Stojí kousek od Prahy, v malebném vltavském údolí. Chtěli jsme si ho důkladně prohlédnout, seznámit se s jeho historií, zjistit z čeho je dům postaven a jak se v něm novým majitelům bydlí. Řeč je o rodinném domku ve Vraném nad Vltavou, vítězi celostátní soutěže Pasivní dům roku 2016.

(Komerční prezentace)

Než jsme se k domku dostali, projížděli jsme celou obcí na pravém břehu Vltavy směrem k lesu. Stoupali jsme celou řadou ulic, které už svými názvy voní lesem a přírodou. Kousek od lesa stála, jak majitelé svůj dům nazývají, útulná, ale moderní „chaloupka“.

Chtěli zděný dům a se zahradou

Majitelé a investoři nového domu paní Natálie a pan Honza již mnoho let vlastnili pozemek, na kterém dnes dům stojí. Oba jsou s obcí a s tímto malebným místem nějak spjati a proto rozhodnutí, postavit si právě zde společný dům, bylo společným přáním i řešením vzájemného vztahu.

„Oba jsme od dětství bydleli v domku, proto jsme si moc přáli postavit si zděný dům se zahradou a nejlépe někde u lesa. To byla naše představa o budoucím bydlení,“ řekla nám na začátku našeho setkání paní Natálie.

Nejprve oslovili několik projekčních kanceláří, ale nakonec vyprojektování domu svěřili místnímu architektovi, Ing. arch. Janu Medkovi, který měl s projektováním domů už řadu zkušeností a v neposlední řadě byl i jejich vrstevníkem.

Majitel od počátku chtěl, aby dům byl zděný, nechtěl zateplovat, a tak při výběru zdiva zvítězil HELUZ. Foto: Jan Kukla

Našli společnou řeč s architektem

„Vybrali jsme si Jana proto, že nám nejvíce tzv. „seděl“. Rozuměli jsme si ale i proto, že to tady má jak se říká „nakoukané“, ví kam a jak dům umístit, aby se maximálně zhodnotila dispozice pozemku i lokality.  A to projektanti, kteří zde nebydlí a detailně neznají toto místo, i při sebelepší snaze, nedokáží. Naše i jeho představy o budoucím domě se téměř ve všem shodovaly, také při tvorbě dílčích detailů jsme našli společnou řeč. Měli jsme vždy pocit, že je to společný a dobře promyšlený záměr, který je možné i prakticky realizovat.“

Už od počátku jsem chtěl, aby dům byl zděný, nechtěl jsem zateplovat a tak při výběru zdiva zvítězil HELUZ, říká majitel.

S materiály HELUZ zateplovat nemusíte

„Zateplení jako takové mě u novostaveb neoslovilo. Je to něco nalepeného na fasádě, což by mi nevyhovovalo i z mnoha dalších důvodů. Není to ani nic levného, něco stojí polystyrén, na jeho nalepení se musí postavit lešení, také kotvící prvky jsou hodně drahé a jejich instalace na zakotvení polystyrenových desek také stojí spoustu peněz. A při tom pak dům ani pořádně nedýchá. Dům bez dodatečné izolace je stavebně méně náročný, stačí jen dávat cihlu k cihle, dům je rychle postaven a může sloužit.“

Jak říká Natálie „pojem pasivní dům“ byl pro ně z počátku opředen řadou záhad, ale když se blíže seznámili s jeho charakteristikou a technickými daty, všemi pro i proti, tak zjistili, že to zase není nic tak tajemného a nedosažitelného, jak se povídá.

Chaloupka bezvadně funguje jak v létě, tak v zimě. Foto: Jakub Tomec

Na počátku nízkoenergetický a postupně pasivní dům

„Během procesu vymýšlení domku jsme se rozhodli zkusit získat dotaci Nová zelená úsporám a společně s architektem jsme původně nízkoenergetický domek přizpůsobili požadavkům pasivního domu“, doplňuje Honza.

Vyřešením vytápění a větrání domu se posunuli k parametrům pasivního domu a k dosažení dotace Nová zelená úsporám a tím i k tomu, že vložené investice se jim vrátí.

Při volbě zdiva se rozhodli pro HELUZ Family 2in1 50 cm, protože to byla garance na získání dotace i na dosažení standardu pro pasivní dům.

Díky všem technickým i technologickým opatřením a volbě vhodných zdících materiálů HELUZ  se dostali i na ta nejpřísnější kritéria pro pasivní dům a tím i získání dotace Nová zelená úsporám.

VIDEO: 5 důvodů pro moderní cihelný systém HELUZ

„Měl jsem vymyslet a navrhnout moderní i úspornou chaloupku.“

„Zjednodušeně řečeno jsem dostal od investora zadání vyprojektovat rodinný dům, který by svými parametry odpovídal požadavkům nízkoenergetického domu. Je pravdou, že dům se postupně měnil a díky řadě úprav i dodaných technologií se přibližoval parametrům pasivního domu.

Od investora tu byl požadavek, aby se dům přibližoval svým vzhledem tradiční chaloupce, ale v moderním pojetí. Bylo nutné domýšlet, co si investor pod pojmem „chaloupky“ představuje a hledat vhodné technické řešení, které umožní naplnit architektonický koncept. Např. jsem chtěl, aby z obou stran byla na cihle jen omítka jako u bývalých chalup a byly tak zachovány pocitové vlastnosti ryze zděného domu,“ říká architekt Jan Medek.

