Podkrovní byty a půdní vestavby mají své jedinečné kouzlo, ale jejich atypický prostor s sebou nese mnohá úskalí, například přehřívání v letních měsících. Jaká zvolit do podkroví okna a jak si poradit s interiérovými dveřmi?

Z většiny půdních prostor můžete vykouzlit atraktivní a komfortní bydlení, nejdříve však je třeba pozvat statika a architekta, aby prověřili, zda je podkroví vhodné k rekonstrukci. mezi důležité podmínky pro realizaci obytné půdní vestavby patří také dostatek denního světla. Při návrhu oken je podstatné myslet na celkovou rekonstrukci a dispoziční řešení prostoru, tedy počet místností a jejich velikost.

„Podkroví se dá prosvětlit okny v průčelí, vikýřem nebo velkými střešními okny. oblíbeným řešením se stávají světlovody, které dokáží světlo usměrňovat přesně tam, kde je potřeba,“ vysvětluje Richard Klička, odborník na stavbu z projektových marketů Hornbach.

Okna ve střeše

Střešní okna podléhají právě kvůli umístění ve střeše mnohem větší zátěži a jsou na ně kladeny vyšší nároky než na klasická fasádní okna. musí totiž mnohem více odolávat venkovním povětrnostním vlivům a musí se i dobře ovládat.

Střešní okna se zpravidla kotví mezi krokve. Zde by měla být mezi krokví a rámem menší mezera, stejně by to mělo být i nahoře a dole u kotvicích latí. proto by měl být na kotvení střešních oken brán zřetel již při projektování. pokud se jedná o instalaci na postaveném domě, může nastat větší či menší problém, který se dá řešit přidáváním distančních latí, ale vestavba okna si může vynutit i rozsáhlejší tesařský zákrok na konstrukci střechy.

Při montáži střešních oken je nutné věnovat zvýšenou pozornost napojení střešního pláště na konstrukci okna. prosakující vlhkost by mohla po čase okno deformovat. Specifickým případem instalace střešních oken, který vyžaduje zvláštních ohledů, jsou novostavby. Zde je třeba dát zvláštní pozor na ukotvení, protože nevyzrálý a vysychající dřevěný krov obvykle po nějaký čas ještě pracuje. Z tohoto důvodu je třeba ukotvení střešního okna pečlivě sledovat a popřípadě kotvení okna předělat. Nejlepším řešením je použití speciálních regulačních šroubů, jejichž pomocí můžete později jednoduše polohu rámu doladit.

Jak náročná je výměna střešního okna?

Ivo Pavlík, produktový manažer společnosti VELUX Česká republikaOdpovídá: Ivo Pavlík, produktový manažer společnosti VELUX Česká republika

Lidé se někdy obávají, že výměna střešního okna bude náročným zásahem do konstrukce domu, ale opak je pravdou. Na rozdíl od výměny fasádního okna se na střeše nezasahuje do zdiva. Střešní okno je ukotvené ve střešní konstrukci a jeho výměna je rychlá, relativně čistá a bezprašná práce v řádu několika hodin. Při zachování stejného rozměru okna v některých případech ani nebude potřeba zasahovat do ostění, tedy do sádrokartonových stěn po obvodu okna.

Zatímco střešní okna před třiceti lety dosahovala hodnoty součinitele prostupu tepla Uw kolem 2,8 W/m2K, dnešní střešní okna VELUX jsou standardně vybavená izolačním trojsklem. Jejich hodnota prostupu tepla Uw se snížila na úroveň 1–1,1 W/ m2K, takže jsou vhodná i pro nízkoenergetickou výstavbu. Vedle úspory za vytápění v zimě nové střešní okno VELUX vytvoří i lepší tepelnou pohodu v létě, kdy v kombinaci s venkovním stíněním nepustí do interiéru tolik tepla.

