jana Fischerová – koncept
Ateliér: Mio architects
Realizace: 2016
Užitná plocha: 229 m2
Zastavěná plocha: 310 m2
Plocha pozemku: 1 040 m2

Zdroj: Autorská zpráva
Článek byl publikován na webu stavbaweb.cz

logo MessengerPoslat Messengerem