I ty menší šroubováky, doslova do dlaně, se nástupem revolučních Li-iOn akumulátorů stávají neocenitelnými pomocníky domácností, kutilů i chatařů. Jsou lehčí a výkonnější, silnější typy dokáží díru potřebnou pro šroubování předvrtat, netrpí samovybíjením, na práci v koutech si dokonce samy posvítí.

Pomocí hmoždinky a vrutů upevníte cokoliv na stěnu, sešroubujete za­koupený balený  nábytek z hypermarketu sestávající z tisíce komponentů, opravíte domácí i zahradní nábytek. Modeláře a domácí kutily uspokojí již ty nejmenší šroubováky s tyčovou rukojetí, prodávané v plastovém kufříku s nabíječkou a sadou 12 až 24 bitů (tak se říká výměnným šroubovacím dříkům) v ceně od 500 do 1 000 Kč.

Dvourychlostní vrtačka ETA RVA 18 V s šestnácti nastavitelnými krouticími momenty. Cena: 1 899 Kč.Bity a šroubovákové hlavičky se upínají obvykle zasunutím do normalizovaného šestihranu vřetene, konajícího pro šroubování vhodných 150 až 180 ot./min. Smysl otáčení (pro šroubování nebo na­opak uvolnění šroubů či matic) se mění obvykle kolébkovým spínačem na rukojeti v dosahu prstu. Krouticí moment lze na­stavit v rozpětí 3 až 5 Nm natočením kroužku u vřetene v 6 až 12 různých stupních. Když v jedné z těchto poloh vřete­no aretujete, můžete pomocí sklopené ru­kojeti vyvinout vlastníma rukama ještě silnější krouticí moment, a povolit tak i hodně zarezlé vruty nebo matice.

Nářadí vybírejte podle typu akumulátoru

Výkon akumulátorových šroubováků a vr­taček je závislý na napětí akumulátorového bloku, které se podle počtu uvnitř propojených článků pohybuje od 2,4 až do rekordních 36 V u profesionálního nářadí, jakož i na jejich kapacitě v ampérhodinách (Ah). Z původních 1,2 Ah se kapacitu článků nejnověji zvýšila až na 3,5 Ah. Nejméně polovina šroubováků na našem trhu stále ještě používá akumulátory NiCd, letošní modely přecházejí od akumulátorů NiMH k lithium-iontovým (Li-ion), které jsou při stejném výkonu lehčí, rozměrově menší a překonávají je životností i řadou dalších vlastností.

◗ NiCd akumulátory trpí samovybíjením a takzvaným paměťovým efektem. Nabíjet je smí­me, teprve jestliže jsou úplně vybité, jinak mohou dosloužit i dřív než po udávaných 600 nabíjecích cyklech. Vzhledem k tomu, že obsahují jedovaté kadmium, podléhají povinné recyklaci.

◗ NiMH akumulátory s vynikající kapacitou článků převažují pro svou láci a méně znatelný paměťový efekt. Samovybíjením však ztrácejí měsíčně až 20 % náboje.

◗ Li-ion akumulátory netrpí samovybíjením a na gram svojí hmotnosti pojmou až o 40 % energie víc než akumulátory s niklem, takže při stejném výkonu jsou téměř o polovinu lehčí. Stojí však více, což vy­rovnávají delší životností. Jsou též chou­lostivější při nabíjení a dlouhou životnost jim zaručuje elektronická ochrana, která je chrání před přehřátím, přetížením a hlu­bokým vybitím při práci i nabíjení. Nabíjení elektronicky řízenými rychlonabíječkami trvá 45-60 minut.

Typy se středovou rukojetí ve tvaru T

Pokud potřebujete hlavně šroubovat, jsou výhodnější typy se středovou rukojetí ve tvaru T, pro vrtání jsou výhodnější typy s pistolovým držadlem, umožňujícím silnější a neunavující přítlak na osu vrtáku. Značkové šroubovákové vr­tačky jsou na rozdíl od levných „no name" vý­rob­ků z hypermarketů vzhledem k poměrně dosti těžkému akumulátorovému bloku dobře vyváženy ve vztahu k rukojeti, aby zbytečně nenamáhaly ruce.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz.

Značkové šroubovákové vr­tačky jsou na rozdíl od levných „no name" vý­rob­ků z hypermarketů vzhledem k poměrně dosti těžkému akumulátorovému bloku dobře vyváženy ve vztahu k rukojeti, aby zbytečně nenamáhaly ruce.Náročnějším kutilům lze doporučit dvou­rychlostní vrtací šroubováky, jejichž krou­ticí moment 10-30 Nm dovoluje vrtat do dřeva otvory o ∅ až 25 mm, do kovu o ∅ 6 až10 mm. Některé jsou navíc vybaveny i příklepem (např. Narex ASV 12BE, Skil 2597, Metabo SBP15), umožňujícím vrtání do cihel, zdiva a betonu.

Šroubováky s magnetickým detektorem

Aniž by to bylo na ceně výrazněji znát, najdete na akumulátorových a vrtacích šroubovácích řadu dobrých nápadů - vtipně řešené držáky nejčastěji používaných bitů, vestavěnou bublinkovou či elektronickou vodováhu umožňující kolmé zavrtání otvoru a atraktivní miniaturní reflektory s diodou LED, která po­svítí ve tmě na hlavu vrutů při nasazování nářadí.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !

Black&Decker některé profesionální vrtací šroubováky vybavuje i magnetickým detektorem, jenž zabraňuje vr­tání do kabelů či potrubí ve zdi. Při ná­kupu se zajímejte i o praktické plastové kufříky na nářadí a sadu vrtáků a šroubovákových bitů, které bývají nabízeny jako příslušenství.

text: Jan Tůma, foto: archiv autora, Bosch, B&D, Skil, Narex

logo MessengerPoslat Messengerem