Kromě zlepšení tepelněizolačních parametrů oken lze v rámci výměny rovnou uvažovat i o lepším prosvětlení interiéru a rozšířit prosklenou plochu. Vhodným řešením může být například VELUX STUDIO, které obsahuje hned tři střešní okna v jednom rámu, což usnadní celou instalaci

Vikýřová okna

Elegantní a zároveň praktické řešení nabízejí vikýřová okna, ze kterých dýchá romantika dob minulých. Ale nenechte se zmást, své místo nacházejí i v novostavbách.

„Volba mezi střešními a vikýřovými okny je především záležitostí vkusu a architektonických preferencí. Jednoznačnou výhodou vikýřových oken je to, že nabízejí daleko lepší využití podkrovního prostoru. Díky svislé poloze okna se navíc nijak nezhoršují izolační vlastnosti skla a ani nedochází k tak výraznému přehřívání interiéru jako v případě střešních oken. Lépe se také čistí. Naopak musíte počítat s tím, že jejich usazení vyžaduje rozsáhlejší stavební práce,“ říká Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží společnosti VEKRA.

Pro vikýřová okna se hodí především dřevěné rámy, jelikož dřevo umožňuje vytvářet nejrozmanitější tvary a tím dotvořit celkovou tvář domu k dokonalosti.

Dřevěné vikýřové okno vychází vstříc majitelům podkroví, kteří vybudováním vikýře získají další kus prostoru i světla navíc (VEKRA)

Horko pod kontrolou

V podkroví bývá i přes řádnou tepelnou izolaci střechy mnohem tepleji než v ostatních částech domu. Jak nad neúnosným horkem v podkroví zvítězit? Příjemného vnitřního prostředí se v létě dá dosáhnout i bez použití klimatizace. Klíčový je samotný návrh podkroví a také skladba střešního pláště, zejména izolace.

Správně dimenzovaná tepelná izolace dokáže účinně zabránit přehřívání místností v podkroví. Důležitá je i orientace místností, počet a velikost oken. „V podkroví bychom neměli vytvářet malé uzavřené místnosti, které jsou orientované na jih,“ doporučila Klára Bukolská, hlavní architektka společnosti VELUX.

Odborníci radí navrhovat v podkroví raději velké a otevřené prostory. V místnosti bude volně cirkulovat vzduch a bude také působit prostorněji. „Často děláme tu chybu, že uzavíráme podkroví na úrovni podhledu. Když místnost otevřeme do krovu, získá mnohem lepší geometrii. Bude tam víc čerstvého vzduchu a můžeme lépe řídit vnitřní mikroklima,“ doplnila Klára Bukolská.

Náš tip: Chytré ovládání oken

I starší manuálně otvíraná střešní okna VELUX lze proměnit v chytrá okna VELUX ACTIVE ovládaná automaticky podle aktuálního počasí. Systém umí pracovat s on-line předpověďmi i reálnou situací – před blížící se bouřkou či větrem umí flexibilně vyvětrat, v případě velkých veder větrat, až když se ochladí, nebo v určitou hodinu vytáhnout rolety, když si přejete být ráno probuzeni slunečními paprsky. A pokud by snad přišla neočekávaně rychlá přeháňka, střešní okno se systémem VELUX ACTIVE se automaticky zavře na základě mechanického impulzu padajících kapek.

Systém VELUX ACTIVE with NETATMO se skládá ze tří součástí – senzoru, brány a centrálního vypínače – a je kompatibilní se všemi elektrickými produkty VELUX INTEGRA® a s manuálními střešními okny s doplněným elektrickým nebo solárním pohonem. Senzor umístěný v místnosti, v níž je instalováno střešní okno, měří CO2, vlhkost a teplotu a současně monitoruje data o počasí z on-line služeb. Do senzorů jsou zabudovány pokročilé algoritmy, které aktivují větrání a stínění. Systém je navržen tak, aby si jej majitelé nemovitostí mohli snadno sami nainstalovat. Můžete jej sami ovládat z telefonu či tabletu.

