Koncem měsíce zbavte za příhodného po­časí stromkové růže obalů. Pokud na travnatých plochách leží sníh, buďte ukáznění a nešlapejte po nich. V březnu můžete udělat také průklest jádrovin. S nástupem teplého počasí je třeba rovněž rychle dokončit zimní řez stromů a v zeleninové zahrádce je také spousta práce...

Sluncem zalitá rabata osázená růžemi poskytují majiteli bohatými květy odměnu za celoroční péči.Koncem března uvolněte stromkovým růžím korunky ze záhrabu, do kte­rého jste je schovali na podzim. Od bází keříků i stromků odhrňte nakopčenou zeminu a začněte je hnojit (nejlépe speciálními hnojivy na růže, kterých v za­hradnických potřebách nakoupíte celou škálu). Blíží se také čas jejich řezu: správnou dobu poznáte podle toho, že očka (pu­peny) začnou červenat. Popínavým růžím nezkracujte hlavní výhony, ale staré a po­škozené výhony odstraňte celé. Boční se­střihněte na několik centimetrů. Slabě rostoucí keřové růže seřízněte na tři očka, silným ponechte oček pět až šest. Odstřihněte všechny namrzlé části.

Probouzení trávníku

Jestliže chcete mít pěkný zelený koberec, je pravidelné sekání trávníku základní a nejdůležitější prací.Pokud na travnatých plochách leží sníh, buďte ukáznění a nešlapejte po nich. Když sníh roztaje a trávník oschne, můžete se pustit do jeho probouzení. Nej­prve se podívejte, jaké škody napáchal sníh - na místech, kde dlouho ležel, může být plíseň sněžná - těmto místům se musíte věnovat nejvíc. Celou plochu důkladně vyhrabejte jemnými hráběmi a provzdušněte (vertikutujte, aerifikujte).

Vyhrabanou stařinu a travní plsť ne­palte, zkompostujte ji. Určitě se vám vyplatí zelený pažit „nakopnout" startovacím hnojivem - zkušení mohou použít močovinu, méně zkušení ale mohou ne­rovnoměrným rozhozem vytvořit skvrny, proto raději použijí třeba Startovací hnojivo LY-MU 100 od firmy WolfGarten (450 Kč/100 m2).

Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz.

Práce v ovocné zahradě

Vhodný mulč (například ze slámy) udržuje půdu dostatečně vlhkou a prostou plevelů.V březnu můžete udělat průklest jádrovin - jabloní, hrušní, nashi či kdoulí (nikoliv peckovin, jako jsou meruňky a třešně). U starších a hustých stromů má být zásah razantnější. Větší řezné rány ošetřete stromovým balzámem nebo la­texem, v každém případě jejich okraje peč­livě začistěte nožem. Také pročistěte záhony s jahodníkem: odstraňte suché a po­škozené listy. Záhon pak plejte opatrně, jahodník má totiž kořeny těsně pod povrchem půdy. Přihnojte ho kompostem nebo průmyslovým hnojivem.

Stromy a keře

S nástupem teplého počasí je třeba rychle dokončit zimní řez stromů. Proveďte průklest keřů kvetoucích v létě, hluboko seřízněte ko­mule (Buddleia), ořechokřídlec (Ca­ryopteris) a třezalky (Hypericum). Ne­smíte už ale řezat vrby a javory! Řezné rány, mrazové praskliny nebo větve, které okousala v zimě zvířata, začistěte ostrým nožem a ošetřete stromovým balzámem. Prohlédněte ků­ly a úvazky stromů vysazených na podzim. Kůly se nesmějí ani hnout, úvazky nesmějí „plandat" ani škrtit.

Ořechokřídlec je medonosný, láká motýly i včely na svou citronovou vůni.Jakmile rozmrzne půda, můžete připravit jámy pro výsadbu listnatých stromů a keřů. V březnu totiž začíná období vhodné pro výsadbu balových výpěstků a prostokořenných dřevin, z kontejnerů lze sázet i stálezelené dřeviny. Nové výsadby dů­kladně zalijte, výživu zajistí pomalu rozpustné hnojivo předem zapravené do půdy.

Zeleninová zahrádka

Vyvýšený záhon je pro pěstování zeleniny ideální. Roste tu rychleji a nemusíte se při pletí tolik ohýbat.V zeleninové zahrádce je spousta práce. Na záhony vysévejte salát, špenát, ředkvičku, petržel, mrkev, pastinák, vysaďte šalotku a koncem měsíce sazečku a namořený jarní česnek. Výsevy na záhony je třeba v případě potřeby chránit ještě bílou netkanou textilií. Trsy pažitky je vhodné přibližně každé tři roky dělit, rostliny tak zmladíte. Znovu je vysaďte do půdy obohacené kompostem nebo ještě lépe proleželým hnojem.

Pažitku budete mít při ruce, když si jeden trs vysadíte do nějakého pěkného květináče na okně. Navíc vznikne hezká dekorace. Do truhlíčku vysejte začátkem měsíce celer. Chcete-li urychlit vzcházení, namočte semena na dobu 24 až 48 hodin do vlažné vody. Opozdilci mohou do truhlíku nebo do teplého pařeniště vysít rajčata a papriky, na které zapomněli v únoru. Do pařeniště dále vysejte zelí, pór a růžičkovou kapustu.

Březnové práce v bodech

Zeleninová zahrada

◗ Setí ranných rostlin do studených skleníků a pařenišť
◗ Vysazování cibulek a šalotky
◗ Přihnojování ovocných dřevin
◗ Vysazování jahod
◗ Zahřívání půdy zvonovými skleníky
◗ Navážení hnoje a kompostu
◗ Odstraňování hlubokokořenících plevelů

Květinová zahrada

◗ Při suchém počasí kypření a vyrovnávání záhonů
◗ Vysazování popínavých rostlin
◗ Trvalky hluboko sestřihneme, pokud jsme to neudělali na podzim
◗ Přihnojování záhonů
◗ Výsev letniček

Skleníky

◗ Přepichování dříve vysazených semenáčků
◗ Větrání za teplých dnů
◗ Úklid skleníku, čištění skel
◗ Vysévání semen rostlin do záhonů a květináčů

text: Lucie Martínková a Jana Pyšková

logo MessengerPoslat Messengerem