Mezi klíčové otázky, na které si musí odpovědět každý stavebník, patří volba stavebního materiálu pro hrubou stavbu. Nelze jednoduše říci, že je jeden stavební materiál lepší než druhý, proto nakonec rozhodnou i osobní preference, místní stavební zvyklosti nebo dostupnost konkrétního materiálu.

Stavební materiál musíte mít vyřešen již v projektu. Užší výběr staviva bude přirozeně kromě ceny ovlivněn aktuálními trendy ve stavebnictví, ale i zkušenostmi projektanta a dodavatele. Svou roli bude hrát i hodinová sazba, pracnost zdění, složitost manipulace s jednotlivými komponenty, doprava a skladování materiálu, nároky na provoz a údržbu hotového díla. Záleží také na místních klimatických podmínkách (hory, podhorské oblasti či nížiny).

Pálené cihly

Mezi nejoblíbenější stavivo s velmi dlouhou tradicí patří klasické kusové zdivo (cihly, bloky, tvárnice). Liší se podle určení (nosné, obvodové, příčkové atd.), tvaru, provedení, váhy, výrobce, ceny a zejména podle technických parametrů (nosnost, pevnost, mrazuvzdornost, tepelněizolační vlastnosti…).

Výrobci nabízejí kompletní stavebnicové systémy zahrnující výrobky pro nosné zdivo, akustické cihly, příčky, překlady, stropní konstrukce, schodiště, ale i malty, pěny či omítky. Prakticky všichni velcí hráči na trhu (Wienerberger, Heluz, KM Beta) nabízejí děrované, tedy vylehčené cihelné bloky, případně výrobky s integrovanou tepelnou izolací, vyplňující zmíněnou soustavu otvorů.

Poslední novinkou ve zdění je zdicí hmota HELUZ SIDI, která doslova bourá zavedené stavební zvyklosti klasického zdění (HELUZ)

Výhody stavebnicového systému

Celou stavbu podstatně urychlí a zjednoduší, pokud si vyberete ucelený stavební systém, který má předem připraveny všechny detaily. Budova postavená ze stavebních komponentů jednoho výrobce má ve všech svých částech stejné vlastnosti a dosahuje také lepších tepelněizolačních parametrů. Díky kompletnosti stavebního systému je zajištěna eliminace tepelných mostů a jednoduchá realizace detailů na stavbě. Předchází se chybám a následným poruchám konstrukce, jejichž odstranění bývá složité a finančně náročné. Systém umožňuje rychlou, jednoduchou a v konečném důsledku i levnější výstavbu. 

Dům z pálených cihel

Tradiční cihelné produkty reagují na konkurenční stavební systémy a zvyšující se nároky na kvalitu stavby a je třeba si přiznat, že s nimi směle udržují krok. Pálené cihelné bloky dobře regulují teplotu a vlhkost v interiéru a mají vliv i na akustické vlastnosti. jsou pevné, požárně odolné a mají dlouhou životnost.

Zděný dům využívá všechny benefity uceleného stavebního systému Porotherm, včetně cihelné fasády (WIENERBERGER)

Velmi oblíbené jsou broušené cihelné bloky, které umožňují místo mokrého procesu tzv. přesné tenkovrstvé zdění pomocí tmelů, lepidel či pěny. Dutinové cihelné bloky a samotná pórovitá struktura pálené keramiky mají velký vliv na izolační schopnosti, takže zdivo se v zimě pomaleji ochlazuje a v létě se nepřehřívá. Pro stavbu domů v pasivně energetickém standardu se dutiny cihelných bloků plní při výrobě polystyrenem nebo minerální vatou, proto odpadá nutnost dodatečného zateplení obvodových stěn. Vzniká tak jednovrstvé zdivo, které přitom dosahuje parametrů jako běžné zdivo s dodatečnou izolací.

Také si přečtěte: Jak vybrat ideální pozemek

Cihelné tvárnice, vlevo Heluz Family 2in1 s integrovanou tepelnou izolací, vedle je blok Heluz Family 50 (HELUZ)

Cihly s integrovanou izolací

Trendem posledních let jsou jednovrstvé konstrukce bez nutnosti dodatečného zateplování. Hlavní hráči na trhu v tomto duchu představili pálené keramické bloky s vnitřní integrovanou tepelnou izolací. Porotherm plní své cihly minerální vatou, Heluz polystyrenem.

Pórobeton

Bílé pórobetonové bloky či tvárnice z lehkého betonu se pro snadný způsob opracování řadí k oblíbeným stavebním prvkům. Výrobci, především Xella (Ytong), je nabízejí v kompletním modulovém systému - obvodové zdivo, vnitřní nosné stěny a příčky, obezdívky, překlady, schody, stropy a dokonce střechy. Stavební systém Ytong představuje chytré řešení stavby od projektu po celý životní cyklus stavby.

