O tepelných čerpadlech bylo hodně napsáno a princip jejich fungování je většině lidí dostatečně znám. Teorie je hezká věc, ale konkrétní výsledek v praxi určitě řekne víc, než stohy brožurek přeplněných grafy. Navštívili jsme proto rodinu, která má s tepelnými čerpadly letité zkušenosti.

Když se mladá rodina rozrostla o čtvrtého člena, přišel čas přesunu do klidnějšího a zdravějšího prostředí, než jaké nabízelo centrum města. Václav s Danou začínali od začátku, ale jednu věc změnit nechtěli - také v novém domě jim mělo sloužit tepelné čerpadlo.
„Věděli jsme, jaký komfort i finanční úsporu tepelné čerpadlo představuje, protože jsme už měli sedmiletou zkušenost z půdního bytu," vzpomíná Václav na dobu, kdy si jako jeden z prvních v České republice pořídil malé zařízení se systémem vzduch/vzduch a nechal ho instalovat na komín.

Švédské tepelné čerpadlo pracovalo velmi tiše a do -20 °C dokázalo snadno a rychle vytopit 50 m2 velkou otevřenou dispozici kuchyně s obývacím pokojem na příjemných 22 °C. „V druhé půlce bytu jsme topili plynem, ale i tak jsme měli o polovinu menší účet, než další nájemníci, kteří pou­žívali pouze plyn."

Hloubka vrtu pro tepelné čerpadlo

Hloubka vrtu (resp. plocha plošného kolektoru) odpovídá přímo potřebě tepla pro vytápění daného domu. Správné dimenzování vrtu a kolektoru je důležité pro funkčnost systému. U běžných rodinných domů se délka vrtu pohybuje v rozmezí 90 až 140 m a plocha zemního kolektoru v rozmezí 250 až 400 m².
Výpočet hloubky vrtu či plochy kolektoru včetně tepelné ztráty domu obvykle zajistí realizační firma.

Dům s perspektivou

Pro nové bydlení si Václav s Danou našli proluku ve starší zástavbě rodinných domů obklopených zahradami. Vzhled stavby sice přizpůsobili okolí, ale v materiálech a vybavení se striktně drželi nových trendů.

V teplých dnech nahrazuje větrání domu pomocí rekuperace prosté otevření francouzského okna u terasy.„Vycházeli jsme z toho, že ceny energií budou dále stoupat. Teď oba pracujeme, na splátky úvěru vyděláme, ale dům musí mít nízké provozní náklady, abychom ho utáhli v každé životní situaci," říká majitel uvážlivě.

Teplo nevyhozené oknem

Patrový dům je zvenčí i v podkroví nadstandardně zateplený, a díky tomu se podařilo stlačit jeho tepelné ztráty na 8,5 kW. Teplo pro vytápění i pro ohřívání užitkové vody se získává ze 100 m hlubokého vrtu umístěného na zahradě.  „Pořídili jsme si tepelné čerpadlo IVT Greenline C6 Plus s výkonem 6 kW. V přízemí máme pod dlažbou podlahové vytápění, do obývací části s dřevěnou masivní podlahou jsme dali radiátory, které převládají i v podkroví. Celkem vytápíme 160 m2 užitné plochy. Všude je 22 °C, v ložnici méně." V tepelném čerpadle zmíněného typu je vestavěný bojler s teplou vodou, která může mít až 60 °C. Je jí vždy dost na mytí i sprchování, protože bojler má objem 185 l a voda v něm se přednostně dohřívá.

Další úspory získává domácnost díky rekuperační jednotce, doplňující tepelné čerpadlo. Rekuperační zařízení nasává venkovní studený vzduch, ale před vypuštěním do interiéru ho ohřeje ve výměníku. Teplo k ohřátí přitom získává prakticky zadarmo: odebírá ho z odpadního vzduchu, jenž z bytu odchází při větrání.  Vedle finanční úspory je výhodou takového řízeného větrání také to, že v celém domě je i při zavřených oknech stále čerstvý, svěží vzduch.

Více článků z rubriky STAVBA na www.dumabyt.cz.

Dům lze větrat několika způsoby

„Lidé si často pletou rekuperaci s klimatizací. Domnívají se, že do bytu vniká vlhkosti zbavený ledový vzduch, který navíc víří prach. Rekuperační jednotka však vypouští vzduch do místnosti mírným proudem. Jedná se o stejný vzduch, jaký je venku, jenomže ohřátý na příjemných 18 °C." Dům lze větrat několika způsoby: v zimě se obvykle používá nižší stupeň, avšak celodenně. Rázové větrání je zase vhodné například po koupání, kdy je třeba zbavit interiér vlhkosti. K dispozici je i několik časových programů, které si rodina nastaví podle své potřeby.

„Někdy i podle zvyklostí sousedů," směje se Václav. „Někteří lidé v okolí začínají ve čtyři hodiny odpoledne zatápět hnědým uhlím, takže my musíme přestat větrat v půl čtvrté, jinak bychom se vrátili do domu plného kouře. Do sedmi nevětráme, pak už se kotle sousedů rozhoří, komíny přestanou kouřit, a my zase můžeme začít větrat. Chvilku mi trvalo, než jsem na to přišel."

Dům s tepelným Čerpadlem v číslech

Vytápěná plocha 160 m2
Dosahovaná teplota 22 °C (kromě ložnice)
Tepelné ztráty domu 8,5 kW
Tepelné čerpadlo IVT Greenline C6 Plus
Výkon TČ 6 kW
Cena TČ 207 000 Kč včetně nerezového zásobníku
Hloubka vrtu 100 m
Záruka na TČ 10 let
Teplota TUV 60 °C
Objem zásobníku TUV 185 l
Průměrná spotřeba čerpadla za rok 5 000 kWh

Průměrná spotřeba čerpadla za den

14 kWh
Celkové roční náklady na elektřinu (včetně všech elektrospotřebičů) 21 400 Kč
Rekuperační jednotka Paul

Finační náklady se vrátí do šesti až sedmi let

Václav s Danou žijí se dvěma malými dětmi v novém, pohodlném domě už dva a půl roku. Václav zde má rovněž svou firemní kancelář.

V pozadí je tepelné čerpadlo IVT Greenline C6 Plus s výkonem 6 kW a vestavěným bojlerem na 185 litrů vody, rekuperační jednotka Paul je zavěšená u stropu.V první sezóně je elektřina stála 18 000 korun, po zdražení letos zaplatili 21 400 korun. Částka zahrnuje veškerou spotřebu energie - od kuchyňských spotřebičů přes permanentně zapnutou pračku, po vytápění celého domu a ohřívání vody. „Kdo používá tepelné čerpadlo, má
22 hodin denně levnější sazbu za elektřinu. Přitom za jeden zaplacený kilowatt získá od tepelného čerpadla dva zdarma. Předpokládáme proto, že finační náklady vložené na pořízení tepelného čerpadla s rekuperací se nám vrátí do šesti až sedmi let.

K nezaplacení je ovšem naprostá nenáročnost - tepelné čerpadlo funguje samo, nemusíme se o něj starat, všude máme teplo a čisto.

Žádné ledové chodby a koupelny, žádné utažené kohoutky a strach z faktur. Tak jsme si představovali pohodlí."

text: Oldřiška Podhorcová, foto: Lukáš Hausenblas

logo MessengerPoslat Messengerem