I starší manuálně otvíraná střešní okna VELUX lze proměnit v chytrá okna VELUX ACTIVE ovládaná automaticky podle aktuálního počasí. Systém umí pracovat s on-line předpověďmi i reálnou situací – před blížící se bouřkou či větrem umí flexibilně vyvětrat, v případě velkých veder větrat, až když se ochladí, nebo v určitou hodinu vytáhnout rolety, když si přejete být ráno probuzeni slunečními paprsky

Protisluneční zasklení

Od horka k zalknutí a nedýchatelného vzduchu v obytném podkroví vám může pomoci například protisluneční zasklení. Na výběr jsou hned dvě možnosti – absorpční a reflexní.

Absorpční zasklení zajišťuje speciálně probarvené sklo, které pohlcuje teplo, ale nepropustí jej do interiéru. Z důvodu ochrany před teplotním šokem se pro absorpční protisluneční zasklení vždy používá kalené sklo, které je až pětkrát pevnější a odolnější než sklo klasické. Reflexní zasklení je potaženo tenkou vrstvou oxidů kovů, která sluneční paprsky dopadající na sklo odráží, ale způsobuje viditelné odlesky (okno vypadá jako zrcadlo). V praxi je absorpční zasklení účinnější ochranou proti přehřívání.

Protisluneční zasklení řešte již při výběru oken. Raději se vyvarujte nákupu protisluneční fólie, která se na okno lepí. Nekvalitním nalepením vznikají pod fólií nevzhledné vzduchové bubliny. Ale ani při perfektním nalepení nemusí jít o trvalé řešení. Při mytí oken můžete snadno fólii poškodit.

Dveře pod šikmým stropem

Zkosené stěny podkrovních bytů ne vždy umožňují umístění standardního dveřního křídla a zárubně. Takový případ vyžaduje atypickou zárubeň (rám) a šikmé seříznutí dveřního křídla podle tvaru stropu. Elegantní a praktické řešení pro půdní vestavby nabízí skrytá zárubeň AKTIVE v kombinaci s dveřmi MASTER DOOR, které je možné vyrobit na míru podle sklonu stropu.

Jako alternativu standardních dveří lze v podkroví použít i na míru seříznuté celoskleněné dveře. Ty mohou být bez problémů použity v méně přístupných částech prostoru, a navíc propouštějí denní světlo, což je v podkroví žádoucí.

Dveře Master Door se skrytou zárubní Aktive si můžete objednat i v atypickém provedení do stěny pod šikmým stropem (JAP FUTURE)

Kování, které nevyčnívá

Posuvné dveře vhodně doplňte kováním integrovaným do plochy dveřního křídla, tzv. mušlí. Ta umožňuje celým dveřím zajet do pouzdra, a tak zůstává celá šířka otvoru průchozí. Vybírat můžete z oválných i hranatých tvarů. „Pro zachování soukromí i za posuvnými dveřmi je možné na ně umístit zámek. Vybírat můžete mezi obyčejným dozickým zámkem, FABkou nebo dokonce i WC kličkou,“ doplňuje Roman Ulich, designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování.

Dveře skryjte do stěny

Radí: Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE

Pokud podkrovní byt nenabízí dostatek místa pro klasické otočné dveře, může tento problém vyřešit změna způsobu otevírání dveří. Klasické otočné dveře vyžadují až metr čtvereční prostoru. Naproti tomu dveře zasouvací do stavebního pouzdra nezabírají žádný okolní prostor, proto je oceníte v úzkých chodbách i v ostatních místnostech. Díky tomu, že dveře mizí ve stěně, můžete využít i prostor v bezprostřední blízkosti dveří například k umístění nábytku.

Pouzdro Norma Standard pro dveře zasouvající se do stěny je ideálním řešením do podkrovních místností, kde je třeba šetřit místem nebo k de by mohlo dojít ke kolizi otočných dveří a šikmého stropu (JAP FUTURE)

logo MessengerPoslat Messengerem