Jestliže projekt vyžaduje zateplení, můžete použít minerální desky Multipor od téhož výrobce. Vynikají větší odolností, jsou nehořlavé a pomáhají vytvářet zdravé klima v domě. Stejně tak pokud potřebujete vyšší akustický útlum či postavit mimořádně tenké příčky, výrobce nabízí kromě pórobetonu vápenopískové tvárnice Silka. Obě tyto značky, Silka i Multipor, jsou podobného složení jako Ytong, jsou s ním plně kompatibilní a umožní vám realizovat své představy o bydlení bez omezení.

Systémové stavění s Ytongem - kromě tvárnic a překladů jsou k dispozici díly pro stropy, střechy, schody a prvky pro vnější i vnitřní omítky (XELLA)

Z vápna a písku

Bílé vápenopískové cihly se používají již více než 100 let a zdicí systém KMB Sendwix (KM Beta) na této bázi je prvním uceleným a certifikovaným systémem vícevrstvých konstrukcí na českém trhu. Byl navržen pro energeticky úsporné, nízkoenergetické a pasivní domy. Základem Sendwixu je vápenopísková cihla nebo blok. Hlavní surovinou pro jeho výrobu je unikátní křemičitý písek s vysokým obsahem oxidu křemičitého.

Vysoká pevnost zdiva Sendwix umožňuje realizaci velmi subtilních nosných stěn (175, 200 a 240 mm), což zvětší užitnou plochu bytu. Navíc systém obsahuje ve všech blocích tzv. elektrokanálky, které výrazně sníží pracnost při realizaci rozvodů elektřiny v celé stavbě. Vápenopísek má také významnou schopnost tlumit hluk a akumulovat teplo, oproti pórobetonu a pálené keramice má o něco vyšší hmotnost. Kromě výše uvedeného Sendwixu najdete na tuzemském trhu i Silku od Xelly nebo vápenopískové cihly Kalksandstein.

Zdění rohového úseku obvodového vápenopískového zdiva Sendwix, které vyniká velkými tepelněakumulačními schopnostmi (KM BETA)

Ztracené bednění

Systém ztraceného bednění je ideální pro všechny nosné stavební konstrukce. Jednotlivé prvky systému (stěnové, stropní panely) se předpřipraví ve výrobně - upraví se na požadovaný rozměr, navzájem se spojí soustavou profilů a plechových prvků. Na stavbě se prvek pouze stabilizuje a zalije betonovou směsí, čímž vznikne monolitická stavba. Oproti tradičním způsobům betonáže s užitím velkoplošné bednicí techniky odpadají vysoké náklady na zhotovení bednění a následné odbednění. Vzniká tak houževnatá konstrukce s tepelnými i protihlukovými vlastnostmi a stavění je snadné a rychlé.

Stěny silné 37 cm mají dobré tepelněizolační vlastnosti (obsahují vrstvu pěnového polystyrenu), jsou požárně odolné, stabilní a vysoce pevné. Nejznámějším reprezentantem technologie ztraceného bednění je systém Velox s bedněním ze štěpkocementových desek. Používá se při stavbě energeticky úsporných, nízkoenergetických i pasivních domů. Vysoká tepelněakumulační schopnost obvodových i vnitřních stěn umožňuje především na jaře a na podzim využít pasivní solární zisky a tepelnou akumulaci a výrazně snížit spotřebu energie na vytápění.

Systém Velox kombinuje příznivé vlastnosti dřeva a pevnost betonu. Na venkovní bednění se používají dvouvrstvé desky WS-EPS (dále jsou desky Velox WSD, WS, okrajové pruhy, desky pro montáž příček a další produkty), které jsou tvořeny deskou tloušťky 35 mm s nalepenou vrstvou bílého nebo šedého polystyrenu o tloušťce 50 až 200 mm (HOFFMANN)

Mohlo by vás zajímat: Stavba pasivního domu: z čeho a jak

Moderní dřevostavby

Dřevostavba označuje domy mnoha konstrukcí a typů, patří sem roubenky a sruby i moderní panelové, rámové či sloupkové dřevostavby (systém two by four).

Hlavní rozdíl mezi panelovými a rámovými montovanými domy spočívá ve způsobu výroby a montáže. Panelové dřevostavby se osazují na základovou desku z předvyrobených velkoplošných dílců (stěnových a stropních) vyrobených v krytých halách. Montáž probíhá pomocí jeřábu. Stavba je tak prakticky za jeden den a není zásadně ovlivněna povětrnostními vlivy. Kompletní dokončení trvá řádově pár týdnů. Rámové a sloupkové dřevostavby se montují z dřevěných profilů a desek přímo na staveništi. Tento způsob je také nazýván „letmou montáží“.