V srpnu 2015 se již stěhovali do hotové chaloupky. Foto: Jakub Tomec

Dobrá pevnost, výborná akumulace tepla

„Dům nemá chodby - aby hluk mezi místnostmi byl co nejmenší, museli jsme řešit akustickou izolaci příček. Dalším tématem byla potřeba materiálu na tepelnou akumulaci, abychom optimálně rozložili teplo v domě.“ Říká architekt. Na příčky byly použity cihly HELUZ AKU 17,5 MK, P20 s tepelně akumulačními a zvukově izolačními vlastnostmi. Dům je tak dobře zaizolovaný a má všechny potřebné parametry, že bylo možné dosáhnout na v té době nejvyšší dotaci v celkové výši 585 tisíc korun.

„Při projektování domu jsem mj. využíval poradenských služeb společnosti HELUZ. Konzultovali jsme např. řešení krbového tělesa, aby byla splněna kritéria pasivního domu.“ Doplňuje architekt.

Přesné zdění z cihel HELUZ Family 2in1

Objekt je vyprojektován na modul cihly, a když nemá zateplení tak o to důležitější je pak využívat právě přesnosti zdiva, aby se nemuselo nic dořezávat. A to je pro vytvoření zdiva s parametry pasivního domu dost podstatné. Na délku zdi je vypočítán přesný počet cihel a tím i stanovena přesná délka zdi domu. Rozdíl je tu cca 1,5 cm, což je vzhledem k patnáctimetrové délce, výborný výsledek. Přesnost zdiva HELUZ i jeho správná pokládka měla svoje výhody i při osazování stavebních otvorů okny i dveřmi.

Jak doplnil investor, jemu se líbilo, jak přesné bylo zdění nejen obvodového zdiva, ale celého domu. Použité cihly byly velmi přesně broušené a bylo zapotřebí jen minimum lepidla k vytvoření naprosto souvislé zdi. Nikde nebyly žádné mezery, kterými by do zdiva přes zimu zatékala voda, a dům by musel déle vysychat. Stavba tak mohla pokračovat bez přestávek dál.

V říjnu 2014 poprvé kopli do země, hrubá stavba byla hotová ještě do konce téhož roku / 20.12 2014/ a v srpnu 2015 se již stěhovali do hotové chaloupky.

Dnes novým majitelům slouží útulná, ale moderní chaloupka. Foto: Jakub Tomec

Chaloupka bude moderní i za sto let

Když jsme se nových majitelů domu ptali, jak se jim v chaloupce bydlí, jedním dechem nám řekli, že bezvadně, že se jim zde žije dobře, jsou zde spokojeni, není tu nic, co by jim ve spokojeném bydlení vadilo.

„Snažili jsme se vycházet z domků, ve kterých jsme oba vyrůstali, a na základě těchto zkušeností se poučit ohledně dispozic, účelů jednotlivých místností a celkového pojetí bydlení. Jsme moc rádi, že nám po celou dobu byl partnerem a průvodcem šikovný architekt. Snad jsme díky tomu všemu postavili onen pověstný třetí správný dům, který, doufejme, bude dobře sloužit i dalším generacím. Dům je dobře umístěn na pozemek, máme odsud krásný výhled na přírodu a nově vznikající zahrada nám to vzájemně propojí a zastíní to, co nechceme vidět. Když je pěkné počasí tak žijeme venku, na terase, což jsme si vždycky přáli. V létě to je náš, dalo by se říci, další pokoj navíc.

Chaloupka bezvadně funguje jak v létě, tak v zimě, dům se ani v těch největších teplech nepřehřívá, je vyprojektován a postaven tak, že se nám v něm opravdu spokojeně žije,“ shrnují na závěr své pocity majitelé.

Splněné představy investora i architekta

Dnes, když je dům již hotov, jsou investor i architekt s výsledkem spokojeni.  A že se dům opravdu povedl je i ocenění, které toto velmi zdařilé dílo obdrželo v celostátní soutěži Pasivní dům roku 2016.

Majitel od počátku chtěl, aby dům byl zděný, nechtěl zateplovat, a tak při výběru zdiva zvítězil HELUZ. Foto: Jan Kukla

Parametry budovy

Název stavby:  Novostavba rodinného domu Vrané nad Vltavou

Projektant:  Ing. Arch. Jan Medek

Projekční atelier: ….kontinual (www.kontinual.cz)

Stavební firma: Ing. Zdeněk Kodoň, Dolní Břežany

Měrná roční spotřeba tepla na vytápění a teplou vodu do 10 KWh/  m2

Energetická náročnost budovy (dle PN náročnosti): A – mimořádně úsporná

Zařazení: Pasivní dům

Skladba konstrukce: Jednovrstvá, bez zateplení

Použitý materiál HELUZ: Typ cihel na obvod - HELUZ Family 2in1 50; příčky – HELUZ AKU 17,5 MK, P20,  HELUZ AKU 11,5, HELUZ 11,5; vnitřní nosné zdivo – HELUZ 24 broušená; keramické překlady HELUZ.

Zdroj: Tisková zpráva

logo MessengerPoslat Messengerem