Stroj, o který můžete obohatit svou dílnu, je soustruh na dřevo. Dlužno říci, že jde v kutilských poměrech o nadstandardní vybavení, ale pokud se s tímto strojem naučíte pracovat, stane se vám skvělým pomocníkem.

Poradna na Dumabyt.cz

Na rozdíl od soustruhů na obrábění kovů jsou soustruhy na dřevo mnohem jednodušší, a proto také levnější. Soustruhy na dřevo totiž většinou nemají strojní posuvy, tudíž nejsou tak me­chanicky složité.

Své dotazy pokládejte v PORADNĚ ZDE.

Velikost obrobku

Důležitým údajem při pořizování dřevosoustruhu je točná délka - tedy jak dlouhý obrobek na něm lze zpracovávat. S točnou délkou také souvisí maximální prů­měr obrobku.

Malý kompaktní soustruh na dřevo DB 450 pro hobby a domácí dílnu s volitelným doplňkem prodloužení lože. Cena dolňku 1 389 Kč bez DPH, celkem cena 4 490 Kč bez DPH (PRVNÍ HANÁCKÁ BOW).

Nejlevnější malé soustruhy na dřevo pořídíte od cca tří tisíc korun, ale ty se hodí spíš pro modeláře, protože jejich točná délka je malá. Soustruhy, které mají pro kutila význam, by měly mít točnou délku alespoň 50 cm, abyste si mohli doma vytočit alespoň nohu na židli nebo „šprušle" do opěradla. Soustruhy s větší točnou délkou (kolem jednoho metru či metru a půl), jsou samozřejmě lepší, u nich je ale nutné použít uprostřed obrobku tzv. aretovací oko, protože by materiál při obrábění vibroval a povrch by nebyl hladký, ale vroubkovaný.

Upínání obrobků

◗ univerzálním sklíčidlem
◗ mezi hroty (unášecí hrotem a hrotem v koníku, u větší délky se obrobek v polovině podpírá lunetou)
◗ unášecím talířem (kovovým nebo dřevěným)

Části dřevosoustruhu

Soustruh se skládá z těla a unašeče, který může být buď přímo na motoru, častěji je ale s motorem spojen přes řemenice. Většinou si můžete zvolit tři až čtyři rychlosti otáčení, a to přehozením klínových řemenů. Jako u většiny rotačního obrábění i zde platí, že čím je průměr obrobku menší, tím je třeba zvolit větší otáčky. Další důležitou částí soustruhu je opěrka (opíráme o ní dláta) a koník (může být pevný, u lepších strojů je otočný s ložisky).

Více článků na Dumabyt.cz.
Zahrada kde žil a bádal Charles Darwin Tiramisu s máslovým karamelem Ekodům se sluncem v rámu

Nástroje k obrábění

Zatímco při obrábění kovů se používají pevně upnuté nože, k obrábění dřeva na soustruzích poslouží dláta. Na rozdíl od truhlářských dlát mají mnohem delší rukojeť (okolo 40 cm), musí být dostatečně ostrá a také se jinak brousí. Dláto se při soustružení drží obouruč a musí být pod správným úhlem. Častou začátečnickou chybou při soustružení dřeva je přikládání ostří dláta kolmo k povrchu rotujícího obrobku.

Osmidílná sada soustružnických dlát na dřevo (délka cca 40 cm). Cena 1 629 Kč bez DPH. 1) uběrací (velké na ubírání a malé na tvarování) 2) kosé 3) drážkovací a upichovací.

Je to podobné, jako byste truhlářským dlátem pohybovali kolmo k obráběné ploše, tím byste materiál jen oškrabovali. Aby dláto materiál neškrábalo, ale skutečně řezalo, musíte ho naklonit do správného úhlu (30 až 45 stupňů). Správnou polohu dláta poznáte na kvalitě výsledného povrchu (není vytrhaný). Také ostří vám při správném úhlu vydrží mnohem déle funkční.

Kvalitní soustruh

- Jeho konstrukce je dostatečně tuhá, aby nepružil a nekroutil se
- Důležitá je také dostatečná hmotnost, protože čím těžší a bytelnější je soustruh, tím méně při obrábění větších, těžších nebo nepravidelných obrobků vibruje
- Opěrka by měla být vzhledem k točné výšce dostatečně dlouhá a pevná, výhodou je variabilní nastavitelné provedení

Záleží na upnutí

Další podmínkou pro úspěšné a bezpečné soustružení dřeva je jeho dokonalé upnutí. Obrobek musí být perfektně vystředěn. Chcete-li obrábět například čtyř­hran, vyplatí se před samotným upnutím srazit hrany (např. do osmiúhelníku), aby ostří dláta nebylo zbytečně vystavováno rázům, které by zkrátily jeho životnost. Větší čtyřhran by vám mohl ze soustruhu vyletět a poranit vás.

Broušení dlát

Na rozdíl od truhlářských dlát se dláta pro soustružení brousí z obou stran a pod tupým úhlem, aby ostří déle vydrželo. Nemusí se brousit tak dokonale jako dláta truhlářská, ostří by však nemělo mít zuby, jinak bude tzv. psát, což znamená, že v povrchu obrobku zanechá stopy.

Dláta můžete nabrousit na standardní brusce na hladkém kotouči při nižších otáčkách, ostří je ale nutno často chladit, aby se nepřepálilo. Nakonec můžete ostří dočistit na plochém karborundovém brousku.

! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ !
Roubenka jako ze starých časů Romantické bydlení v hausbótu Bydlení s nejmodernějším komfortem

Bezpečnost při práci

O nutnosti bezpečného upínání jsme už mluvili. Další požadavky na bezpečnost jsou obdobné jako u všech strojů s rotačními částmi: eliminujte vlající části oděvů, dlouhé vlasy schovejte pod pokrývku nebo sepněte. Pozor dejte také na oči, pra­cujte jen s ochrannými brýlemi.

text: Adam Krejčík, foto: archiv

logo MessengerPoslat Messengerem