Jak zalévat v letním vedru, správně řezat růže, využít okrasné trávy ke zkrášlení záhonů letniček a jak zařídit, aby lilie krásně rozkvetly - to jsou témata červencového kalendária. 

Zalévání v letím vedru

Letničky jsou v nejlepším a kvetou naplno. V horkém počasí je potřeba zalévat nejen nádoby, ale i kropit záhony – nikdy však nezalévejte studenou vodou během poledního nebo odpoledního žáru. Kapky na listech totiž fungují jako čočky a slunce na jejich místech vypálí na listech tmavé skvrny, někdy je přímo propálí skrz. Zároveň je studená voda pro zahřátou rostlinu podobný šok jako pro vás – příjemné to není pro žádný organismus. Zahradu zalévejte ráno nebo v podvečer, kdy už je intenzita slunečního záření slabší a květinám neublíží.

Letničky jsou v nejlepším a kvetou naplno. V horkém počasí je potřeba zalévat nejen nádoby, ale i kropit záhony – nikdy však nezalévejte studenou vodou během poledního nebo odpoledního žáru. Kapky na listech totiž fungují jako čočky a slunce na jejich místech vypálí na listech tmavé skvrny, někdy je přímo propálí skrz. Zároveň je studená voda pro zahřátou rostlinu podobný šok jako pro vás – příjemné to není pro žádný organismus. Zahradu zalévejte ráno nebo v podvečer, kdy už je intenzita slunečního záření slabší a květinám neublíží.

Trávy mezi letničkami

Hledáte něco neobvyklého nebo nového do svého záhonu letniček? Zkuste vysít různé okrasné trávy. Jsou nenáročné, nemusejí se pracně předpěstovávat, stačí je většinou vysít přímo na záhon. Výborně se kombinují, krásně doplní téměř všechny kvetoucí druhy letniček i trvalek, mohutnější druhy je možné používat do vázaných kytic. Některé čerstvě rozkvetlé trávy lze velmi dobře sušit i do suchých vazeb.

Hledáte něco neobvyklého nebo nového do svého záhonu letniček? Zkuste vysít různé okrasné trávy. Jsou nenáročné, nemusejí se pracně předpěstovávat, stačí je většinou vysít přímo na záhon. Výborně se kombinují, krásně doplní téměř všechny kvetoucí druhy letniček i trvalek, mohutnější druhy je možné používat do vázaných kytic. Některé čerstvě rozkvetlé trávy lze velmi dobře sušit i do suchých vazeb.

Řez růží

Letní řez růží má především povzbudit tvorbu nových květů. U velkokvětých odrůd odstřihávejte květ i s částí stonku nad nejbližším zcela vyvinutým pětičetným listem, u odrůd s velmi těžkými květy i níže, aby nový výhon byl silnější. U drobnokvětých růží odstřihujte celá odkvetlá květenství. Zároveň růže zalévejte, prokypřete půdu a ošetřete fungicidem proti houbovým chorobám. Řezané květy potěší nejen ve váze, ale hodí se i k sušení do zimních vazeb. Nelze však využít všechny druhy a kultivary, je třeba vybrat drobnokvěté odrůdy, které jsou k sušení určené. Dají se sušit i čajohybridy, ale například popínavým nebo parkovým růžím se květy beznadějně rozpadnou. Vybírejte si červené a růžové odstíny, čím tmavší, tím lepší – světlé růže hnědnou.

Letní řez růží má především povzbudit tvorbu nových květů. U velkokvětých odrůd odstřihávejte květ i s částí stonku nad nejbližším zcela vyvinutým pětičetným listem, u odrůd s velmi těžkými květy i níže, aby nový výhon byl silnější.

Rozkvétají lilie

K nejnápadnějším letním květinám patří lilie, které zkrášlí každou zahradu a zároveň poslouží jako skvělá květina k řezu. Všechny druhy i odrůdy mají rády slunné, ale vlhčí stanoviště s lehkou propustnou půdou dobře zásobenou živinami. Platí lidový postřeh, že lilie potřebují mít „hlavu na slunci a nohy ve stínu“. Ale dejte pozor na veliké oranžové prašníky, ze kterých se uvolňuje množství pylu – pokud se vám vysype na ubrus nebo na šaty, zanechá prakticky nevypratelné žluté skvrny.K nejnápadnějším letním květinám patří lilie, které zkrášlí každou zahradu a zároveň poslouží jako skvělá květina k řezu. Všechny druhy i odrůdy mají rády slunné, ale vlhčí stanoviště s lehkou propustnou půdou dobře zásobenou živinami.

Platí lidový postřeh, že lilie potřebují mít „hlavu na slunci a nohy ve stínu“. Ale dejte pozor na veliké oranžové prašníky, ze kterých se uvolňuje množství pylu – pokud se vám vysype na ubrus nebo na šaty, zanechá prakticky nevypratelné žluté skvrny.

Text a foto: Romana Rybková, Botanická zahrada v Praze-Troji, Shutterstock.com

logo MessengerPoslat Messengerem