Dům KUBIS 631 je příkladem moderní dřevostavby, která využívá kromě dřevěné konstrukce a minerální izolace také sádrovláknité desky (RD RÝMAŘOV)

Moderní roubenky

Roubené dřevostavby mají nosné stěny sestavené z masivních dřevěných trámů. K výstavbě srubu spotřebujeme nejvíce dřeva na 1 m2, až 15x víc než na subtilní sloupkové konstrukce. Na druhé straně je zde minimální odpad, a vzhledem k vysokému podílu dřeva je bydlení v těchto stavbách velmi zdravé.

Dřevo udržuje přirozenou vlhkost a zdravé klima v interiéru, vysoce hodnoceny jsou akustické a tepelněakumulační vlastnosti srubů. Staví se z lepených trámů (např. ze severské borovice) nebo z kulatiny. K dosažení energeticky úsporných nebo nízkoenergetických parametrů je zpravidla nutné konstrukci ještě tepelně izolovat, výrobci za tím účelem vyvinuli různé technologie.

Pomoc pro stavebníky

Velcí výrobci stavebních materiálů poskytují stavebníkům i pomoc při stavbě, zejména v počáteční fázi. Stavební technici vás zaškolí pro založení stavby, spolupracující stavebniny vám zase zapůjčí zdicí pomůcky - zakládací soupravu, nivelační přístroj, nanášecí válec, aplikační pistole atd. Technici pomohou s vyrovnáním maltového lože na základové desce a položení první „šáry“ cihel i s bezchybným založením rohů první řady.

Rámové stavby

Dřevostavby rámového typu se staví z fošen a trámků, k nejpoužívanějším technologiím patří systém two by four, který k nám přišel z Ameriky. Na staveniště se přivezou svázané bloky zkontrolovaného materiálu, který tesaři na stavbě nařežou a za pomoci hřebíků a plechových spojek z nich postaví konstrukci na míru. Používají se zde většinou obvodové sloupky o šířkách od 120 do 160 mm, z nich se sestaví kostra domu. Do husté „sítě“ z latí a trámků se pak vkládá izolace, na závěr se stěny obkládají a zpevňují velkoplošným deskovým materiálem, např. dřevovláknitými deskami, překližkou či sádrokartonem.

Dřevěná konstrukce může být navenek omítnutá a schovaná, nebo obložená dřevem. Tento typ konstrukce je velmi variabilní, vhodný pro individuálně navrhované dřevostavby.

Největší předností prefabrikovaných montovaných staveb je rychlost výstavby. Na fotografii vidíte, co všechno se dá postavit za necelé tři dny (ATRIUM)

Tip: 5 kroků k povolení stavby

Panelové sendviče

Pod označením panelové sendviče rozumíme stavby montované z velkoplošných stěnových, stropních, případně i střešních dílců. Tyto panely jsou vyrobeny tak, že se mezi desky na bázi dřeva (dřevotříska, DVD desky apod.) vlepí izolační výplň, obvodové panely mají několik vrstev, vše zpevňuje rám z masivu.

Panelové dřevostavby přitom mají podobně pozitivní vlastnosti jako sruby (vysoký podíl dřeva a dobrá akumulace tepla), ale navíc se zde velmi snadno dosahuje při vhodné skladbě sendviče a dodržení předepsaných konstrukčních detailů energeticky pasivního standardu. Je-li panelová dřevostavba omítnutá, na první pohled ji nerozeznáte od zděného domu (lze ji ale také obložit dřevem). Díky tovární přípravě jednotlivých prvků a rychlosti výstavby jsou tyto domy v porovnání s klasickou zděnou stavbou mnohem levnější a rychleji postavené. Ze statického hlediska vykazují dřevopanely vynikající vlastnosti. Systém výstavby je velmi propracovaný a efektivní, v podstatě se jedná o stavebnici, jejíž kompletace připomíná sestavování automobilů na lince.

Stavba domu z uceleného stavebního systému Novatop sestávajícího z velkoformátových panelů vyráběných z křížem vrstveného masivního dřeva (CLT - cross laminated timber) (NOVATOP)

Každý pracovník ví, co bude v konkrétní fázi a čase na stavbě dělat, vše je znormováno a předpřipraveno. Všechny dílce se připraví v továrně, což dovoluje levnější a velmi přesnou sériovou výrobu.

Psali jsme: Čím se řídit při výběru rodinného domu

Text: Adam Krejčík | Foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem